lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
חזון העצמאות המתאחות

פיתוח ישראלי: שילוב של כמהטכנולוגיות פשוטות מאפשר לרפא שברים קשים ומורכבים ביעילות רבה


ד"ר יונת אשחר, 08/06/2017

 


דן גזית (שלישי מימין) עם חברי קבוצת המחקר: (משמאל, שורה אחורית) גדי פלד, מקסים בז, גלינה שפירו וזולמה גזית (מרכז שורה קדמית) | צילום באדיבותו
 שברים שאינם מתאחים היטב הם תופעה נפוצה מאוד. הטיפול המקובל כיום הוא השתלת שבבים הנלקחים מתורם או מעצם אחרת של הפצוע עצמו. ברחבי העולם מתבצעות כל שנה יותר משני מיליון השתלות כאלה, אך מדובר בטיפול כואב ומורכב, שלא תמיד מצליח. הפרופסורים דן גזית, זולמה גזית וגדי פלד, מהאוניברסיטה העברית ומהמרכז הרפואי סדרס-סיני בארה"ב, מחפשים יחד כבר 17 שנה דרכים לייעל את בניית העצם כדי לטפל בשברים קשים ומורכבים בלי צורך בהשתלה. במחקר חדש הם הראו שאפשר לבנות עצם ולאחות שבר מורכב  בעזרת ביטוי זמני של חלבון בתאי גזע של העצם.

הטיפול מבוסס על החלבון BMP, הידוע ביכולתו לעודד צמיחה של עצמות. בעבר נהגו להשתיל ליד העצם השבורה ספוג המכיל את החלבון, כדי לעודד איחוי והחלמה, אך הטיפולים האלה דרשו כמות גדולה מאוד של החלבון, שגרמה לתופעות לוואי מדלקות ועד לתגובה חיסונית. בנוסף, חלבונים שמועברים לגוף בדרך זו מתפרקים במהירות ונעלמים. כעת החוקרים גרמו לתאי הגוף עצמם לבטא את החלבון, והם עושים זאת בצורה מבוקרת ואינם מייצרים עודף כה גדול.

כדי לבנות עצם דרושים שני רכיבים, אמר דן גזית לאתר מכון דוידסון: אחד מהם הוא החלבון, והשני הוא התאים שמבטאים אותו. יש טיפולים שבהם מוציאים מהגוף תאים, גורמים להם לייצר את החלבון, למשל בהנדסה גנטית, ומחזירים אותם לגוף. אך ההוצאה וההחזרה של תאים עלולה להיות יקרה ובעייתית, וחלק גדול מהם מתים במהלך הטיפול. לכן השתמשו החוקרים בתאי גזע הנמצאים במח העצם של העצם השבורה.

את המחקר הובילו תלמידי הדוקטורט מקסים בז וגלינה שפירו, והוא נעשה על חזירים עם שבר בעצם השוקה (העצם הגדולה בשוק) שבו היה רווח של סנטימטר בין שני חלקי העצם. החוקרים השתילו בעצם פיגום מקולגן, וחיכו שתאים מתוך מח העצם יתמקמו על הפיגום. לאחר שבועיים הזריקו לאזור רצפים קצרים של DNA , המכילים את הגֵן ל-BMP.

כדי לגרום ל-DNA להיכנס אל תוך התאים, השתמשו החוקרים במיקרו-בועות – כדוריות מחומר שומני שקוטרן פחות ממילימטר, והן מכילות גז. בעת חשיפה לגלי קול בתדר גבוה, אולטרסאונד, הבועיות מתכווצות ומתרחבות חליפות. התזוזה המהירה גורמת לפגיעה זמנית בקרום של התאים הסמוכים, כך שנפערים בהם חורים, ודרכם נכנסים פנימה רצפי ה-DNA.

זבנג וגמרנו

הבחירה בטכנולוגיה הזו נעשתה משום שאולטרסאונד כבר משמש שנים רבות ברפואה וידוע כאמצעי בטוח, הסביר גזית. שיטות אחרות להכנסת DNA לתאים כוללות שימוש בזרמי חשמל ובנגיפים מהונדסים גנטית, אך הן עלולות להזיק לחולים ולגרום לתופעות לוואי קשות.

מרגע שה-DNA נכנס לתוך התאים, הם החלו לייצר ממנו חלבון, למרות שהוא לא נכנס לגרעין התא עצמו. החוקרים הראו שיומיים לאחר הטיפול, כמות ה-BMP שייצרו התאים הקרובים לשבר גדלה פי 850, לעומת חיות בקבוצת הביקורת.

רצף ה-DNA לא נכנס כאמור לגרעין, ולכן לא השתלב ב-DNA של התא. לאחר כמה ימים, כאשר הוא מתפרק, התא מפסיק לייצר את החלבון. ואמנם, כעבור חמישה ימים ירדה רמת החלבון פי 400 בהשוואה לקבוצת הביקורת, ולאחר 10 ימים אי אפשר עוד היה להבחין בו. ממצא חשוב לא פחות היה שה-DNA נשאר באזור השבר: ברקמות אחרות בגוף החזיר, כמו הכבד, הלב ועוד, לא נמצא ביטוי יתר של החלבון.

החלבון גורם לתאים שהוא מתבטא בהם להפוך לתאי עצם וכך לבנות עצם חדשה. בנוסף לכך, התאים שמייצרים אותו גם מפרישים עודפים החוצה, וכך תאים שכנים, נחשפים לחלבון והופכים גם הם לתאי עצם, אפילו אם לא רצפי ה-DNA לא חדרו לתוכם.

מחברים את השברים

השאלה המעניינת באמת היא כמובן אם ביטוי החלבון עזר לשבר להתאחות. ובכן, שמונה שבועות לאחר שהשבר נוצר, החזירים שעברו את הטיפול מילאו מחדש 75 אחוז מהנפח החסר בעצם חדשה, ממש כפי שנראה לאחר השתלה של עצם שנלקחה ממקום אחר בגוף החזיר. השתלה ממקור עצמי היא הטיפול הטוב ביותר הקיים כיום לשברים מסוג זה, אך היא לא תמיד אפשרית, ולעיתים קרובות יש לה תופעות לוואי קשות.

חזירים מקבוצת הביקורת שלא קיבלו את הטיפול המלא אלא רק את פיגום הקולגן, החלימו לאט הרבה יותר, וכמות העצם החדשה שנוצרה אצלם הייתה רק מחצית מאשר אצל החזירים שקיבלו את הטיפול המלא, והעצם שנוצרה אצלם הייתה שבירה הרבה יותר. אצל החזירים המטופלים העצם המאוחה הייתה כמו עצם שנבנתה מחדש לאחר השתלת עצם.

הצעד הבא הוא מעבר לניסויים קליניים על בני אדם. החוקרים כבר נמצאים בקשר עם מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) ועם כירורג אמריקאי המעוניין לבצע את הניסויים. הטיפול צפוי להגיע במהירות לשלבים קליניים, משום שהוא משתמש בטכניקות שאינן מסוכנות: הוא אינו כרוך בהוצאה של תאים מהגוף, גורם לביטוי זמני בלבד של הגן בלי לשנות את החומר הגנטי של התאים, ומשתמש באולטרסאונד הנחשב לאמצעי בטוח.

החוקרים מקווים כי השיטה החדשה תסייע לטפל לא רק בשברים הנגרמים מפציעות, אלא גם תשפר את מצבם של חולים הסובלים מניוון עצם בשל מחלות כמו אוסטאופורוזיס (בריחת סידן) או סרטן העצמות. מעבר לכך, שיטה זו, של ביטוי חלבון באופן זמני בתאי גזע מהרקמה עצמה, יכולה לשמש גם בבנייה של רקמות אחרות, אמר גזית. הקבוצה עובדת כיום על ניסוי דומה לבנייה של רצועות המחברות בין עצמות במפרקים (ליגמנטים, או מיתרים). ייתכן שבעתיד יהיה אפשר לייצר בשיטות האלה גם סיבי שרירים ואפילו שריר לב.

צפו בסרטון המסביר את המחקר החדש (באדיבות פרופ' דן גזית, האוניברסיטה העברית)

 


 
בשיתוף אתר מכון דוידסון
 


 


 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:39 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על תאונת דרכים בין רוכב אופנוע לרכב פרטי בכביש 20 סמוך למחלף וולפסון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח וולפסון צעיר בן 19 במצב בינוני עם חבלות בגפיים תחתונות. טימור


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים