ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון ויצמן 07-06-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
מחלוקת בת עשרות שנים נפתרה: איך מסתנכרנים תאים סנסוריים במוח?

מדעני מכון ויצמן למדע הוכיחו כי האותות המועברים בין תאי עצב בקליפת המוח - ולא אלה שמקורם בתלמוס - הם שאחראים לשונות ולתיאום בין התאים המופקדים על חישה


מערכת, 07/06/2017

 


דפוס הפעילות בשני תאי עצב בקליפת המוח מתואם - גם כאשר התגובה עצמה לגירוי חושי זהה משתנה
 קרן שמש, ציוץ ציפורים, מגע כף יד – כיצד אנחנו מפרשים את הגירויים החושיים שאנו נחשפים אליהם? אותות המתקבלים מהסביבה נהפכים בגופנו לדחפים חשמליים הנעים לאורך מסלולים עצביים במוח, ומעובדים לאותה תחושה מוכרת – לראות כיסא, לשמוע שיר, למשש פרי. אבל האם בכל פעם שאנו מתבוננים בכיסא מסוים מתעוררת בנו תגובה זהה? כלומר, האם דפוס הפעילות של תאי עצב יהיה זהה כאשר גירוי מסוים חוזר על עצמו במדויק? התשובה היא – בהחלט לא, התגובה בפועל משתנה בכל חזרה. בפעם הבאה שנביט באותו הכיסא, ייתכן שתאי המוח שלנו יגיבו באופן חזק או חלש יותר מאשר בפעם הקודמת.

ואולם, מה שמפתיע עוד יותר הוא שתאי העצב מתואמים – הם מגיבים לאותו גירוי חושי באותה דרך. לכן לא ניתן להסביר את שונות התגובה של תאים בודדים רק באמצעות ממוצע התגובות של תאים מרובים. מה אם כן גורם ליצירת שונות מתואמת זו?

מחלוקת אחת, שני מחנות

במשך עשרות שנים הייתה שאלה זו נתונה במחלוקת בין שני מחנות עיקריים. מחנה אחד מחזיק בסברה שמקור השונות והתיאום בין התאים הוא באותות המגיעים מאזור התלמוס במוח, האחראי לניתוב רוב הגירויים החושיים שהגוף מזהה אל תאים בקליפת המוח – אזור המוח שבו מעובד ומתורגם המידע החושי.

המחנה השני מצביע על כך שההבדל בתגובות שנצפו בין ניסוי לניסוי ובתיאום בין התאים נוצר בעת העברת אותות בתוך רשת תאי עצב באזור קליפת המוח, לאחר שהגיעו מהתלמוס.

פרופ' אילן למפל
 וקבוצת המחקר שלו מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן, אשר כללה בעת ביצוע  המחקר את ד"ר קטאיון כהן קאשי, חוקרת בתר-דוקטוריאלית ואת תלמידי המחקר בועז מוהר ועקיבא רפופורט, הצליחו לשפוך אור – פשוטו כמשמעו – על העניין, והצטרפו בכך ל"מחנה קליפת המוח".
מימין: פרופ' אילן למפל, ד"ר קטאיון כהן-קאשי ועקיבא רפופורט. מחנה קליפת המוח
 


פתרון המחלוקת

תאי העצב בקליפת המוח מקבלים אותות מתאים רבים ושולחים אותות לתאים רבים דרך צמתים מיוחדים הנקראים סינפסות. המדענים תיכננו אפוא ניסוי ייחודי שבו החדירו אלקטרודות לתאי עצב בקליפת המוח של עכברים מהונדסים גנטית, על מנת לעקוב אחר הפוטנציאל החשמלי של התאים שנוצר בעקבות הפעילות הסינפטית. העובדה שהחוקרים מדדו את הפוטנציאל החשמלי בזוגות קרובים של תאים – ולא בתאים בודדים – היא שאיפשרה להם לגלות את מקור התיאום.

בהמשך, ביקשו המדענים לברר אם מקור השונות והתיאום באותות שמקורם בתאים בתלמוס. לשם כך הם השתמשו בשיטה הקרויה "אופטוגנטיקה", אשר איפשרה להם "להפעיל" ו"לכבות" את הפעילות התאית בקליפת המוח באמצעות חשיפה לאור: כאשר לא הוקרן אור על התאים, קליפת המוח נותרה כשהייתה ופעילותה נמשכה כרגיל. אולם בעקבות הקרנת אור על קליפת המוח, התאים עוכבו באופן מוחלט ולכן לא יכלו להעביר מידע חושי הלאה לתאים אחרים. עיכוב פעילות התאים בקליפת המוח הוא שאִיפשר לחוקרים להסיק שהזרם החשמלי שבו הבחינו באמצעות האלקטרודות שהוחדרו לתוך התאים בקליפת המוח חייב היה להגיע מן התלמוס, שפעילותו אינה מושפעת מהאור.

למפל: "כאשר עיכבנו את פעילות התאים בקליפת המוח, הצלחנו לפרש את הפעילות החשמלית מהתלמוס על-פי שני תרחישים אפשריים – אם שני תאים בקליפת המוח מופעלים יחד עם קבלת אותות מהתלמוס, משמעות הדבר היא שהשונות והתיאום ביניהם נובעים מהתלמוס. לעומת זאת, אם התאים מופעלים בנפרד זה מזה, באופן בלתי תלוי, נוכל להסיק כי השונות והתיאום נובעים מאותות המועברים בין תאים בתוך קליפת המוח".

החוקרים עקבו אחר הפעילות החשמלית בשני תנאי ניסוי שונים: במהלך פעילות ספונטנית, כלומר ללא גירוי תחושתי חיצוני, ובזמן גירוי תחושתי חוזר של שערות שפמי העכברים.

ממצאי המחקר
, שפורסמו בכתב-העת המדעי Nature Communications, מראים שכאשר מעכבים את פעילות תאי העצב בקליפת המוח, ובכך מודדים רק את האותות שמקורם מהתלמוס, תגובת תאי קליפת המוח אינה משתנה הרבה בין גירוי לגירוי ואינה מתואמת בין התאים השונים. ממצאים אלו מספקים הוכחה לכך כי האותות המועברים בין תאים בתוך קליפת המוח – ולא אלה שמקורם בתלמוס – הם שאחראים לשונות ולתיאום שנצפו בין תאים.

תיאום זה טוב או רע?

למפל: "כרגע, שונות ותיאום בין תאים הם ממצא תצפיתי – סימן היכר פיזיולוגי. אנחנו לא יודעים להגיד אם העובדה שקיים שינוי סינכרוני בפעילות של תאים רבים היא דבר 'טוב' או 'רע'".

מידע יכול להיות מקודד הן בפעילות של תאי העצב הבודדים והן בפעילותם המתואמת. בעבר הוצע כי תיאום בין תאים עשוי להפחית את קיבולת המידע שהתאים יכולים לשאת, ולכן שמנגנון שמונע את התגובה המתואמת עשוי להוביל לשיפור בפעילות החישובית שהמוח מבצע במטרה לעבד ולתרגם טוב יותר את העולם החושי. מצד שני, תיאום עשוי לשפר את תגובת תאי קליפת המוח, וכך להוביל לעיבוד מהיר יותר של מידע.

הבנת מקורותיהם של השונות והתיאום בין תאים, אם כן, עשויה להניב תובנות מועילות אודות עיבוד מידע בקליפת המוח ותפיסה, לא רק במערכת המישוש שנחקרה, אלא גם במערכות הראייה והשמיעה
.

בשיתוף אתר מכון ויצמן.

 


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret