ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון ויצמן 02-05-2018
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
החלבון יגיב בזמן ובמקום המתאימים

על מנגנון נסתר אשר מאפשר לתאי מערכת העצבים ההיקפית להחלים במהירות לאחר פגיעה


מערכת, 02/05/2018, צילום: דוברות מכון ויצמן

 

כמויות גדולות של החלבון mTOR (סגול-אדום) מופיעות במהירות בעצב לאחר פגיעה (שלוש תמונות מימין)
בעצב שאינו פצוע (משמאל) לא נמצא חלבון זה בכמויות כאלה
 
כאשר גופנו נדרש לתקן עצב פגוע במערכת העצבים ההיקפית, כל הכלים הנחוצים כבר נמצאים במקום הנכון: מתג מולקולרי נסתר יכול להגביר, במידת הצורך, את ייצור החלבונים בדיוק באזור שנפגע, ולאפשר החלמה. במחקר אשר התפרסם באחרונה בכתב-העת המדעי Science גילו מדעני מכון ויצמן למדע ושותפיהם למחקר כיצד פועל מנגנון זה. ממצאיהם שופכים אור חדש על צמיחת תאים ועל תיקונם, ומצביעים על כיוונים אפשריים לפיתוח תרופות.

מדענים בקבוצתו של פרופ' מייק פיינזילבר, במחלקה למדעים ביומולקולריים, ביקשו לברר מה תפקידו של חלבון הקרוי mTOR בריפוי עצב. "החלבון מזכיר את 'הטבעת האחת' – זו שמושלת בכל שאר הטבעות – מספרו של ג'.ר. טולקין 'שר הטבעות'," מסביר פרופ' פיינזילבר את הממצאים באמצעות אלגוריה ספרותית. "לא רק מפני שהחלבון אחראי על הבקרה הכללית של ייצור החלבונים בגוף ועל צמיחת תאי העצב, אלא גם, כפי שהתברר לנו, מפני שבדומה ל'טבעת האחת' הוא יכול להסתתר ולהיכנס לפעולה במידת הצורך בזמן ובמקום המתאימים."

ד"ר מרקו טרנציו וחברים נוספים בקבוצתו של פרופ' פיינזילבר גילו את החלבון במקום הפציעה בעצב השֵׁת (עצב סכיאטי) של עכברים. המדענים הופתעו מהמהירות שבה הופיעו המולקולות שלו במקום הפציעה, שכן זהו עצב ארוך ביותר המורכב מתאי עצב בגב התחתון ששלוחותיהם, האקסונים, מגיעות עד כף הרגל. לו היו המולקולות מיוצרות בתאי העצב גופם, היה לוקח להם כחצי יום להגיע למקום הפציעה באזור אמצע הירך. היות שהעלייה החדה ברמת החלבון נמדדה שעתיים-שלוש לאחר רגע הפציעה, הסיקו המדענים כי החלבון mTOR יוּצר בדרך זו או אחרת בו-במקום.

בעזרת גרסה מתקדמת של ספקטרומטריית מאסות, המאפשרת לזהות בזמן אמת חלבונים חדשים המיוצרים ברקמות חיות, מצאו המדענים – בשיתוף קבוצתה של פרופ' אלמה בורלינגיים מאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו – כי לאחר פגיעה בעצב מעודד החלבון mTOR את הייצור שלו-עצמו, ורמות גבוהות שלו מעודדות כשלעצמן ייצור מקומי של חלבונים אחרים החיוניים להישרדות העצב ולתיקונו. לפיכך, כאשר חסמו המדענים ייצור mTOR לאחר פציעה, כמעט שלא יוצרו חלבונים אחרים באקסון הפגוע.

החלבון מזכיר את 'הטבעת האחת' מהספר 'שר הטבעות'. לא רק מפני שהחלבון אחראי על הבקרה הכללית של ייצור החלבונים ועל צמיחת תאי העצב, אלא גם מפני שבדומה ל'טבעת האחת' הוא יכול להסתתר ולהיכנס לפעולה במידת הצורך בזמן ובמקום המתאימים"
עומדים מימין לשמאל: אלה דורון-מנדל, ד"ר אידה רישל, ד"ר סנדיפ קולי, פרופ' מייק פייזילבר, ד"ר אינדרק קופל וד"ר מרקו טרנציו. יושבים מימין לשמאל: ד"ר רותם בן טוב פרי, ניצן סמרה, אוגוסטינה די פיזיו, ד"ר לטיציה מרבלדי
 

אך מה גורם לעלייה ברמות ה-mTOR עצמו? בשיתוף מעבדתו של פרופ' ג'פרי טוויס מאוניברסיטת דרום קרולינה גילו המדענים, כי גם במצב תקין, כשאין פציעה, נמצאות באקסון לכל אורכו "הוראות" לייצור mTOR: מולקולות אר-אן-איי שליח הנושאות את ה"מרשם" הגנטי לבניית חלבון זה. מולקולות אלה פזורות לאורך האקסון כדי להבטיח את נוכחותכן במקום הנדרש בעת הצורך. וכך, כאשר העצב נפגע, אפשר "להפשיל שרוולים" ולהתחיל מיד לייצר את ה-mTOR הנחוץ לתיקון. כדי לבדוק אם כך פועל המנגנון, הוציאו המדענים – באמצעות טכניקת עריכת גנים – את המקטע של מולקולות האר-אן-איי שליח אשר מאפשר את שינוען לאקסון. בעקבות זאת לא התרחש ייצור חלבונים באקסון, ותאי העצב לא שרדו את הפציעה.
 
מסביר פרופ' פיינזילבר: "כשם ש'הטבעת האחת' של טולקין יכולה לגרום צרות אם היא נמצאת בידיים הלא-נכונות, כך גם mTOR עלול לשבש תהליכים אם יופעל בזמן לא נכון או במקום לא נכון בתא. כך למשל, הוא עלול לגרום כאב עקב צמיחת עצב לא-מבוקרת או סרטן הנובע מגידול מוגזם של תאים. לעומת זאת, ייצור ה-mTOR בזמן ובמקום הנדרשים – ואך ורק בזמן ובמקום הנדרשים – על פי הוראות האר-אן-איי שליח הנמצאות במקום, הוא דרך מהירה ובטוחה לאספקה מבוקרת של חלבון זה."
 
מנגנון זה אחראי כנראה לייצור ה-mTOR לא רק במצבי פציעה, אלא במיגוון תהליכים תאיים אחרים, ובהם עידוד צמיחת תאי העצב בגוף האדם בשני העשורים הראשונים לחיים. מנגד, פגמים בפעילותו של ה-mTOR ידועים כמעורבים במחלות רבות, ובהן סרטן, סוכרת והשמנת יתר. ישנן כיום בשוק תרופות החוסמות את פעילותו של חלבון זה, אך חשיפת המנגנון המוסתר לייצור mTOR עשויה לאפשר לפתח תרופות חדשות אשר יבקרו את פעילות החלבון במצבי מחלה ופציעה.

במחקר השתתפו גם ד"ר סנדיפ קולי, ניצן סמרה, ד"ר אידה רישל, ד"ר לטיציה מרבלדי, אגוסטינה די פיזיו, אלה דורון-מנדל, ד"ר רותם בן טוב פרי וד"ר אינדרק קופל, כולם מהמחלקה למדעים ביומולקולריים.
 
באר-אן-איי המקודד לחלבון mTOR יש כ-8,700 בסיסים, מהם 7,650 מקודדים לחלבון, והיתר מהווים ״זנבות לא מתורגמים״ הממלאים תפקידי בקרה שונים. ב״זנב האחורי״, 825 בסיסים ובהם רצף הנקשר לחלבונים אשר מעבירים את האר-אן-איי אל השלוחות של תאי העצב
.


בשיתוף מכון ויצמן
.

 


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret