ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מדא 16-03-2017
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
בארץ

מד"א בחזית ההייטק הרפואי

בזכות פיתוח טכנולוגי ראשון מסוגו זמן תחילת הטיפול באירוע שבץ מוחי יתקצר בכחצי ♦ ביום ד', 15/03/2017, ערך מד"א כנס מיוחד בו השתתפו 25 נוירולוגים ורופאי רפואה דחופה מכל רחבי הארץ במרכז השליטה של מד"א בקרית אונו ♦ במהלך הכנס הוצגה האפליקציה, השימוש שנעשה בה ואף תוצאות ראשונות מפיילוט שנערך בחודשים האחרונים בשיתוף מד"א ובי"ח שערי צדק, שהראו שיפור של כ-30 דקות בזמן החציון בהגעת מטופל עם שבץ מוחי חד ל-CT


מערכת, 16/03/2017, צילום: עמי כהן דוברות מד"א
 


 
ביום ד', 15/03/2017, ערך מד"א כנס מיוחד בו השתתפו 25 נוירולוגים ורופאי רפואה דחופה מכל רחבי הארץ במרכז השליטה של מד"א בקרית אונו. בכנס הוצג מודל מיוחד לטיפול באירוע מוחי שפותח ביישומון הצוותים של מגן דוד אדום ומציע מענה וטיפול רפואי ממוקד לאזרחים. על הפיתוח הייחודי עמלו אנשי מגן דוד אדום יחד עם ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת שבץ מוחי במרכז הרפואי שערי צדק. בשיתוף פעולה מוצלח עבדו הצוותים על הפלטפורמה ובחודשים האחרונים התקיים פיילוט שלה אשר הוצג בכנס, במטרה שהאפליקציה תורחב ותכנס לשימוש בכלל בתי החולים בארץ.
 
ד"ר אייכל הסביר כי שבץ מוחי עלול להופיע בפתאומיות, ומרגע התרחשותו מתחילה "ספירה לאחור" וכל דקה קובעת. בכל דקה שעוברת ללא טיפול מתאים המטופל מאבד כ-2,000,000 תאי מוח ונזק בלתי הפיך עלול לגרום לנכות קשה. לכן יש חשיבות רבה לאבחון מהיר ולמתן טיפול בסמוך ככל האפשר לאירוע.
 
המאפיין (פיצ'ר) החדש ערוך לקלוט מטופלים עם חשד לשבץ מוחי במסלול מהיר. מיד עם קליטת המטופל ישדרו צוותי מד"א לצוות המרכז לשבץ מוחי בבית החולים את כל המידע הדרוש לקליטת המטופל ישירות במרכז הטראומה: פרטים דמוגרפיים (לצורך פתיחת תיק), מידע רפואי (לחץ דם, דופק, נשימה, סימנים נוירולוגיים) וזמן משוער להגעתו. במקביל ייווצר קשר בין צוות האמבולנס לנוירולוג הכונן להשלמת פרטים. עם קבלת המידע מופעל קוד מיוחד בבית החולים, נפתח למטופל תיק רפואי ומוזמנת בדיקתCT  עוד בטרם הגעתו וצוות ייעודי מגיע לקבלת המטופל במרכז הטראומה וכל זאת על מנת לקצר את הזמנים. מדובר בשינוי גישה רפואית – במקום שהמטופל יחכה למערכת, המערכת ממתינה למטופל.
 
במהלך הכנס שהתחיל בדברי ברכה של פרופ' נתן ברונשטיין, יו"ר איגוד נוירולוגיה בישראל הסביר ד"ר אייכל מהמרכז הרפואי שערי צדק, על התהליך שמתרחש בבית החולים מרגע קבלת הדיווח באפליקציית מד"א והציג את הפיילוט שהתקיים. צוין כי מנתונים שנבדקו במהלך הפיילוט, חולים שהגיעו דרך האפליקציה הגיעו ל-CT בתוך זמן חציון של 24 דקות, לעומת חולים שהגיעו לא דרך האפליקציה וזמן חציון שלהם להגעה ל-CT עמד על 54 דקות. משמע, האפליקציה חסכה כ-30 דקות במתן המענה הרפואי. כמו כן, במהלך הכנס כלל המשתתפים עברו התנסות באפליקציה והביעו דעתם. בתום ההסבר על האפליקציה והשימוש בה, משתתפי הכנס עשו סיור במוקד הלאומי המשולב של מד"א ונחשפו לטכנולוגיות הרבות שמופעלות ע"י מגן דוד אדום לטובת שיפור המענה הרפואי במדינת ישראל.
 
ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת שבץ מוחי במרכז הרפואי שערי צדק: "לפני כשנה מד"א הזמינו אותנו לבחון איזה ממשק ניתן ליצור בשיתוף בית החולים ומיד נוצר 'סיפור אהבה'. טרם הפגישה התחלתי לחשוב על פיתוח אפליקציה שתעזור במענה רפואי ובביקור במד"א סיפרו לנו על הפלטפורמה הטכנולוגית שהם מפתחים וכך התגלגל סיפור התפתחותה של האפליקציה. למעשה, היא מאפשרת להעביר אינפורמציה ישירות מהשטח לבית החולים וכל בית חולים יכול לפתח לעצמו שיטה כיצד לתעל את הנתונים הנ"ל לקליטה מהירה יותר של המטופל, ולמתן מענה רפואי איכותי ככל הניתן. העיקרון המשמעותי ביותר שעליו מבוססת האפליקציה הוא קיצור זמנים – במקרים כגון שבץ מוחי כל דקה חשובה והאפליקציה מאפשרת לחסוך 'זמן בירורים' בבית החולים ולפתוח תיק אשפוז עם התרופות שהוא לוקח, עבר רפואי, תסמינים והרקע טרם הגעתו לבית החולים, בעזרת המידע שמועבר מצוותי מד"א בשטח. כמו כן, בעזרת האינפורמציה ניתן לקלוט את המטופל באופן ישיר למחלקה הייעודית ולחסוך את המעבר במיון".
 
חיים קרדי, מנהל המוקד הרפואי של מד"א: "אפליקציית 'צוותי מד"א' שהוצגה בכנס הינה אמצעי נוסף שהארגון נותן לאנשי השטח על מנת לייעל את זמני התגובה ואיכות הטיפול. חובש רפואת חירום או פאראמדיק שמגיע למטופל עם אבחנה של אירוע מוחי חד יודע בעזרת האפליקציה להעביר דיווח על התסמינים שיש למטופל ולהעבירם לנוירולוג בבית החולים. כך נוצר שיח ישיר בין הנוירולוג לאיש מד"א שבשטח ומתחילה היערכות לקליטת המטופל בבית החולים, תוך מעקב אחר מיקום האמבולנס מרגע הדיווח. האמצעי הנ"ל הופך להיות כלי שמקדם את הטיפול והופך אותו ליעיל ומהיר יותר".
 
עדו רוזנבלט, מנהל מערכות מידע במד"א: "מגן דוד אדום מפתח מגוון אפליקציות על מנת לקצר את זמני התגובה בכל תהליכי ושלבי הטיפול בחולה, ובכלל זה גם את זמני הטיפול במקרים שבהם כל דקה קובעת. הלך זה ניתן לראות דרך באפליקציית 'מד"א שלי' שדרכה ניתן להזעיק את צוותי מד"א במהירות ודרך 'אפליקציה צוותי מד"א' שבמקרים כגון התקפי לב ושבץ מוחי מאפשרת העברה של החולה ישירות ליחידות ייעודיות בבתי החולים וכך מתקצר זמן ההמתנה במיון וישנה קליטה ישירה של החולה ביחידה הייעודית". 
 
ד"ר רפי סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א: "המטרה שלנו במד"א היא כל הזמן להשתפר. דרך האפליקציה אנחנו רוצים לשפר את הדרך שמתחילה מרגע קבלת הדיווח בקו החירום 101 ועד הענקת הטיפול לאזרח. כולם יוכלו להשתמש באפליקציה- בלי עלות, בלי כסף. זה תוצר של הרבה שיתוף פעולה והשקעה של הרבה מאוד אנשים במד"א. במד"א בשנים האחרונות אנחנו עומלים על רתימת הטכנולוגיה למען הרפואה הדחופה. אנו משקיעים בטכנולוגיות שמטרתן לחבר את החוליות בשרשרת הטיפול שמתחילה טרום בית החולים ועד הגעת המטופל לבית החולים והענקת הסיוע לו. אחד הפיתוחים הכי חשובים שלנו זו המאפיין (פיצ'ר) "שבץ מוחי". שבץ מוחי חד זהו אחד המצבים שהוא תלוי זמן- ככל שתיתן את הטיפול הרפואי מוקדם יותר כך המצב הוא טוב יותר, המטופלים שורדים יותר, סובלים מפחות נכות וחוזרים מהר יותר לתפקוד. ההשפעה על תוחלת החיים ואיכות החיים שלהם היא מאוד משמעותית בהיבט הזמן."
 
מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מד"א שמח על שיתוף הפעולה עם המרכז הרפואי שערי צדק בכדי להוביל מהלך לשיפור הטיפול הרפואי באזרחים הלוקים באירוע מוחי. מד"א נמצא בחזית הטכנולוגיה של רפואת החירום הטרום אישפוזית ונחשב בין המובילים בעולם בתחום זה. השקעה בהון אנושי, בהדרכות ובהשתלמויות, בד-בבד לצד השקעה ופיתוח טכנולוגיה מתקדמת, הם אלו אשר בכוחם לשמור על מד"א כסמל ומופת שמציב רף גבוה בתחום הטכנולוגי בקנה מידה עולמי ופועל ביתר שאת על מנת למקסם פעילות מצילת חיים. אני תקווה כי האפליקציה שהוצגה היום לנציגי בתי החולים תורחב בשימושה ותאפשר לבתי החולים בכל רחבי הארץ התייעלות וקיצור בזמני מתן המענה הרפואי למטופלים".


 


 
 
1
    גולשים באתר 133,106   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א : בשעה 20:50 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון על קורקינט חשמלי עם 2 רוכבות שהחליק ברחוב הרב הרצוג בגבעתיים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שיבא - תל השומר, אישה כבת 26 במצב בינוני, עם חבלת ראש. ואישה כבת 26 במצב קל, עם חבלה בגפיים.
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת עקב י"ח אב התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN