אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - יד שרה 24-05-2017
ללא
הגבלה
   אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות      
           
היום: 
בימים אלו אנו מבצעים עבודות שידרוג ופיתוח האתר. יתכנו שינויים בחיפוש ובכניסה לתכנים כמו גם במראה האתר, מועד סיום עבודות השדרוג והפיתוח 15 נובמבר 2019
    כניסת כתבים מורשים
           
אוכל ותזונה   |  בריאות ונפש   |  בארץ   |   התנדבות - קהילה   |  חוק ומשפט   |   ספורט פראלימפי   |  רפואה משלימה   |  עמותות וארגונים  |  >>  כניסה לאינדקס  <<
1
לפתח תקשורת רגשית עם החולה? כן, אפשר וצריך

כתבת אתרי יד שרה, המתנדבת אורה מלול, בשיחה עם רבקה אגמון, ותיקת מנחי קבוצות התמיכה בתכנית "יד לתומך" - העצמה למטפל העיקרי התומך בבן משפחה חולה ♦ ההרכב הנוכחי בקבוצות הטיפול הוא בעיקרו נשי - והיעד הבא הוא להביא לידיעת הגברים המטפלים בנשים חולות דמנציה: יש כתובת מעצימה ♦ כך נולדה והתפתחה באגף שירותי בית וקהילה בניהולה של ענת בן זקן המודעות האנושית-מקצועית לצורך בהעצמת המטפל העיקרי במסגרת מתן מענה כולל לקשיש ולחולה - ולמשפחה כולהמערכת, 24/05/2017
 


 
יד שרה מעניקה מגוון שירותים שתכליתם לאפשר איכות חיים מיטבית לקשישים ולחולים בסביבתם הטבעית. המגמה הזאת, שלא לעקור מביתו מבצרו את הקשיש הסובל מדמנציה, או את מי שעבר אירוע מוחי, או את החולה במחלת הפרקינסון - מיטיבה בוודאי עם האיש, אבל מטילה עול כבד על בני משפחתו.

בעיקר על האדם הקרוב אליו ביותר, זה הנושא בעיקר הנטל - המטפל העיקרי.

תפקידו של המטפל העיקרי כרוך בעומס גופני ונפשי רב. הוא נאלץ לתמרן בין הטיפול הסיזיפי בקרובו החולה לבין המטלות היום-יומיות של חייו הפרטיים, ולא אחת הוא מקריב  את חייו הפרטיים לטובת הקרוב המטופל. למענו הוקם באגף לשירותי בית וקהילה ביד שרה השירות "יד לתומך".

היום הייתה לי הזכות לשוחח עם אחת ממייסדות יד לתומך, ותיקת המנחות, רבקה אגמון. במשך שעתיים תמימות הרצתה לפניי רבקה את משנתה הסדורה בכל הנוגע לנשים המטפלות, לתופעת הדמנציה ולדרכי ההישרדות והמניעה, ואני לא הרגשתי כלל בזמן שחלף.

רבקה נולדה באלג'יר בשנת 1938 "נולדתי בה' באייר, עשר שנים בדיוק לפני קום המדינה", היא מחייכת. את מלחמת העולם השנייה עברו באנגליה, שם שירת אביה בצבא צרפת החופשית בפיקודו של דה-גול ואמה עבדה בממשלה הגולה. כשדה-גול חזר לפריז, עברה לשם גם משפחתה.

בפריז "דאגו" חבריה ומוריה של רבקה להביא למודעותה את דבר יהדותה, ועד מהרה עברה ללמוד בבית ספר יהודי והצטרפה לתנועת בני עקיבא. ב-1961 עלתה ארצה, כאן נישאה וילדה ארבעה ילדים.

בעקבות פטירתו של בעלה, מתוך רצון למצוא פתרון למצוקתה ולמצוקתם של ילדיה שנתייתמו, נרשמה למכון אדלר. אחר-כך מצאה דרכה לסדנאות להנחיית הורים ולבסוף, בגיל חמישים, ההחלה ללמוד עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. כמו כן עברה, והיא עדיין עוברת קורסים רבים ומגוונים מתחום הפסיכולוגיה. בתום לימודיה עבדה עשר שנים בגבעת זאב ומאז שסיימה את עבודתה היא מתנדבת ביד שרה.

ענת בן זקן, מנהלת אגף שירותי בית וקהילה הנותן מענה כולל לקשיש, לנכה ולבני המשפחה, קיבלה את רבקה להתנדבות במסגרת שירות "תאום חברתי"- עזרה וליווי לחולים המשתחררים מבית החולים.

לאחר שהשירות הופסק עקב העדר שיתוף פעולה עם השירותים הסוציאליים בבתי החולים שלא העבירו פניות, היה צורך להמשיך ולספק לרבקה את האתגר שהיא ראויה לו בהתנדבותה בהתאם למדיניות יד שרה: לאפשר למתנדב למצות את יכולותיו ולממש רצונות. ענת הציעה לרבקה להקים קבוצת תמיכה לנשים המטפלות בבן זוג חולה. עוד ביטוי לרצון להרחיב את שירותי האגף לבני משפחה שהם מטפלים עיקריים.

הקבוצה הצדיקה את הציפיות שנתלו בה והיתה קבוצה מעצימה. עתה היה ברור עוד יותר כי יש להרחיב את מערך התמיכה במטפל העיקרי. יד שרה ואשל פתחו את מרכז "יד לתומך", ליווי וסיוע לבני משפחה שהם מטפלים עיקריים. רבקה הובילה את הקבוצה הראשונה ואחריה באו נוספות והשרות התרחב ל-8 סניפים ברחבי הארץ. לאחרונה גם בתל אביב.

רבקה, עובדת סוציאלית טיפולית במקצועה, יודעת לזהות את מצוקתן של המשתתפות בסדנאות העצמה ובקבוצות תמיכה לנשים שבעליהן חלו: "מדובר במצב שגובל בסכנת נפשות ממש", היא אומרת, ומספרת על אחת המשתתפות שטיפלה בבעלה קרוב לעשרים שנה.

היא הקריבה למענו הכול, הזניחה את עצמה והייתה במצב קשה, עד שהבינה שגם לה יש זכות קיום. ארבע או חמש שנים הייתה בסדנה, עד שבעלה נפטר. רק אז פינתה לעצמה זמן לטפל בלבה החולה, אלא שדווקא אז לקתה בלבה ונפטרה. "זהו סיפור אופייני לנשים הללו, ששוכחות את עצמן עד אין קץ", אומרת רבקה.

רבקה נכנסה לתפקידה עם ידע רב, אך עם מיומנות מועטה. עם הזמן העשירה את הידע שלה וגם פיתחה מיומנות רבה. בתחילה הכינה תכנית שתביא את המשתתפות לידי הישרדות. לאט-לאט גילתה, שההישרדות ראשיתה במודעות עצמית.

מפגשים רבים נגעו ביחס של האישה לבעלה, בצורך להפסיק להתייחס אליו באופן אוטומטי כבעבר, להבין שהאיש השתנה ויש להתנהג אליו בהתאם. יש גם נושאים אחרים שעולים: התגובות של בני המשפחה האחרים, לפעמים כעס של בני משפחת הבעל, קשיים הנובעים מהעסקתו של העובד הזר ועוד.

קבוצת התמיכה נחוצה לנשים האלה כדי שיוכלו לפרוק את שעל לבן, ואי אפשר לתחום אותה בזמן. יש נשים שעוזבות את הקבוצה כשהן חשות שאין היא מתאימה להן. רוב הנשים עוזבות את הקבוצה לאחר שהן מתאלמנות. במקרה כזה, רבקה נותנת להן מרווח של חודשיים, ואז עליהן לעזוב.

בחודשיים האלה היא מנצלת את ההזדמנות להפגיש את החברות עם מצב בעקבות המוות, מלמדת אותן להיפרד מבעליהן כשהן חשות שימיהן עימו הולכים וכלים. "כל עוד האיש חי אפשר לתקשר אתו", היא אומרת. עבור הנשים שהתאלמנו, החודשיים האלה משמשים גשר שדרכו הן אמורות לצאת לחיים.

בחלוף השנים גברה ברבקה ההכרה שאפשר לתקשר עם החולה, גם אם מצבו קשה, גם אם אין הוא מסוגל להשתמש במילים. "כל הזיכרונות העובדתיים שמורים באזור במוח המכונה  היפוקמפוס", היא מסבירה. כשהאזור הזה נפגע, הזיכרונות עלולים להיעלם. אבל הרגשות שמורים באזור אחר של המוח, והם אינם נעלמים עד הנשימה האחרונה. לכן יש להמשיך ולפתח תקשורת רגשית עם החולה, ובאמצעות הרגש אפשר להחזיר לאדם גם את היכולת לזכור מילים.

לפני שנים אחדות נאלצה רבקה לעבור ניתוח להסרת גידול מראשה. הניתוח עלה יפה, אולם זמן קצר לפני שעמדה להשתחרר מבית החולים החלה לסבול מפרכוסים ואיבדה את יכולת הדיבור. "לא יכולתי לדבר, אבל בניגוד למה שחשבו הרופאים, הייתי ערה לגמרי למה שמתרחש סביבי", היא מספרת. בעזרת בנה שהיה רושם לה על גבי פתקים את המילים ששכחה, הצליחה, דרך הכתיבה, להחזיר לעצמה את המילים שאיבדה וחזרה לאיתנה.

ההתנסות הזאת איששה את תחושתה האינטואיטיבית שחולה הדמנציה מרגיש, גם אם אינו מצליח לתקשר. כמו כן חיזקה בה החוויה שעברה את האמונה שאפשר לרפא את המחלה או לפחות להסיג אותה לאחור, ובוודאי, לדעתה, אפשר להימנע מדמנציה, בעזרת למידה.

בסדנה שרבקה מנהלת יש רק נשים. "ניסינו לצרף גם גברים לקבוצה, אבל הנשים לא חשו בנוח", היא מבהירה, "קשה היה להן להיפתח מול הגברים, שהרי מדובר בדברים אינטימיים  וכואבים כל-כך, והן זקוקות למרווח שיאפשר גם הכלה וגם התמודדות".

ניסיונות לפתוח קבוצות לגברים נכשלו לפי שעה, כי לא היו די פונים, אולי כי לגברים קשה יותר להיפתח, אולי כי רוב הגברים נוטים, כשהמצב קשה, להעביר את בנות זוגם שחלו למסגרת מוסדית.

אם כך ואם כך, אין ספק שהגברים שמחליטים להשאיר את נשותיהם הדמנטיות בבית זקוקים נואשות למסגרת תומכת. גברים אלה חשים כאסירים בביתם, לכודים עשרים וארבע  שעות ביממה עם אישה חולה שאין להם יכול לתקשר אתה. זוהי סיטואציה שזרה להם לחלוטין. נשים מורגלות מעט יותר בסיטואציה כזו, כי הן, לרוב, חוו אותה במידה זו או אחרת כשנשארו בבית לגדל את ילדיהן הקטנים.

"יש צורך דחוף בקבוצת תמיכה לגברים", אומרת רבקה, "ואולי מן הכתבה הזאת נוכל לקרוא לגברים שהם המטפלים העיקריים בבת זוג חולה: אנא, פנו אלינו כדי שנפתח לכם את הסדנה שאתם זקוקים לה".

אנו מרשים לעצמנו לצרף את קולנו לקריאתה זו של רבקה. אנו סמוכים ובטוחים, שכל מי שיצטרף לסדנה בהובלתה ותחת העין הפקוחה של מנהלת האגף ענת בן זקן -  יפיק תועלת רבה מן ההנחיה המקצועית, האמפטית וחדורת האמונה ביכולתו של האדם ללמוד ולהשתנות
.


בשיתוף יד שרה.
 


 


 
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
 
 
 

האינדקס המרכזי
18,917 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות   רישום ניוזלטר   אודות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר לנו לפעול ולהפעיל את האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתכם מהשימוש בו, אנו עשויים להשתמש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, על מנת שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים לאישורכם והסכמתכם | היה ואם אין רצונכם להתיר לנו להשתמש בכלים אלו, הנכם נדרשים להפסיק באופן מיידי שהייתכם-שימושכם באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ניתן לפנות אלי באמצעות צור הקשר שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN