תחזית מזג האוויר 23-10-2020: אתר החרמון 16.5 פסגות הגולן 21.5 הרי הגליל 23.1 הרי המרכז 21.8 הרי ירושלים 23 החוף המרכזי 23.8 צפון הנגב 19.5 ים המלח 27.8 אילת 26.3 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
החלבון הישראלי נגד מלריה

שיטה מתקדמת לתכנון חלבונים  משופרים עשויה לאפשר פיתוח חיסון יעיל נגד אחת המחלות הקטלניות בעולם


מערכת, 05/02/2017

 


מחזור החיים של הטפיל עובר גם אצל היתושה. יתוש אנופלס במיקרוסקופ אלקטרונים סורק.
צילום: Science Photo Library
 


אף שהיא נעלמה לגמרי במערב, מלריה ממשיכה להיות אחת המחלות הקטלניות בעולם השלישי. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בשנת 2015 מתו ממלריה 429 אלף בני אדם, כמעט כולם באפריקה. התרופות המעטות למלריה יכולות לטפל בה בצורה סבירה, אבל הן יעילות בעיקר בחשיפה קצרה וחד פעמית. הן אינן מותאמות לנטילה ממושכת, וממילא יקרות מדי בעבור רובם המוחלט של התושבים באזורים הנגועים. זאת ועוד, טפילי המלריה מפתחים במהירות עמידות לתרופות, ושימוש נרחב רק יזרז את הופעת הטפילים העמידים.
 
הפתרון המתבקש הוא פיתוח חיסון מפני מלריה, ואכן מעבדות רבות בעולם שוקדות על פיתוח חיסון כזה כבר עשרות שנים – בינתיים בלי הצלחה. כדי שחיסון כזה יצליח בהדברת המחלה הוא צריך להיות יעיל לתקופה ארוכה, כי קשה מאוד לארגן מבצעי חיסון רחבי היקף בעולם השלישי. כמו כן, רצוי מאוד שהוא יהיה קל ונוח לשימוש, לא ידרוש כוח אדם בעל מיומנות מיוחדת, ציוד מורכב או אפילו מערכות הקפאה וקירור שאינן זמינות באזורים רבים באפריקה. כל הדרישות האלה מצטרפות לאתגר הגדול באמת – פיתוח חיסון המסוגל להתמודד עם אחת המערכות הביולוגיות המורכבות והמאתגרות ביותר.
 
שינויים מהירים
בשונה מחיידקים או נגיפים, טפיל המלריה, הפלסמודיום (Plasmodium) הוא תא בעל גרעין, הדומה מבחינות רבות לתאי הגוף שלנו. הטפיל מועבר בין בני אדם בעקיצות של יתוש אנופלס. היתושה העוקצת מזריקה רוק לפצע, ועמו מועברים הטפילים. הם מגיעים במהירות לכבד ומתרבים שם. כעבור כמה ימים מתפוצצים תאי הכבד, והטפילים משתחררים לדם. הם חודרים לתאי דם אדומים, ומתרבים בתוכם.  כעבור יומיים מתפרקים תאי הדם והטפילים נפלטים מהם. רובם חודרים  מיד לתאים אדומים חדשים וממשיכים להתרבות. קצתם מתפתחים לתאימין. כשיתושה מוצצת דם של חולה במלריה, הטפילים הזכריים והנקביים מקיימים רבייה מינית במעיים שלה.  הצאצאים שלהם מגיעים לבלוטת הרוק של היתושה, משם הם מועברים לדמם של קורבנות העקיצה הבאים.
 
טפילי המלריה פוגעים אמנם בכבד, אבל הנזק העיקרי נגרם מהפגיעה בתאי הדם האדומים ומרעלנים שהטפיל יוצר בתוכם. הטפיל גם גורם לתאים האדומים להיצמד לדופן כלי הדם, דבר שמונע מהם להגיע לטחול, ולכן מערכת החיסון אינה מפרקת אותם. ההידבקות הזו גם עלולה ליצור סתימות בכלי דם קטנים, וכשזה קורה – בעיקר במוח, בכליות ובריאות – הנזק עלול להיות קטלני.
 
בחיסון רגיל, נגד חיידק או נגיף, מזריקים לגוף חלבונים של גורם המחלה, ולפעמים אף את הגורם עצמו במצב מומת או מוחלש. מערכת החיסון מפתחת נוגדנים נגד החלבונים האלה, ובפעם הבאה שהיא תפגוש אותם – כלומר בהדבקה אמיתית – היא תגיב במהירות ובעוצמה, ותחסל את הפולשים עוד לפני התפתחות מחלה.
 
במקרה של טפיל המלריה, המאמצים לפתח חיסונים כאלה נחלו עד כה כישלון חרוץ. הטפיל משנה ומחליף במהירות את הרכב החלבונים בצדו החיצוני, ולכן חיסונים הגורמים לפיתוח נוגדנים המזהים חלבונים מסוימים מאבדים במהירות רבה את יעילותם. אף על פי שיש כיום כ-20 ניסויים קליניים בחיסונים שונים, בשלבים מוקדמים, אף אחד מהם אינו מבטיח במיוחד. החיסון המתקדם ביותר מכונה RTS,S (קיצור שמות חלבונים המרכיבים את החיסון). הוא מבוסס על חלבון של הטפיל הנפוץ והקטלני ביותר, Plasmodium falciparum, המאפשר לו לחדור לתאי הכבד, בשילוב חלבון של נגיף צהבת, המעודד את התגובה החיסונית. אף על פי שהחיסון אושר בניסויים קליניים ונמצא בניסוי פיילוט בכמה מדינות באפריקה, יעילותו נמוכה למדי – פחות מ-50 אחוז. מפתחיו מקווים כי חזרה על החיסון כמה פעמים תשפר את יעילותו, אך זה כמובן דורש היערכות לוגיסטית מורכבת.
 
החלבון הנסתר
גישה חדשה לפיתוח חיסון למלריה מגיעה ממעבדתו של ד"ר שראל פליישמן, מהמחלקה למדעים ביומולקולריים במכון ויצמן למדע. פליישמן ותלמידת המחקר עדי גולדנצוייג פיתחו שיטה מהפכנית לייצור חלבונים יציבים, המבוססת על היכרות מעמיקה עם התכונות הפיזיקליות של חלבונים, ועל השוואה ממוחשבת של הדמיון האבולוציוני בין חלבון המטרה לחלבונים אחרים בטבע. השיטה שלהם מאפשרת לזהות ברצף החומצות המרכיבות את החלבון את המקטעים החיוניים ביותר לתפקודו, ולקבוע אילו מקטעים ברצף אפשר להחליף באחרים, שיספקו לו יציבות רבה יותר, בלי לפגוע בתפקוד הביולוגי של החלבון.
 
פליישמן וגולדנצוייג שמעו מעמיתתם, חוקרת המלריה ד"ר נטע רגב-רוצקי, על פרסום הרצף של חלבון יעד אפשרי לחיסון, RH5, המאפשר לטפיל להיצמד לתאי דם אדומים ולחדור לתוכם. החלבון מוסתר ככל הנראה בתוך הטפיל רוב הזמן, ונחשף רק זמן קצר לפני שהטפיל משתמש בו, לכן מערכת החיסון אינו מצליחה לפתח נגדו נוגדנים.
 
הפתרון המתבקש הוא להזריק את החלבון כחיסון, ואז הגוף יוכל לייצר מראש את הנוגדנים ויצליח לחסל רבים מהטפילים לפני הקישור לתאי הדם. אלא שהחלבון עצמו אינו יציב ומתחיל להתפרק בטמפרטורה של כ-40 מעלות, שאינה נדירה כלל באפריקה. כמו כן, עד היום לא הצליחו להנדס חיידקים לייצור החלבון הזה, מה שהיה מאפשר הפקה זולה של כמויות חלבון גדולות, והחוקרים משתמשים בתאי זבובים או בתרביות תאים של אדם, דבר שמסרבל מאוד ומייקר את הפקת החלבון, ומייקר אותו. חוסר היציבות ועלות ההפקה גרמו לכך שהחלבון לא נחשב עד כה מועמד יעיל לפיתוח חיסון.
 
גרסאות קרובות
החוקרים קיבלו את רצף החלבון ממעבדה באוניברסיטת אוקספורד הבריטית, המתמקדת ב-RH5 אך בדיקה מהירה שלו העלתה ששיטתם כנראה לא תהיה ישימה עליו. התברר ש-RH5 הוא חלבון ייחודי וכמעט אין במאגרי המידע המקובלים חלבונים דומים לו. כדי להתגבר על הבעיה הרחיבו החוקרים את החיפוש למאגרי מידע נוספים ושילבו סריקה ידנית, וכך הצליחו לאתר מעט רצפים  דומים ל-RH5. אף על פי שמספר המקטעים הדומים היה קטן ממה שנחשב מספיק ליצירת חלבון יציב, הם החליטו לנסות בכל זאת לרתום את השיטה לתכנון גרסאות יציבות יותר.
 
החוקרים תכננו שלושה רצפים שאמורים לשמר את התפקוד המקורי של RH5 אך להיות יציבים יותר, שלחו אותם לעמיתיהם באוקספורד, והציעו להם לנסות לייצר אותם בחיידקים. למרבה ההפתעה זה הצליח, והבריטים הפיקו מתרביות החיידקים חלבון יציב. את החלבון היציב ביותר מהשלושה הזריקו לעכברים, ובדקו את הנוגדנים שהם ייצרו בתרביות של תאי דם אדומים נגועים במלריה. במאמר בכתב העת PNAS החוקרים משתי המעבדות מדווחים כי הנוגדנים האלה היו יעילים כמו נוגדנים שעכברים ייצרו נגד החלבון הטבעי. כמו כן, החלבון המהונדס רגיש פחות לטמפרטורות גבוהות, ושמר על יציבותו גם בטמפרטורה של 50 מעלות ויותר
 
החוקרים אינם יכולים לבחון אם החלבון המהונדס אכן מחסן ביעילות עכברים נגד מלריה, משום שאין מודל של עכברים החולים במלריה של בני אדם. בשלב הבא הם מתכוונים להשתמש בחלבון המהונדס בניסוי קליני על מתנדבים שמוכנים לקבל חיסון ואז להיעקץ בידי יתושות אנופלס נגועות במלריה. הצלחה בניסוי כזה תזניק את החלבון המהונדס של פליישמן וגולדנצוייג לחזית המרוץ בפיתוח חיסון יעיל למלריה.

שילוב אסטרטגיות
גם אם המחקר יוביל לפיתוח חיסון, איש אינו משלה את עצמו שהחיסון הזה לבדו, יעיל ככל שיהיה, יוביל לבדו לפתרון בעיית המלריה. החלבון המהונדס הוא של Plasmodium falciparum, טפיל המלריה הקטלני ביותר, אך יש עוד שלושה מיני פלסמודיום הגורמים למלריה בבני אדם. החלבונים אצלם שונים מעט, וידרשו חיסון אחר. נוסף על כך, החיסון עשוי לעצור את חדירת הטפיל לתאי הדם, אך לא ימנע את הדבקת תאי הכבד. שימוש נרחב בחיסון גם עשוי לגרום להופעת זנים עמידים של הטפיל, בעלי חלבון שונה מעט. "בסופו של דבר, המאבק במלריה ידרוש שילוב אסטרטגיות", מסכם פליישמן. "חיסונים ותרופות לצד הדברת יתושים ומניעת הדבקה. עד היום האמצעי היעיל ביותר למניעת מלריה היה הכילות – רשתות נגד יתושים המונעות את העקיצה".
 
גם אם החלבון שפיתחו לא ימגר את המחלה הקטלנית, השיטה שלהם לייצור חלבונים יציבים עשויה להוכיח את עצמה בתחומים אחרים של תעשיית התרופות, וגם בפיתוח חלבונים למטרות מחקריות. "הכלים הממוחשבים שפיתחנו מאפשרים גם לאנשים שלא עוסקים בהנדסת חלבונים גישה פשוטה לתכנון ממחושב של חלבונים, ולהפוך את זה לכלי שימושי", אומרת גולדנצוייג. "המטרה שלנו אינה פיתוח תרופות בלבד, אלא הבנת העקרונות של יציבות חלבונים", מוסיף פליישמן. "מצד שני אנו לא רוצים לעשות רק דברים תיאורטיים, אלא להתמודד עם בעיות מעשיות, כמו מחלות קטלניות"
.

 

שיטה מהפכנית לייצור חלבונים יציבים, המאפשרת להתמודד עם בעיות מעשיות. שראל פליישמן.
צילום: איתי נבו
 


 


 
 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים