תחזית מזג האויר 25-10-2020:  טבריה  33-19  ירושלים  28-19  ים המלח 33-25  מצפה רמון  27-18   צפת  27-19   חיפה  31-21   תל אביב  29-20  באר שבע  30-18   אילת  33-22 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
מיגרנה: הכאב שלא מרפה

מיליוני אנשים - ובעיקר נשים - סובלים ממנה, ובכל זאת כל כך מעט ידוע עליה ועל הגורמים לה. מה בכל זאת אפשר לעשות נגד כאב הראש המהמם שתוקף כל כך הרבה אנשים?


ליהי גבור, 02/01/2018, צילום: flickr

 


 
 מיגרנה היא מצב רפואי שמתבטא בכאבי ראש חוזרים בעוצמה חמורה שעלולים לפעמים להשבית את החולה לגמרי. הכאבים נחווים בדרך כלל בצד אחד של הראש ונמשכים בין שעות אחדות לכמה ימים. מיגרנות מלוות לעיתים בבחילות, הקאות ורגישות יתר לאור, לקול ולריח. כשליש מהסובלים ממיגרנות גם חווים הפרעה בראייה (הילה) שמקדימה את המיגרנה ומאותתת על בואה.

חולים שונים חווים את המיגרנה אחרת, עם הבדלים ניכרים בתדירות הופעתה, בתסמיניה ובמשכה, דבר שמקשה מאוד על האבחון שלה. חולים רבים לא מגיעים אל הרופא, מתוך ההנחה שמדובר בכאב ראש רגיל, כך שסביר להניח שרבים מהם אינם מאובחנים כלל.

אבחון המיגרנה נעשה על פי קריטריונים שבוחנים את תדירות כאב הראש, משכו, מיקומו ועוצמתו. תוצאות שונות עשויות להעיד על סוגים שונים של מיגרנה.

מהלך המיגרנה

להתקף מיגרנה טיפוסי יש ארבעה שלבים אפשריים, אך לא כולם נחווים בהכרח תמיד או אצל כל החולים. השלב הראשון, שמכונה פרודרום (
Prodrome), מקדים בדרך כלל את הכאב בכמה שעות ואפילו בימים ספורים. כשישים אחוז מהחולים מדווחים שחוו אותו. התסמינים עשויים לכלול שינויים חדים במצב הרוח, עצבנות, דיכאון או אופוריה, תשישות, תשוקה למזונות מסוימים, נוקשות בשרירים, עצירות ורגישות מוגברת לריחות ולקולות חזקים.
 
השלב הבא הוא ההילה (Aura). בשלב הזה החולים סובלים מקשיי ראייה שעשויים להתבטא בהבהוב בחלק משדה הראייה ובתחושת טשטוש. בחלק מהמקרים מדווחים גם על דקירות בצדי הגוף ובפנים, ולאחר מכן תחושת נימוּל. תסמין אפשרי נוסף הוא הפרעות בדיבור, ובמקרים חמורים אפילו בתנועה.
 
השלב השלישי הוא הכאב. בדרך כלל הוא נחווה רק בצד אחד של הראש ומתגבר בהדרגה. פעילות גופנית מאומצת נוטה להחריף את עוצמת הכאב, שמלווה לעיתים קרובות בתחושת בחילה עד כדי הקאה וברגישות מוגברת לאור, קול וריח, שמובילה רבים מהחולים לחפש חדר חשוך ושקט להסתגר בו. בחלק מהמקרים הם חווים גם סחרחורת ובלבול.

השלב האחרון הוא הפוסט-דרום (
Postdrome), שכולל אוסף של תסמינים שבאים אחרי שכאב הראש החריף חלף. יש חולים שמדווחים על כאב עמום באזור שבו חוו את הכאב המקורי, על כבדות מחשבה במשך כמה ימים לאחר שכאב הראש חלף, ועל תחושה שמזכירה הנגאובר (חמרמורת). אחרים מדווחים דווקא על תחושת רעננות ואופוריה לאחר ההתקף.

הגורמים

כיום סבורים שמיגרנות נובעות משילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים. בכשני שליש מהמקרים רואים היסטוריה משפחתית. גם מחקרי תאומים תומכים בהשערה שלמיגרנה מרכיב גנטי.

עם זאת, נכון להיום מתקשים למצוא גנים ספציפיים שמעורבים במיגרנות. הקושי נעוץ בין השאר בשונות הרבה בקרב הסובלים ממיגרנות, ובשילובים המורכבים של התסמינים, שמקשים לאתר מספיק מועמדים כדי לחקור את הגנים שעשויים להיות מעורבים במיגרנות עם מכנה משותף, כלומר אוסף תסמינים דומה. עם זאת, אכן נמצאו גנים הקשורים למיגרנה. הגנים האלה מעורבים באיזון של רמות המוליך העצבי גלוטמט, בקולטני ליפופרוטאינים (קומפלקסים שומניים גדולים שמאפשרים לכולסטרול לנוע בדם) ובקולטן שמעורב בקידוד קור וכאב.

שינויים הורמונליים עשויים לשחק תפקיד בתדירות המיגרנות. ידוע שבגיל ההתבגרות בנים סובלים מהן יותר, אך בבגרות הן באות לידי ביטוי אצל נשים פי שלושה מגברים. רוב הסובלים ממיגרנות מדווחים על טריגרים להתקף, בדרך כלל במהלך היממה שקדמה לו. הגורמים יכולים להיות רעב, חסך בשינה ובמיוחד, לפי דיווחי חולים, לחץ נפשי.

מעט מאוד ידוע על המנגנון העצבי שעומד בבסיס המיגרנה, אך כיום מעריכים שמדובר בהפרעה נוירו-וסקולרית, כלומר תופעה שקשורה לעצבים ולכלי הדם. נראה שהפעילות הלא תקינה מתחילה במוח, עם פעילות מעוררת של תאי העצב, שמתפשטת משם אל כלי הדם, וגורמת לירידה בזרימת הדם, ולאחר מכן עלייה חוזרת. הדעות החלוקות ביחס לתרומה של תאי העצב לעומת כלי הדם, ועדיין לא יודעים מספיק כדי לקבוע בוודאות מה חלקה של כל מערכת ואיך בדיוק ההתקף מתחיל.

טיפול ומניעה

ישנם שלושה אפיקי טיפול שונים למיגרנות: הימנעות מטריגרים ידועים, טיפול תרופתי בזמן ההתקף וטיפול תרופתי מניעתי. הדרך הראשונה זמינה רק כשידוע על מזונות מסוימים או גירויים ספציפיים כמו אור חזק או רעש שמעוררים את המיגרנה אצל חולה מסוים. במקרים האלה אפשר להימנע מהם – או לפחות להפחית אותם ברמה מסוימת. טריגרים אחרים עלולים להיות בלתי נמנעים, כמו המחזור החודשי אצל נשים, שינויי מזג אוויר, או לחץ נפשי.

משהחל התקף, יש כמה תרופות שנועדו להקל את תסמיני המיגרנה. הסוג הראשון הוא תרופות ממשפחת הטריפטנים, כמו סומטריפטן (
Sumatriptan). מדובר בחומרים שנקשרים לקולטני המוליך העצבי סרוטונין במוח ובכלי דם ומפעילים את הקולטנים, ומקלים על בחילות וכאבים. יעילותם גדלה ככל שנוטלים אותם סמוך לתחילת ההתקף. תופעות הלוואי האפשריות כוללות גלי חום, תחושת לחץ בגוף ועקצוץ. במקרים נדירים במיוחד הטריפטנים עלולים להוביל להתפתחות של מחלת לב כלילית, בעקבות סתימה בעורק. אם תרופה אחת מהמשפחה אינה מקלה את הכאבים, ייתכן שתרופה אחרת תסייע בכל זאת.
 
תרופה נוספת היא דיהידרוארגוטמין (Dihydroergotamine), שמקבלים בתרסיס או בזריקה. עיקרון הפעולה של התרופה דומה לטריפטנים, אך היא נקשרת גם לקולטני דופמין ואדרנלין ומפעילה אותם. תופעת לוואי נפוצה שלה היא בחילה.
 
פרט לתרופות הייעודיות לטיפול במיגרנות, לפעמים גם תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים, כמו אספירין ואיבופרופן (החומר הפעיל באדוויל ובנורופן), יכולות לסייע בהפגת כאבי המיגרנה.

חולים שתדירות המיגרנות שלהם ורמת חריפותן גבוהות במיוחד, עשויים לשקול לקחת תרופות מניעה על בסיס קבוע. זה נכון גם לחולים שמסיבות בריאותיות אינם יכולים לקחת את התרופות לטיפול בהתקף או שמקבלים תרופות אחרות שלא מומלץ לשלב עם התרופות להרגעת המיגרנה. גם אצל אנשים עם טריגרים ידועים שאי אפשר להימנע מהם,  אפשר לשקול נטילת תרופות על בסיס קבוע או בחלון זמנים יעיל. דוגמה לתרופה כזו היא אמיטריפטילין (Amitriptyline), שמעכבת קליטה חוזרת של המוליך העצבי סרוטונין ומשפיעה על ניודו ועל הניוד של המוליך העצבי נוראדרנלין.

על פי ארגון הבריאות העולמי מורגש מחסור מהותי של ידע בקרב אנשי רפואה ביחס להפרעות כאב ראש, בעקבות זמן הלימוד המועט שמוקדש לנושא במהלך ההכשרה הרפואית. החסך הזה פוגע מאוד בשיעורי האבחון של מיגרנות, ובמיוחד מיגרנות ללא הילה.

הבורות מורגשת גם בציבור הרחב, שלא מייחס חשיבות גדולה למיגרנות ורואה בהן "רק כאב ראש" חולף, שאינו מסכן חיים ואינו מדבק. היחס הזה משפיע גם על המידה שבה הסובלים ממיגרנות פונים לייעוץ וטיפול רפואי, וחלקם אף לא מודעים לקיומו של טיפול תרופתי יעיל במיגרנות.

ולבסוף, ממשלות רבות, שמעוניינות לצמצם עלויות רפואיות, לא מכירות בנטל הכבד של המיגרנות על החברה – אפילו מההיבט הכלכלי בשוק העבודה, לפי ההערכה בבריטניה לבדה אובדים מדי שנה 25 מיליון ימי עבודה ולימודים כתוצאה ממיגרנות ומכאבי ראש אחרים.

הכתבה אינה תחליף לייעוץ רפואי. אם אתם סובלים ממיגרנה או מכל בעיה רפואית אחרת, פנו להתייעץ עם רופאת המשפחה
.


 


 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "חדשות הבריאות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: חדשות הבריאות
לייבסיטי - בניית אתרים