Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

כיצד מתגברים על היענות נמוכה לטיפול תרופתי במחלות מעי דלקתיות

ד”ר איל שחר, 13/08/2023, צילום: יחצ

מחלות המעי הדלקתיות (ממ”ד)  הינן מחלות כרוניות הפוגעות בעיקר בדרכי העיכול. הן מאופיינות בדלקת כרונית, כוללות תקופות של התלקחות ורגיעה וגורמות להצטברות של נזקים כרוניים במערכת העיכול. שני הסוגים המרכזיים של מחלות אלה הן מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית. על פי נתוני קופות החולים בארץ כיום חיים בישראל כ-68 אלף חולים הסובלים ממחלות אלו.

למרות שהטיפול התרופתי יעיל ברוב החולים ומביא להקלה בתסמינים, להורדת שיעור ההתקפים ולמניעת נזק ארוך טווח, קיימת, כמו בכל המחלות הכרוניות, בעיה של היעדר היענות לטיפול. במאמר זו נפרט על מחלות המעי הדלקתיות ועל בעיית היעדר ההיענות והדרכים להתמודד איתה.

התסמינים האופייניים ביותר בקוליטיס כיבית הם שלשול דמי העלול להיות מלווה גם בריר, דחיפות ותכיפות ביציאות. התסמינים האופייניים בחולי קרוהן במעי הם  כאב בטן ושלשול (שאינו דמי ברוב החולים), בחילות וחוסר תאבון. סימנים סיסטמיים של דלקת פעילה יכולים להתבטא בירידה במשקל, חום, אנמיה, עייפות ותשישות. דלקת פרקים הינה התסמין הנפוץ מחוץ למעי המלווה את המחלה בו, מקומות אחרים בהם יכולה להיווצר דלקת הם העור, העיניים, הכבד ודרכי המרה.

מטרת הטיפול המרכזית בממ”ד היא דיכוי הדלקת. מטרה זו מושגת, ברוב המקרים, באמצעות טיפול תרופתי. מתחילת שנות ה-2000 נכנסו הטיפולים הביולוגיים החדשים והיעילים אשר הביאו להצלחה משמעותית הן בתגובה לטיפול ובהגעה להפוגה והן בשימורן ואחזקתן לאורך זמן. יש כיום הוכחות שריפוי הדלקת במעי יכול להביא הן למניעת הישנות ההתקפים והן לירידה בהופעת סיבוכי המחלה. דיכוי הדלקת אינו מסייע רק להפחתת הפגיעה במעי ומיתון התופעות במערכת העיכול, אלא הוא בעל השפעה מיטיבה גם על שאר התסמינים.

לאור ההצלחה של הטיפולים החדשים בעצירת הדלקת, בעשור האחרון נקבעו מטרות טיפוליות חדשות והשתנו דגשי הטיפול, עם צפי לשינוי המהלך הטבעי של המחלה. יעדי הטיפול החדשים הם השרייה מהירה של הפוגה קלינית ואחזקתה ללא צורך בסטרואידים, ריפוי הרירית החולה (Mucosal healing), הימנעות מאשפוזים וניתוחים ושיפור איכות החיים, זאת תוך מיעוט תופעות לוואי ושמירה על בטיחות המטופלים.

למרות שלא ניתן לרפא לחלוטין את המחלות, הטיפול הרפואי הכולל טיפול תרופתי, התאמה תזונתית ולעיתים גם טיפול כירורגי, תורם לריפוי הדלקת ויכול להביא הן למניעת הישנות ההתקפים והן להפחתת הסיכוי להתפתחות סיבוכים. למעשה, תחת טיפול תרופתי ומעקב מתאימים רוב המטופלים יכולים ליהנות מאיכות חיים טובה ומהפרעה מינימלית לפעילות היום-יום.

היענות היא התמדה בנטילת טיפול תרופתי, ומוגדרת “כשיתוף פעולה של הפרט מתוך הסכמה, בחירה אישית ורצון להשיג את יעדי המטרה המשותפים לו ולממליץ הטיפול כדי להתמודד עם מחלתו”. להיענות שני מרכיבים עיקריים: דבקות (Adherence) שהיא המידה שבה המטופל נוטל את התרופות בדיוק על פי ההנחיות שנרשמו לו (מינון ותזמון), והתמדה (Persistence) שהיא המידה שבה המטופל נוטל את התרופה שהומלצה לאורך זמן. היענות גבוהה לטיפול תרופתי מביאה בדרך כלל לאפקט טיפולי מיטיב והיענות נמוכה נמצאה בקשר להחמרה במצב הבריאותי ולעלייה בסיבוכים ובאשפוזים.

בעיית היעדר ההיענות לטיפול התרופתי נפוצה מאוד ובעלת השלכות שליליות, ישירות ועקיפות, על בריאות המטופל. נתוני הספרות מצביעים על כך ש-40 עד 70 אחוזים מכלל המטופלים במחלות כרוניות סובלים מבעיית היענות לטיפול התרופתי ואינם נוטלים את הטיפול כפי שנרשם להם. בעיות אלו מאופיינות במינעד רחב של ביטויים, כגון: רכישה חלקית של התרופות הרשומות במרשם, דילוג על מנות ונטילה לא סדירה, הפסקת הטיפול או אי נטילה כלל. בממ”ד דווח קשר ישיר בין היענות נמוכה לטיפול התרופתי לעלייה בתדירות ההתקפים, באשפוזים, לאובדן לא הפיך של יעילות חלק מהתרופות, ולעליה בסיבוכים (כולל עליה בסרטן המעי הגס, ובצורך בניתוחי המעי).

גורמים רבים משפיעים על ההיענות, כולל גורמים חברתיים וכלכליים, כגון: קושי בגישה למוסדות בריאות, קושי בנגישות לתרופה, עלות התרופה, תפישה תרבותית בקרב החברה שבה חי המטופל; גורמים הקשורים בקשר מטופל-מטפל כגון: חוסר תקשורת אשר פוגם בידע ובהבנת המטופל את המשטר הטיפולי וחשיבותו, שוני בתפישות ואמונות הבריאות של המטפלים והמטופלים, פחד מתופעות לואי של הטיפול; גורמים הקשורים במחלת המטופל: נטילה של מספר תרופות רב, היעדר תסמינים (מחלה שאינה מורגשת או שבתקופת רגיעה), דיכאון וחרדה ומחלות פסיכיאטריות אחרות וכן גורמים הקשורים בטיפול התרופתי ובמשטר הטיפולי: כולל מספר הפעמים שהמטופל נוטל את התרופה ביום וצורת מתן התרופה.

לכן דרכי ההתמודדות עם חוסר ההיענות צריכים להיות מגוונים: שיפור הזמינות לגורמים מקצועיים (על ידי מרפאות ייעודיות לחולי ממ”ד עם דרכי תקשורת זמינות ומגוונות כולל במייל  ובטלפון), מעקב קבוע אף יזכיר למטופל שנמצא בתקופת רגיעה במחלה שתקופה זו הושגה בזכות הטיפול הרפואי, ולכן (למרות ההרגשה הטובה) יש להמשיך ולדבוק בטיפול על מנת לשמר את המצב המצוין (בזכות הטיפול).  לעיתים יש צורך בעזרה במימון הטיפול (או במימון ההשתתפות העצמית של המטופל) ע”י גורמי הרווחה, או עמותות החולים. מיקוד ביחס מטפל- מטופל עם בניית אמון, שיתוף המטופל בידע על המחלה ועל דרכי הטיפול המוצעות, ומתן הסבר והרגעת החשש מתפישות שליליות בקשר לטיפול או פחד מתופעות הלוואי שלו, עידוד המטופל להעלות שאלות וספקות, ושיתוף המטופל בהחלטה על סוג הטיפול. מחקרים הראו שהגדלת תפקיד המטופל בטיפול ובקבלת ההחלטות מעלה את ההתמדה בטיפול.  אפשרויות נוספות הן מערכת תזכורת אוטומטית לנטילת התרופות (בשעון או תזכורת בלוח השנה).

תחום השירותים הבריאותיים עובר שינויים מתמידים, ואחד התחומים שזכו להתקדמויות חשובות הוא דרך המתן של תרופות. בעבר, טיפולים מסוימים היו דורשים מהמטופלים לבקר במרכזי ערוי ולקבל את התרופה דרך הוריד במשך מספר שעות פעם במספר שבועות, שינוי אופן מתן התרופה להזרקה עצמית לתת עור מהווה שינוי בעל השלכות רבות כולל שיפור ההיענות לנטילת הטיפול וההתמדה בו.  המעבר מגביר את הנוחות והנגישות של הטיפול על ידי יכולת המטופלים לתת לעצמם את התרופה בביתם ומוריד את הקשיים הקשורים לנסיעה למרכז הערוי, ואת ההפרעה להתנהלות היומית בלימודים ובעבודה, ומביא לשיפור בשביעות רצון המטופלים. המטופל לא צריך לעמוד בלוח זמנים קשיח ולכן מעלה את ההתמדה לטיפול לאורך זמן. גם נטילת האחריות לטיפול ע”י המטופל והגברת תפקידו בטיפול תורמת לכך. בנוסף, שינוי זה משחרר את הצוותים המקצועיים להתמקד במשימות חשובות נוספות ומקנה אפשרות לקיצור זמן ההמתנה, להארכת הזמן הניתן למטופל להסבר על המחלה והטיפול, ובכך שוב: להגברת ההיענות לטיפול.

שני מחקרים עדכניים שפורסמו  בשנה האחרונה הדגימו היענות מוגברת בטיפול בתרופות במתן תת עורי לעומת מתן התרופות במרכזי העירוי. המחקר הראשון בדק ילדים עם ממ”ד בארה”ב והדגים  כי מעל למחציתם (59%) נאלצו לדחות או אף לפספס את מועד העירוי של התרופות הביולוגיות שלהם לפחות פעם אחת בגלל שיכחה או התנגשות בפעילות היומית (עבודת ההורים, מטלות מערכת החינוך). המחקר השני, הפעם מבריטניה, הדגים  שיעור התמדה של מעל 92% במטופלים בהם הטיפול הוחלף ממתן תוך ורידי במרכזי ערוי לתת עורי.

לאחרונה אושרה בישראל מתן תת עורי של אינפלקסימאב, רמסימה 120מ”ג במתן תת-עורי, המיועדת להזרקה עצמית וכלולה לעת עתה בסל שירותי בריאות של כללית, מכבי ולאומית. מדובר בשיפור עצום באיכות חייהם של חולי קרוהן וקוליטיס שמטופלים בתרופה זו, המאפשר נוחות בחיי היום יום, שליטה בתזמון הטיפול ונטילת אחריות לטיפול בידי המטופל .

לסיכום שיפור ההיענות במטופלי ממ”ד מחייב גישה רבת פנים, המשלבת חינוך, שיתוף והעצמת תפקיד המטופל בקביעת הטיפול, תוכניות טיפול אישיות, מערכות תמיכה ותקשורת מתמידה וזמינה עם המטפל, יחד התאמת צורת הטיפול לאורח החיים של המטופל והקטנת אי הנוחות של הטיפול. על ידי התמודדות עם המחסומים (הרגעת החשש מתופעות הלואי, עזרה כלכלית והגדלת הזמינות והגברת הנוחות של הטיפול) ניתן לסייע למטופלים עם ממ”ד להשיג תוצאות טיפול טובות יותר ולשפר את איכות החיים שלהם.

ד”ר איל שחר, המכון לגסטרואנטרולוגיה, המרכז הרפואי שיבא תל השומר.

  1. Chan W, Chen A, Tiao D, Selinger C, Leong R. Medication adherence in inflammatory bowel disease. Intest Res. 2017 Oct;15(4):434-445.
  2. Hernandez Garcia LR, Shams Z, Magner A, Webster K, Thompson S, Patel PP. Inflammatory Bowel Disease Infusion Therapy Adherence in a Rural Pediatric Population. Cureus. 2023 Mar 27;15(3):e36753.
  3. Smith PJ, Critchley L, Storey D, Gregg B, Stenson J, Kneebone A, Rimmer T, Burke S, Hussain S, Yi Teoh W, Vazeille S, Serna S, Steel A, Derbyshire E, Collins P, Dibb M, Flanagan P, Probert C, Verma AM, Subramanian S. Efficacy and Safety of Elective Switching from Intravenous to Subcutaneous Infliximab [CT-P13]: A Multicentre Cohort Study. J Crohns Colitis. 2022 Sep 8;16(9):1436-1446.

שתפו את הכתבה

תגובות

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

כתבות נוספות

במרפאת אורתופדית ילדים אנו מטפלים במגוון בעיות אורתופדיות אקוטיות, מולדות או התפתחותיות וכן במחלות בעלות מרכיבים הקשורים למערכת השריר, השלד ומערכת העצבים

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

הלבלב שוכן במעמקי חלל הבטן ומיקומו המדויק עשוי להשתנות מאדם לאדם. עובדה זו, לצד המחסור בסמנים ביולוגיים ובשיטות דימות רגישות מספיק, הן הסיבות לכך שגידולים סרטניים בלבלב

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

“מטר על מטר” נוסד ב-2008 בהשראת האמונה שבשירה טמון כוח אישי וחברתי גואל. עוצמה זו באה לידי ביטוי בין השאר הודות לתביעה עמוקה מהשירה להפוך את המטר על מטר שלנו למרחב

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

שנה לאחר מותה הטראגי של הדוגמנית קארין באומן ז”ל, בגיל 35 בלבד, הגישה אמה, יהודית באומן-תבורי, קובלנה למשרד הבריאות, בדרישה להורות על פתיחה בחקירה נגד המרכז הרפואי

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

תערוכה של קבוצת “סטודיו שיתופי” אשר נוצרה בעקבות שהות אמנים במרכז לאמנות דיגיטלית במשך שנתיים בהן פיתחו יצירה משותפת וחדשה

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

פרוייקטים חדשניים של יזמות וחדשנות ברפואה במסגרת”חממת דיסקונט ליזמות וחדשנות” בסורוקה

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

“אאוטסיידרית: ניחוחות של תקווה” מאת אלמה סול בהוצאת ספרי ניב, הוא רומן מרגש שמציג את סיפור חייה של אלמה כאאוטסיידרית מבחינה תרבותית ומסורתית בעלת אופי ואופק מחשבה שונה

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

לצד המשך המלחמה ובתקווה לשובם של החטופים, החל החופש הגדול ואתו מאות אלפי ילדים שישתתפו באירועים, טיולים וקייטנות שחלקם יערכו בשמש. לרגל החופשה הארוכה

ה׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 11/07/2024

מרכזי חוסן בצפון (יישובי גליל מזרחי וגליל מערבי): עברית – 04-6900603 ערבית – 04-7702649 רוסית – 04-7702650 אנגלית – 04-7702651

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

מחוות ליהודה עמיחי, דוד אבידן, יונה וולך, א”ב יהושע, חזי לסקלי, דן מירון, ק.צטניק, יואל הופמן, אהרן שבתאי, שמעון אדף ומירון ח. איזקסון

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

הורי העובר, יפוצו על ידי רמב”ם בסכום כולל בסך 850 אלף שקלים. את ההורים ייצגה עו”ד טלי טרייבנד העוסקת בתביעות רשלנות רפואית

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

תל-חי כיתות אמן בינלאומיות לפסנתר לשנת 2024 בניהולו המוסיקלי של פרופ’ עמנואל קרסובסקי יתקיימו השנה בתאריכים 4-16 באוגוסט בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, ע”ש לין ותד אריסון

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

“כרמל הוא בי”ח נמרץ ומתחדש עם מרכזי מצוינות מובילים ועם צוות שיש לו ברק עיניים. כרמל ימשיך להתפתח לקראת המעבר לביה”ח החדש בק.אתא תוך פיתוח יכולות טכנולוגיות מתקדמות הובלה

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

האירוע כולל מופע סוחף בין כרמי המשק הכולל קטעים מרפרטואר הלהקה ובמהלכו יזמינו את הקהל להצטרף ולרקוד איתם

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

ארגון המנתחים הפלסטים אסתטיים בישראל: “התוצאות הגלובליות מצביעות על מגמה שאנחנו רואים גם כאן בארץ”

ד׳ בתמוז ה׳תשפ״ד – 10/07/2024

כללית מחוז צפון מרחיבה את שירותיה הרפואיים בעיר צפת ולאחרונה נפתח שירות חדש, ייעוץ על ידי כירורג ילדים, ד”ר יבגני ילונין, מומחה בכירורגיה כללית ומומחה בכירורגית ילדים ממרכז רפואי

כ״ד בסיון ה׳תשפ״ד – 30/06/2024

Acino מקבלת את הזכויות המסחריות עבור EXBLIFEP®(צפיפים/אנמטאזובאקטם) במדינות החברות במועצת שיתוף הפעולה של המפרץ (GCC) ודרום אפריקה

כ״ד בסיון ה׳תשפ״ד – 30/06/2024

דינה תושבת חיפה בת ה 60 אובחנה עם גידול סרטני ממאיר בראש הלבלב. צוות המערך הכירורגי בכרמל בהובלת פרופ’ ריאד חדאד ניתח אותה באמצעות רובוט הדה וינצ’י ניתוח מורכב במשך 6 שעות

כ״ד בסיון ה׳תשפ״ד – 30/06/2024

בהנחיית אפרת שהם, מרצה בעמיתים לזכויות, שיזם מרכז יה”ל חדרה ההרצאה הינה ללא תשלום, מיועדת למתמודדים ובני משפחה ותתקיים בים שלישי 02/07/2024 בשעה 17:00 בזום

כ״ד בסיון ה׳תשפ״ד – 30/06/2024

הרשמו לאתר

שם פרטי*
שם משפחה*
אימייל*
טלפון
שם משתמש(באנגלית בלבד)*
סיסמא*
אימות סיסמא*
דילוג לתוכן