lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
תזונה נכונה

סטייק בצלוחית: מדעני מכון ויצמן למדע גילו מסלול מהיר ליצירת סיבי שריר

הממצים החדשים עשויים לקדם את תעשיית הבשר המתורבת


מערכת, 09/01/2022, צילום: דוברות מכון ויצמן

 


סרטון המתעד בדילוגי זמן תאי גזע של שריר תחת המיקרוסקופ. לחר שנחשפו למולקולה החוסמת את האנזים ERK, התאים בפריים הימני התמיינו לתי שריר ועברו תהליך איחוי מהיר. ד"ר תמר איגלר, מעבדת המחקר של פרופ' אלדד צחור
 
יום אחד הציץ פרופ' אלדד צחור מבעד לעינית המיקרוסקופ וראה סטייק. זה קרה במעבדתו במחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא במכון ויצמן למדע במסגרת מחקר על התחדשות רקמת השריר. במהלך ניסוי בתאי גזע של שריר בהובלת החוקרת הבתר-דוקטוריאלית, ד"ר תמר איגלר, התאחו התאים בכלי המעבדה לסיבים זעירים שהתעבו במהירות – ותוך שעות ספורות נוצרו סיבי שריר מפותחים שהזכירו נתח בשר משורג.

כדי לפענח את שרשרת האירועים המולקולריים שהובילו לתמורה המהירה והעסיסית בצלוחית המעבדה, חברו פרופ' צחור וד"ר איגלר, לד"ר אורי אבינעם, שמעבדתו במחלקה למדעים ביומולקולריים מתמחה בחקר איחוי בין תאים. במחקר המתפרסם היום בכתב-העת המדעי Developmental Cell חושף צוות המחקר מסלול מולקולרי חדש האחראי על יצירה מהירה של סיבי שריר. הממצאים החדשים עשויים לקדם הן את חקר ההתחדשות של רקמות שריר בגוף והן את הגביע הקדוש של תעשיית המזון כיום – ייצור יעיל של בשר מתורבת שעתיד להחליף את תעשיית הבשר המזהמת.
מימין: פרופ' אלדד צחור, ד"ר אורי אבינעם וד"ר תמר איגלר. עושים שרירים
 

תאי גזע של רקמת השריר המכונים מיובלסטים נוצרים בעובר, אך קמצוץ מהם נשמר על פני השטח של סיבי השריר במהלך כל חיינו. מספרם של אלה אמנם הולך ופוחת עם הגיל, אך כאשר שריר נפצע – הם האחראים על תיקונו והתחדשותו. עם זאת, כדי להתחיל במלאכת השיקום, עליהם להפסיק להתחלק בעצמם, להתמיין לתאי שריר ולהתאחות זה עם זה ועם רקמת השריר הפגועה. "ללא איחוי אין התחדשות", מדגישה ד"ר איגלר. "לכן המפתח להבנת תהליך התחדשות של רקמת השריר טמון בתהליך האיחוי של המיובלסטים".

ראשיתו של המסלול המולקולרי שאחריתו היא אותו סטייק בצלוחית, היא במולקולה קטנה החוסמת את האנזים ERK במיובלסטים. חסימה זו מובילה להתמיינות של תאי הגזע בתרבית לתאי שריר, להיווצרות סיבים זעירים ולהפעלת האנזים CaMKII, שבתורו מוביל לקפיצת מדרגה בקצב האיחוי והגדילה של הסיבים. כדי לבדוק אם המסלול המולקולרי שהתגלה במעבדה אכן מעורב בתהליך ההתחדשות גם ברקמת השריר בגוף, יצרה ד"ר איגלר עכברים מהונדסים ללא CaMKII – האנזים המופיע בסוף המסלול. היא ראתה כי השיקום של רקמת שריר פצועה בעכברים המהונדסים היה איטי בהרבה בהשוואה לעכברים רגילים. כמו כן, העובדה שהמיובלסטים בתרבית מתאחים בצורה מתוזמנת מצביעה על הפעלתה של תוכנית מובנית לבניית שריר. במלים אחרות, נראה כי התהליכים שנצפו במעבדה אכן תואמים את הדרך שבה מתאחים סיבי שריר בגוף.

לפי סברה מקובלת, המבוססת על תצפיות בזבובי פירות, תהליך האיחוי מתרחש בשני שלבים – ראשוני ושניוני. כאשר עקבו החוקרים אחר תהליך האיחוי שיצרו לאורך זמן, תצפיותיהם ביססו סברה זו גם בבעלי חוליות. "ראינו כי בשלב הראשון מיובלסטים בעלי גרעין אחד מתאחים לתאים ארוכים בעלי שניים או שלושה גרעינים המכונים צינוריות שריר", מסביר ד"ר אבינעם. "בשלב השניוני, האיחוי מעלה הילוך: המיובלסטים הנותרים מתאחים עם הצינוריות שנוצרו, וכך נוצרים סיבי שריר הכוללים עשרות או אפילו מאות גרעינים. במלים אחרות, מרבית האיחוי מתרחש בשלב השניוני".

בניסויי המשך, הדגימו המדענים את הממצאים גם בתאים שמקורם בחיות משק כגון תרנגולות, פרות וכבשים. לפיכך, הממצאים עשויים לעזור להגביר את מהירות הייצור של בשר מתורבת ולהפחית בעלויותיו

סרטונים בהילוך מהיר שתיעדו את התהליך הראו כי תהליך האיחוי עובר לשלב השניוני 12 עד 16 שעות לאחר חשיפת התאים למולקולה החוסמת את האנזים ERK. בשלב זה התהליך מאיץ, ובתוך 12 שעות מתאחים הסיבים בדרך להפוך לרקמת שריר בשרנית.
המראה המפתיע שהתגלה מבעד לעינית המיקרוסקופ: תאי גזע של שריר שמקורם בעכברים (פריים תחתון) עברו תהליך מהיר של איחוי ויצירת סיבי שריר (באדום) מרובי גרעינים (נקודות כחולות) לאחר שנחשפו במשך 24 שעות למולקולה החוסמת את האנזים ERK (פריים עליון). ד"ר תמר איגלר, מעבדת המחקר של פרופק אלדד צחור
 

בניסויי המשך, הראו המדענים כי המסלול המולקולרי שהתגלה מווסת את ההתמיינות והאיחוי של מיובלסטים בתרבית שמקורם גם בחיות משק כגון תרנגולות, פרות וכבשים. לפיכך, הממצאים עשויים לעזור להגביר את מהירות הייצור של בשר מתורבת ולהפחית בעלויותיו.

כדי לקדם יישומים אפשריים לתעשיית המזון, הוקם באחרונה הסטארט-אפ ProFuse Technology הפועל במסגרת חממת "פרש סטארט" בקרית שמונה על בסיס ממצאים אלה. חברת "ידע", זרוע מסחור הקניין הרוחני של מדעני המכון, העניקה לפרופיוז את הזכויות לטכנולוגיה החדשה ולפטנט שנרשם על התגליות.

למחקר החדש יש גם זווית היסטורית מעניינת: אחד מהאבות המייסדים של חקר צמיחת השריר היה מדען המכון פרופ' דוד יפה שהלך לעולמו ב-2020. בשנות ה-60, הוא פיתח שיטות לגידול מיובלסטים בתרבית, אשר שימשו מדענים בכל העולם במשך עשרות שנים לחקר ההתמיינות והאיחוי של תאים אלה. כעת, 60 שנה מאוחר יותר, השיטה החדשה שהתגלתה במכון עשויה לקדם משמעותית את המחקרים העתידיים בתחום.

במחקר השתתפו גם ג'וליה צרפתי, ד"ר סנסירטי סינהה וד"ר נדב שגב ממעבדתו של ד"ר אבינעם; עמנואל אמזלג, אברהם שקד וד"ר כפיר-ברוך אומנסקי ממעבדתו של פרופ' צחור; ישעיה צברי וד"ר אסף זריצקי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב; ד"ר איל שכטר מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית של המכון, וד"ר דאגלס מיליי מאוניברסיטת סינסינטי בארה"ב.


צוות המחקר (מימין לשמאל): עמנול אמזלג, פרופ אלדד צחור, דר תמר איגלר, גוליה צרפתי, דר סנסירטי סינהה ודר אורי אבינעםץ צילום דוברות מכון ויצמן
צוות המחקר (מימין לשמאל): עמנול אמזלג, פרופ' אלדד צחור, ד"ר תמר איגלר, ג'וליה צרפתי, ד"ר סנסירטי סינהה וד"ר אורי אבינעם
 

 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: זכי הלר : בשעה 07:46 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב, על טרקטורון שהתהפך באתר בנייה, ברחוב קורא מדברי, באילת. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח יוספטל, גבר כבן 30 במצב קשה, עם חבלה רב מערכתית


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים