8
1
 
1
1
בארץ ובעולם  |  בריאות ונפש  |  התנדבות וקהילה  |   חוק ומשפט  |  ספורט נכים  |  רפואה משלימה   |  תזונה נכונה  |   כניסת כתבים   |  פייסבוק חיפוש
1

הרופאים לא גילו לרוכב האופניים שהוא לוקה במחלת לב קטלנית

חרף הבדיקות שהצביעו על מחלת לב מסכנת חיים, נמנעו הרופאים מלטפל במנוח או להזהירו. התוצאה: חטף דום לב ומת במהלך אימון אופניים. הותיר אחריו אלמנה ו-6 יתומים


מערכת, 03/05/2018, צילום: פוטו יחזקאל ו-Public Domain Pictures
 


 
המנוח, תושב הגליל, בן 63 במותו, היה חובב מושבע של רכיבת שטח על אופניו, והיה נוהג לבצע אימון רכיבה מספר פעמים בשבוע.
לדברי פרקליטו עוה"ד מאור גלבוע, המנוח הגיע לבדיקה שגרתית, במהלכה הועלה חשד כי הוא סובל מבעיה לבבית. הוא נשלח לבדיקת מיפוי לב בביה"ח רמב"ם, שהעלתה כי ספיקת החדר השמאלי בלבו עומדת על 22%, ספיקה הנמוכה פי שלושה מן הנורמה.
על פי התביעה, הרופא שערך את הבדיקה ברמב"ם לא שיתף את המנוח בממצאיו, אלא הסתפק בשרבוט בכתב ידו על תוצאות הבדיקה את האבחנה: "קרדיומיופתיה?"

כך, ללא כל אזהרה או טיפול, נשלחו תוצאות הבדיקה בדואר אל המנוח עצמו. המנוח הגיע עם התוצאות אל רופאת המשפחה. רופאת המשפחה לא התייחסה לתוצאות הבדיקה, שחררה את המנוח לביתו בידיעה שבעוד שבועיים וחצי קבוע לו תור לקרדיולוג הקופה.
המנוח הגיע כמתוכנן אל הקרדיולוג המטפל מטעם קופת חולים 'כללית'. אך לדברי עו"ד מאור גלבוע, גם הקרדיולוג לא טרח להזהיר את המנוח, לא הנחה אותו לשינוי אורחות חייו, ולא רשם לו טיפול תרופתי שהיה יכול להצילו.
תחת זאת, כך על פי התביעה, שלח הרופא את המנוח לבצע בדיקה נוספת - אקו לב  - שאמורה הייתה להתבצע כעבור מספר שבועות.

אך למרבה הצער, המנוח לא הגיע לבדיקה. הוא לקה בדום לב ומת במהלך אימון אופניים אינטנסיבי מספר ימים לאחר מכן.
לדברי פרופ' הילטון מילר, מומחה לקרדיולוגיה, הרופאים בקופת חולים כללית ובבי"ח רמב"ם חרגו בצורה משמעותית מהפרקטיקה הנהוגה במקרים שכאלה. לדבריו, הם היו יכולים להזהיר את המנוח מפני פעילות גופנית חריגה,  לרשום לו תרופות מתאימות הידועות כאפקטיביות במקרים שכאלה, ואף לאשפזו.
"הדבר מהווה כשל חמור בהתנהלות הרופאים מאחר וידוע שאדם עם ממצאים כמו של המנוח, נמצא בסיכון גבוה לאי ספיקת לב ומוות" קבע פרופ' מילר.

המנוח השאיר אחריו אלמנה ושישה יתומים.

לאחרונה, הגיש עו"ד מאור גלבוע תביעת מיליונים נגד קופת חולים כללית, ונגד משרד הבריאות המפעיל את ביה"ח רמב"ם בחיפה – בטענה לרשלנות רפואית.
בכתב ההגנה אותו הגיש ביה"ח רמב"ם נטען כי בית החולים רק ביצע בדיקות, והאחריות לטיפול במנוח מונח לפתחה של קופת חולים 'כללית'.
בכתב ההגנה של קופת החולים 'כללית' נכתב כי המנוח הזניח את בריאותו, לא נענה להוראות רופאיו, ולא הגיע לבדיקת הלב שנקבעה לו.
התביעה הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים, ונדונה בימים אלה.

על פי התביעה אותה הגיש עוה"ד מאור גלבוע, הגיע המנוח במהלך חודש מאי 2014 לביקור שגרתי אצל רופאת המשפחה בקופת חולים "כללית". הרופאה ציינה בתיקו הרפואי כי הוא סובל מעלייה קלה ברמת הכולסטרול. כמו כן ציינה כי הוא רוכב על אופניו מדי יום, וכי הוא מעשן 20 סיגריות ביום. בסיכום הפגישה, שלחה אותו הרופאה לבדיקת אק"ג, לסדנת הפסקת עישון ולביקור אצל קרדיולוג.
כשלושה שבועות לאחר מכן הגיע המנוח לקרדיולוג מומחה מטעם הקופה, וזה ערך לו בדיקה גופנית וכן בדיקת אק"ג. במסגרת הבדיקה נמצא ממצא מסוג LABB בחדר השמאלי בלב, אשר עלול להעיד על הפרעה בהולכה החשמלית התקנית של הלב.
לאור תוצאות הבדיקה, שלח רופא הקופה את המנוח לביצוע בדיקת מיפוי לב בבית חולים רמב"ם בחיפה. בבדיקה זו נמצא כי חדר שמאל של הלב מוגדל בצורה ניכרת, ההתכווצות הכללית של חדר שמאל ירודה  - וזרימת הדם שלו עומדת על 22% במקום 60-65% לפי הנורמה.

על פי התביעה, במקום להזהיר את הנבדק מפני התוצאות העולות מן הבדיקה, הסתפק הרופא המאבחן מטעם רמב"ם בציון מילה אחת בכתב ידו על תוצאות הבדיקות: "קרדיומיופתיה?" ותו לא.
על פי הספרות הרפואית, קרדיופתיה הינה תופעה רווחת, בה נמצא כי חלק משריר הלב מוגדל. הדבר עלול לנבוע מסיבות שונות, ולהעיד על מחלות לב מגוונות.

לדברי עו"ד מאור גלבוע, הרופא הבודק ברמב"ם לא צייד את המנוח בשום הוראות נוספות, לא התעקש על אשפוז מיידי, למרות שהערתו על טופס הבדיקה מעידה על כך שהיה מודע לממצאים מחשידים העלולים להיות כרוכים בסיכון חיים מיידי.
כחודש לאחר מכן, קיבל המנוח את תוצאות בדיקת המיפוי בדואר, והגיע עימן לרופאת המשפחה. אך גם היא, כך על פי התביעה, לא התייחסה כלל לממצאים החריגים, ולא המליצה למנוח לשנות את אורחות חייו, ולהימנע ממאמצים גופניים. בנוסף, מציין עו"ד גלבוע בתביעתו, שחרף התוצאות החריגות של מיפוי הלב, לא פעלה הרופאה להקדמת התור לרופא הקרדיולוג מטעם הקופה – שהייתה קבועה לשבועיים וחצי אחר כך.
וכך, חזר המנוח לביקור אצל הקרדיולוג ובידיו ממצאי בדיקת המיפוי. על פי הרישומים הרפואיים התייחס הקרדיולוג מטעם הקופה להגדלה הניכרת בשיעור של 22% בחדר שמאל של לב, והפנה אותו לבדיקה נוספת - אקו דופלר.
הקרדיולוג רושם לרופא בהפניה: "ראה תשובת מיפוי הלב המצביעה על תשובה ממש בלתי צפויה"... ומציין בכתב את הממצאים בחדר שמאל של המטופל בתוספת 3 סימני קריאה.

אך לטענת עו"ד מאור גלבוע, גם במהלך פגישה זו, ההערות נרשמו על גבי ההפניות ועל גבי התוצאות, ויועדו לרופאים הבאים בתור – אך איש לא טרח להזהיר את המטופל מפני אורח חייו האינטנסיבי. וכך, גם בבדיקה זאת לא ניתנות למנוח כל הנחיות או הגבלות הנובעות ממצבו, הוא לא הובהל לאשפוז מיידי, ולא נרשם לו שום טיפול תרופתי.
וכך, יומיים בלבד לאחר ביקורו של המנוח אצל הקרדיולוג מטעם הקופה, בתחילת אימון אופניים שגרתי, הצפוי מכל ארע, והוא חטף דום לב והתמוטט. עובר אורח שעבר במקום ביצע במנוח החייאה, הוא הובהל לבית החולים "הגליל המערבי", אך נפטר כ-5 ימים לאחר מכן, בן 63 בלבד במותו, תוך שהוא מותיר אחריו אלמנה ושישה ילדים.
פרופ' הילטון מילר, מומחה בקרדיולוגיה אשר הגיש את חוות דעתו במסגרת התביעה, קובע כי ממצאי מיפוי הלב אופייניים לאבחנה של קרדיומיאופטיה מורחבת (פגיעה בשריר הלב על ידי הרחבתו). פרופ' מילר קובע כי הממצא החמור שנמצא בבדיקת המיפוי שנערכה למנוח, לא זכה לכלל התייחסות מהרופאים המטפלים השונים שהיו אמורים לנקוט בטיפול מידי.
עוד מציין פרופ' הילטון כי במקרה זה הפרקטיקה מחייבת התערבות תרופתית מיידית, ובהמשך השתלת קוצב לב למניעת מוות פתאומי כתוצאה מהפרעת קצב קטלני (כגון פרפור חדרים).

לסיכום קובע פרופ׳ הילטון כי לו היו הנתבעים מבצעים את תפקידם ומתחילים בטיפול במנוח, הייתה סבירות גבוהה שהיה ניתן למנוע את דום הלב אשר פקד אותו וקיפד את פתיל חייו.
עו"ד מאור גלבוע הגיש לאחרונה תביעת מיליונים לביהמ"ש המחוזי בירושלים נגד קופת חולים כללית ונגד משרד הבריאות המפעיל את ביה"ח רמב"ם.

בכתב הגנתו של משרד הבריאות נכתב כי המנוח הגיע לשערי ביה"ח רמב"ם לצורך בדיקה רפואית ותו לא, הוא לא טופל על ידי בית החולים, לא אושפז ותוצאות הבדיקה הגיעו לרופאיו המטפלים. לדברי משרד הבריאות, נותק הקשר הסיבתי בין ההתרשלות, המוכחשת לכשעצמה, לבין מותו של המנוח שאירע כחודשיים לאחר ביצוע הבדיקה.  עוד נטען בכתב ההגנה של משרד הבריאות כי תוחלת חייו של המנוח הייתה מקוצרת ממילא עקב מצבו הרפואי.
בכתב ההגנה של שירותי בריאות כללית נכתב כי לא נפל רבב באיכות הטיפול שהיא העניקה למנוח, וכי המנוח בחר לחזור אל הקרדיולוג רק חודש ומחצה לאחר בדיקת מיפוי הלב, לאחר שלא התייצב לתור שהיה קבוע לו קודם לכן. כמו כן טוענים בקופת חולים כללית, כי מדובר במטופל שהזניח את בריאותו ולא שעה להמלצות הצוות הרפואי.

עו"ד מאור גלבוע מירושלים www.tortinfo.co.il   עוסק בתביעות רשלנות רפואית, תאונות עבודה, תביעות נזיקין, ומיצוי זכויות רפואיות מול חברות ביטוח, קופות חולים והמוסד לביטוח לאומי
. 

 


 
1
 
כותרות היום - מבזקים   24/7
1
 
1
דוברות מד״א בשעה 07:50 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על פיצוץ מיכל סולר בתל שבע. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח סורוקה 2 פצועים כבני 35 במצב קשה וקל עם כוויות בגופם. נדב
עמותת נגישות ישראל עורכת כנס מקצועי ייעודי במיוחד עבורכם, על מנת לסייע לכם למלא את תפקידכם בארגון בצורה היעילה והמקצועית ביותר. 
בואו ללמוד איך נותנים שירות לאנשים עם מוגבלות שקופה, מה חדש בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לקבל כלים חדשים לביצוע תפקידכם, לשמוע על דוגמאות מהשטח ועוד. 
3.5 | 10:00 - 13:45 | בזום | 65 ש״ח למשתתף.
במידת הצורך ניתן ליצור קשר: 
טל וייס | טלפון: 054-3951414 | מייל kursim@aisrael.org
 
  מערכת החדשות:  077-330-8993
   
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת שמיני כ"ח ניסן התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח
     


עורכי דין
ביטוח לאומי
 

עורכי דין
דיני נזיקין
     


עורכי דין
רשלנות רפואית
 

פודיאטרים
     


פיזיותרפיה
 

פיזיותרפיה התפתחותית
     


פילאטיס
 

פלדנקרייז
     


פסיכוגריאטריה
 

פסיכולוגיה התפתחותית
     


פסיכולוגיה שיקומית
 

פסיכותרפיה
     


פרחי באך
 

ציוד ואביזרים
     


קינסיולוגיה
 

קלינאי תקשורת
     


רולפינג
 

רכב חשמלי
     


רכיבה טיפולית
 

רפואה סינית
     


רפלקסולוגיה
 

שיאצו
     


שיטת אלבאום
 

שיטת אלכסנדר
     


שיטת פאולה
 

שיקום נכים
     


שירותי
סיעוד
 

תזונה ודיאטות טבעיות
     


תרפיה במוסיקה
  רישום לאינדקס
     

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור אליהו 14 באר שבע       מערכת החדשות: 077-330-899-3

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים