ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מדא 16-03-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

מד"א בחזית ההייטק הרפואי

בזכות פיתוח טכנולוגי ראשון מסוגו זמן תחילת הטיפול באירוע שבץ מוחי יתקצר בכחצי ♦ ביום ד', 15/03/2017, ערך מד"א כנס מיוחד בו השתתפו 25 נוירולוגים ורופאי רפואה דחופה מכל רחבי הארץ במרכז השליטה של מד"א בקרית אונו ♦ במהלך הכנס הוצגה האפליקציה, השימוש שנעשה בה ואף תוצאות ראשונות מפיילוט שנערך בחודשים האחרונים בשיתוף מד"א ובי"ח שערי צדק, שהראו שיפור של כ-30 דקות בזמן החציון בהגעת מטופל עם שבץ מוחי חד ל-CT


מערכת, 16/03/2017, צילום: עמי כהן דוברות מד"א
 


 
ביום ד', 15/03/2017, ערך מד"א כנס מיוחד בו השתתפו 25 נוירולוגים ורופאי רפואה דחופה מכל רחבי הארץ במרכז השליטה של מד"א בקרית אונו. בכנס הוצג מודל מיוחד לטיפול באירוע מוחי שפותח ביישומון הצוותים של מגן דוד אדום ומציע מענה וטיפול רפואי ממוקד לאזרחים. על הפיתוח הייחודי עמלו אנשי מגן דוד אדום יחד עם ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת שבץ מוחי במרכז הרפואי שערי צדק. בשיתוף פעולה מוצלח עבדו הצוותים על הפלטפורמה ובחודשים האחרונים התקיים פיילוט שלה אשר הוצג בכנס, במטרה שהאפליקציה תורחב ותכנס לשימוש בכלל בתי החולים בארץ.
 
ד"ר אייכל הסביר כי שבץ מוחי עלול להופיע בפתאומיות, ומרגע התרחשותו מתחילה "ספירה לאחור" וכל דקה קובעת. בכל דקה שעוברת ללא טיפול מתאים המטופל מאבד כ-2,000,000 תאי מוח ונזק בלתי הפיך עלול לגרום לנכות קשה. לכן יש חשיבות רבה לאבחון מהיר ולמתן טיפול בסמוך ככל האפשר לאירוע.
 
המאפיין (פיצ'ר) החדש ערוך לקלוט מטופלים עם חשד לשבץ מוחי במסלול מהיר. מיד עם קליטת המטופל ישדרו צוותי מד"א לצוות המרכז לשבץ מוחי בבית החולים את כל המידע הדרוש לקליטת המטופל ישירות במרכז הטראומה: פרטים דמוגרפיים (לצורך פתיחת תיק), מידע רפואי (לחץ דם, דופק, נשימה, סימנים נוירולוגיים) וזמן משוער להגעתו. במקביל ייווצר קשר בין צוות האמבולנס לנוירולוג הכונן להשלמת פרטים. עם קבלת המידע מופעל קוד מיוחד בבית החולים, נפתח למטופל תיק רפואי ומוזמנת בדיקתCT  עוד בטרם הגעתו וצוות ייעודי מגיע לקבלת המטופל במרכז הטראומה וכל זאת על מנת לקצר את הזמנים. מדובר בשינוי גישה רפואית – במקום שהמטופל יחכה למערכת, המערכת ממתינה למטופל.
 
במהלך הכנס שהתחיל בדברי ברכה של פרופ' נתן ברונשטיין, יו"ר איגוד נוירולוגיה בישראל הסביר ד"ר אייכל מהמרכז הרפואי שערי צדק, על התהליך שמתרחש בבית החולים מרגע קבלת הדיווח באפליקציית מד"א והציג את הפיילוט שהתקיים. צוין כי מנתונים שנבדקו במהלך הפיילוט, חולים שהגיעו דרך האפליקציה הגיעו ל-CT בתוך זמן חציון של 24 דקות, לעומת חולים שהגיעו לא דרך האפליקציה וזמן חציון שלהם להגעה ל-CT עמד על 54 דקות. משמע, האפליקציה חסכה כ-30 דקות במתן המענה הרפואי. כמו כן, במהלך הכנס כלל המשתתפים עברו התנסות באפליקציה והביעו דעתם. בתום ההסבר על האפליקציה והשימוש בה, משתתפי הכנס עשו סיור במוקד הלאומי המשולב של מד"א ונחשפו לטכנולוגיות הרבות שמופעלות ע"י מגן דוד אדום לטובת שיפור המענה הרפואי במדינת ישראל.
 
ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת שבץ מוחי במרכז הרפואי שערי צדק: "לפני כשנה מד"א הזמינו אותנו לבחון איזה ממשק ניתן ליצור בשיתוף בית החולים ומיד נוצר 'סיפור אהבה'. טרם הפגישה התחלתי לחשוב על פיתוח אפליקציה שתעזור במענה רפואי ובביקור במד"א סיפרו לנו על הפלטפורמה הטכנולוגית שהם מפתחים וכך התגלגל סיפור התפתחותה של האפליקציה. למעשה, היא מאפשרת להעביר אינפורמציה ישירות מהשטח לבית החולים וכל בית חולים יכול לפתח לעצמו שיטה כיצד לתעל את הנתונים הנ"ל לקליטה מהירה יותר של המטופל, ולמתן מענה רפואי איכותי ככל הניתן. העיקרון המשמעותי ביותר שעליו מבוססת האפליקציה הוא קיצור זמנים – במקרים כגון שבץ מוחי כל דקה חשובה והאפליקציה מאפשרת לחסוך 'זמן בירורים' בבית החולים ולפתוח תיק אשפוז עם התרופות שהוא לוקח, עבר רפואי, תסמינים והרקע טרם הגעתו לבית החולים, בעזרת המידע שמועבר מצוותי מד"א בשטח. כמו כן, בעזרת האינפורמציה ניתן לקלוט את המטופל באופן ישיר למחלקה הייעודית ולחסוך את המעבר במיון".
 
חיים קרדי, מנהל המוקד הרפואי של מד"א: "אפליקציית 'צוותי מד"א' שהוצגה בכנס הינה אמצעי נוסף שהארגון נותן לאנשי השטח על מנת לייעל את זמני התגובה ואיכות הטיפול. חובש רפואת חירום או פאראמדיק שמגיע למטופל עם אבחנה של אירוע מוחי חד יודע בעזרת האפליקציה להעביר דיווח על התסמינים שיש למטופל ולהעבירם לנוירולוג בבית החולים. כך נוצר שיח ישיר בין הנוירולוג לאיש מד"א שבשטח ומתחילה היערכות לקליטת המטופל בבית החולים, תוך מעקב אחר מיקום האמבולנס מרגע הדיווח. האמצעי הנ"ל הופך להיות כלי שמקדם את הטיפול והופך אותו ליעיל ומהיר יותר".
 
עדו רוזנבלט, מנהל מערכות מידע במד"א: "מגן דוד אדום מפתח מגוון אפליקציות על מנת לקצר את זמני התגובה בכל תהליכי ושלבי הטיפול בחולה, ובכלל זה גם את זמני הטיפול במקרים שבהם כל דקה קובעת. הלך זה ניתן לראות דרך באפליקציית 'מד"א שלי' שדרכה ניתן להזעיק את צוותי מד"א במהירות ודרך 'אפליקציה צוותי מד"א' שבמקרים כגון התקפי לב ושבץ מוחי מאפשרת העברה של החולה ישירות ליחידות ייעודיות בבתי החולים וכך מתקצר זמן ההמתנה במיון וישנה קליטה ישירה של החולה ביחידה הייעודית". 
 
ד"ר רפי סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א: "המטרה שלנו במד"א היא כל הזמן להשתפר. דרך האפליקציה אנחנו רוצים לשפר את הדרך שמתחילה מרגע קבלת הדיווח בקו החירום 101 ועד הענקת הטיפול לאזרח. כולם יוכלו להשתמש באפליקציה- בלי עלות, בלי כסף. זה תוצר של הרבה שיתוף פעולה והשקעה של הרבה מאוד אנשים במד"א. במד"א בשנים האחרונות אנחנו עומלים על רתימת הטכנולוגיה למען הרפואה הדחופה. אנו משקיעים בטכנולוגיות שמטרתן לחבר את החוליות בשרשרת הטיפול שמתחילה טרום בית החולים ועד הגעת המטופל לבית החולים והענקת הסיוע לו. אחד הפיתוחים הכי חשובים שלנו זו המאפיין (פיצ'ר) "שבץ מוחי". שבץ מוחי חד זהו אחד המצבים שהוא תלוי זמן- ככל שתיתן את הטיפול הרפואי מוקדם יותר כך המצב הוא טוב יותר, המטופלים שורדים יותר, סובלים מפחות נכות וחוזרים מהר יותר לתפקוד. ההשפעה על תוחלת החיים ואיכות החיים שלהם היא מאוד משמעותית בהיבט הזמן."
 
מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מד"א שמח על שיתוף הפעולה עם המרכז הרפואי שערי צדק בכדי להוביל מהלך לשיפור הטיפול הרפואי באזרחים הלוקים באירוע מוחי. מד"א נמצא בחזית הטכנולוגיה של רפואת החירום הטרום אישפוזית ונחשב בין המובילים בעולם בתחום זה. השקעה בהון אנושי, בהדרכות ובהשתלמויות, בד-בבד לצד השקעה ופיתוח טכנולוגיה מתקדמת, הם אלו אשר בכוחם לשמור על מד"א כסמל ומופת שמציב רף גבוה בתחום הטכנולוגי בקנה מידה עולמי ופועל ביתר שאת על מנת למקסם פעילות מצילת חיים. אני תקווה כי האפליקציה שהוצגה היום לנציגי בתי החולים תורחב בשימושה ותאפשר לבתי החולים בכל רחבי הארץ התייעלות וקיצור בזמני מתן המענה הרפואי למטופלים".


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret