ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - יואב אלמגור 04-12-2016
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
ט
עימה מהחיים - הקרנת טרום בכורה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1

הודיע ל-400 משפחות על מות יקיריהן והתמוטט

קצין נפגעים של המשטרה שהודיע לכ-400 משפחות על מות יקיריהן בתאונות דרכים וקרס - במשרד הביטחון סירבו להכיר בו כנכה מערכות הביטחון אלא רק לאחר מאבק משפטי ממושך


מערכת, 04/12/2016, צילום: אייל אורלי
 


 
קצין נפגעים לשעבר במשטרת ישראל היה אחראי במשך 4 שנים רצופות על מסירת הודעות למשפחות על מות יקיריהן בתאונות דרכים. הוא מסך סך הכל 400 הודעות מוות. השנים הללו, היו לעדותו, שנים מטלטלות וקשות, ולא אחת הוא נאלץ לספוג קללות, איומים ומכות מבני משפחה ברגע הבשורה.
בערעור אותו הגיש הקצין באמצעות עו"ד יואב אלמגור, הוא מתאר כיצד פעמים רבות נאלץ לסחוב בן משפחה שהתעלף, כיצד היה שותף לשיקום הגופות לקראת הזיהוי, ליווי בני המשפחה בזיהוי עצמו וכן סידורי ההלוויה.
לדברי עו"ד אלמגור, עבודתו של קצין הנפגעים נעשתה תחת לחץ רב ובלתי פוסק, בסביבה טראומטית ובלתי צפויה, וגרמה לפרוץ תסמונת חרדה פוסט טראומטית חריפה ועימה גם מחלת יתר לחץ דם. לדבריו, סבל הקצין מסיוטים, פרצי בכי בלתי מוסברים ועוד.
הקצין הגיש לפני מספר שנים תביעה להכיר בו כנכה מערכת הביטחון לקצין התגמולים במשרד הביטחון, הן בגלל תסמונת הפוסט טראומה בה לקה, והן בגלל לחץ הדם. קצין התגמולים דחה את שתי התביעות.
עו"ד יואב אלמגור הגיש שני ערעורים על החלטות קצין התגמולים לבית משפט השלום בחיפה, ביושבו כהרכב של ועדת ערר על החלטות קצין התגמולים - שם הוחלט לאחד את שתי התביעות.
לאחר שכב' השופט אפרים צ'יזיק שעמד בראש הרכב ועדת הערר רמז לאנשי קצין התגמולים כי בכוונתו לפסוק לטובת התובע, הגיעו הצדדים להסכמות – במסגרתן הוכרה הפוסט טראומה של הקצין כנכות מלאה בשל השירות.
על יתר לחץ הדם לא הגיעו הצדדים להסכמות, וביהמ"ש קבע כי למחצית מנכות זו אחראי השירות במשטרה, וכמחצית אחראי הרקע הבריאותי, הסביבתי והגנטי של התובע.
"הקצין המוערך תרם כה רבות למשטרה ולציבור בישראל, ורק חבל שהיה צריך להיאבק כל כך הרבה זמן כדי שמשרד הביטחון יכיר בנזק הקשה שהשירות כפוי הטובה הזה הותיר בו" סיכם עו"ד יואב אלמגור שייצג אותו.
 
הקצין ששירת כ-25 שנה במשטרה, הפך לקצין נפגעים המוסר את הבשורה המרה למשפחות קורבנות תאונות הדרכים רק בארבע שנות השירות האחרונות שלו.
בתצהירו לביהמ"ש הוא מתאר כיצד במסגרת תפקידו הוא נדרש להודיע למשפחות על מות יקיריהן, ללוות את בני המשפחה, בגפו, לזיהוי ההרוג, ולאחר שזוהה לדאוג למילוי הטפסים לשחרור הגופה לקבורה, וכן סיוע בארגון סידורי הלווייה של המשפחות.
במהלך 4 השנים הללו, שלדבריו היו מטלטלות וקשות ביותר, מסר הקצין כ-400 הודעות מוות למשפחות. גם לאחר כשנתיים בהן מסר עשרות הודעות, וניסו להביא לו מחליף שימלא את מקומו – המחליף קרס לאחר ביצוע שתי הודעות בלבד.
"התפקיד לבשר למשפחות על מות יקיריהן היה קשה, טראומתי וכמעט בלתי אפשרי", מסר הקצין בתצהיר. "כל אדם הוא שונה ולכן תגובתו שונה, ולא ניתן לצפות אותה מראש וכיצד יגיב לבשורה המרה. פעלתי בזירת הלא נודע שלא ניתן להיערך אליה מראש".
בתצהיר מפרט הקצין מקרה שבו במהלך מסירת הבשורה המרה לאחת המשפחות שבנה נהרג, ירק אב המשפחה על פניו של הקצין, דחף אותו בידיו וקילל אותו. הקצין מתאר כיצד חש מאוים, פגוע ומרוסק נפשית כתוצאה מהאירוע.
"תקיפתו של האב גרמה לי להרגיש את כל הצעקות, הצרחות והמכות שחטפתי בכל הפעמים הקודמות שעמדתי ליד דלתות רבות אחרות ובתוך בתי הנפגעים", תיאר הקצין בתצהירו. "עד היום אני זוכר כל אחד ואחד מהמקרים שהודעתי...ואם לא די בכך, אני זוכר את מראה הגופות, מאות גופות, שאליהן הבאתי את המשפחות לשם זיהויין בחדרי המתים".
עוד מתאר הקצין בתצהיר כיצד כל טלפון שקיבל במהלך אותן 4 שנים הקפיץ אותו, שמא מדובר בתחילתו של הליך מבצעי קשה בסיומו נהרסים חיי משפחה. "התעלמתי מצרכיי האישיים, ממצבי ומהקשיים שחוויתי במהלך טיפולי באירועים, והייתי מכוון מטרה באופן בלעדי ועיוור... הלחץ היה תמידי וקיצוני ביותר – חששתי לטעות בזיהוי, נאלצתי לחשוב על פתרונות מהירים ויצירתיים מאד כדי לאתר את בני המשפחה ואת כתובתם, מבלי לעורר התקהלות סביבי".
עוד נטען בתצהיר, כי במקרים רבים נאלץ הקצין לשכנע את הסניטר ליפות את הגופה ולסדרה לצד מסוים, כך שההורים שיכנסו לחדר יראו את צדה הסביר של הגופה. לעיתים אף נדרש לשאת על גופו פיזית בן משפחה שהתעלף בסיטואציה. "מובן שתפקידי לא אפשר לי להתפרק, להגיב אמוציונאלית או לסטות מתפקוד של מאה אחוז".
הקצין טוען בתצהירו, כי לאורך כל שנות עבודתו בתפקיד לא ניתנה לו תמיכה ראויה ומספיקה, ולא העזרה המקצועית שלה נזקק כל כך. "חזק ככל שאהיה, כמה כאב יכול אדם אחד לספוג ולהכיל? לא ניתן להישאר אדיש ולהתעלם מהאירועים שחוויתי, שאותם אני זוכר עד היום לפרטי פרטים. הנפש לא מרפה, אני פורץ בבכי לא מוסבר, והסיוטים חוזרים אלי ביום ובלילה בעקבות אותן שנים".
בעקבות לחץ דם גבוה ממנו החל הקצין לסבול עקב שירותו במשטרה בתפקיד קצין נפגעים, הוא הגיש תביעה לתגמולים לקצין התגמולים במשרד הבטחון, אלא שתביעתו זו נדחתה.
בצר לו, פנה הקצין לעו"ד יואב אלמגור, שהגיש בשמו ערעור על החלטת קצין התגמולים לבית משפט השלום בחיפה. לערעור צורפה חוות דעתו של מומחה בפסיכיאטריה, פרופ' אליעזר ויצטום.

מחקרים: קשר ישיר בין חשיפה לאירועים מחוללי לחץ לפוסט טראומה
פרופ' ויצטום קבע, כי התפתחות תגובת לחץ ופוסט טראומה אצל עובדי שירותי חירום כמו קציני משטרה הפכה לנושא מחקרי ידוע. באחד המחקרים נמצא אצל קציני משטרה בהולנד, כי 7% אובחנו כסובלים מפוסט טראומה. 34% נוספים סבלו מסימפטומים פוסט טראומתיים, בהקשר ישיר למידת חשיפתם לאירועים גורמי לחץ. בין הארועים הגורמים לכך הוזכר במיוחד התפקיד של מסירת הודעת מוות למשפחה.
"קציני משטרה הנחשפים לעיתים קרובות לאירועים קריטיים ויוצרי מתח ולחץ, חשופים לסכנה של התפתחות הפרעה פוסט טראומתית", קבע פרופ' ויצטום. "תדירות גבוהה במסירת הודעות מוות למשפחות נמצאה כמקשה מאד על תהליך העברת ההודעה. נמצא קשר מובהק בין רמת מצוקת המודיעים לבין מספר הודעות המוות שבהן לקחו חלק, וכן מתאם חיובי ומובהק בין משך הזמן של המודיע בתפקידו לרמת השחיקה".
בדיון שהתקיים בתיק בבית משפט השלום בחיפה, אוחדו שני הליכי הערעור אותם הגיש עו"ד אלמגור, אולם טרם הושלם הדיון – הגיעו הצדדים להסכמה כי יש להכיר בפגיעה הנפשית של המערער כנובעת מתנאי שירותו במשטרה, וניתן פסק דין המאשר את הפשרה.
במסגרת הראיות הוגשה במסגרת הערעור גם חוות דעתה של פרופ' ת.רוזנטל, שקבעה כי עבודתו של המערער היתה רווית מתח נפשי, שעות עבודה רבות וסדר יום לא צפוי. אלה, לדבריה, מהווים גורמי סיכון משמעותיים ליתר לחץ דם. סדר היום ההפכפך לדבריה עלול ליצור גם הרגלי שינה לא טובים, הידועים כקשורים קשר מובהק לתסמונות דיכאוניות.
מנגד, קבע הנפרולוג ד"ר שמעון שטורך מטעם משרד הבטחון כי אין קשר סיבתי בין תנאי שירותו של המערער למחלת לחץ הדם שממנה הוא סובל. לדבריו, המערער התגלה כסובל מיתר לחץ דם החל ב-2009, אז סבל גם מהשמנת יתר, שמשפיעה הרבה יותר על לחץ דם גבוה מאשר סטרס - לטענת המומחה.

מחצית מהאחריות על לחץ הדם – של משרד הביטחון
לאחר בחינת טענות הצדדים, קבע השופט צ'יזיק כי יש לקבל את ערעור הקצין, וקבע כי "המערער הוכר כסובל מפוסט טראומה עקב תנאי שירותו".
כמו כן, קבע השופט כי מן הראוי להכיר גם במחלת יתר לחץ הדם שלו הנכות מהשירות. עם זאת, קבע השופט שאין לראות את המחלה של המערער ככזו שנגרמה אך ורק מתנאי שירותו.
לפיכך, קבע הרכב ועדת הערעורים בראשות השופט צ'יזיק  - כי יש להתערב בהחלטת קצין התגמולים, ולקבוע כי מחלת יתר לחץ הדם של המערער נגרמה בהיקף של 50% בשל השירות במשטרת ישראל. בנוסף, חויב משרד הביטחון לשאת בהוצאות המשפט של המערער, בסך 12,000 שקלים
.

עו"ד יואב אלמגור http://www.almagorlaw.co.il מייצג נפגעי גוף, נכי צה"ל, נפגעי איבה, נפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים ונפגעי רשלנות רפואית, בוועדות רפואיות של אגף השיקום במשרד הביטחון ושל הביטוח הלאומי ובבתי המשפט.

 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".