ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
חוק שימור הלחץ


מערכת, 13/02/2017, צילום: מכון ויצמן למדע

 


פרוסת מוח של עכבר מהונדס גנטית. תאי עצב שמבטאים את הקולטן CRFR1 מופיעים בירוק, ותאי העצב שמבטאים את המוליך העצבי CRF מופיעים באדום. התמונה צולמה במיקרוסקופ פלואורוסנטי
 

כשבני אדם, נחשפים לגורמי לחץ – גופם נדרך ומגיב בעוררות-יתר. תגובה זו מאפשרת להם להתמודד בצורה מיטבית עם ה"איום" שניצב מולם. מאחר שאיום זה הוא נקודתי לרוב, הרי שגם התגובה לגורמי הלחץ נוטה להיות קצרת-מועד והיא דועכת בהדרגה. אך מה קורה כאשר גורמי הלחץ אינם חולפים מאליהם, אלא שבים ומופיעים בתכיפות גבוהה? במחקר חדש של מדעני מכון ויצמן למדע נחשף מנגנון מוחי המאפשר התמודדות עם חשיפה כרונית לגורמי לחץ. המחקר פורסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature Neuroscience.

"באחד מגרעיני ההיפותלמוס (איזור במוח המעורב בוויסות תגובות רבות בגוף, כולל התגובה ללחץ), הנקרא PVN, גילינו אוכלוסייה מובחנת של תאי עצב המעורבים בתגובת הגוף ללחץ כרוני. אוכלוסייה זו לא הייתה מוּכרת עד היום", מסביר החוקר הבתר-דוקטוריאלי ד"ר אסף רמות, אשר הוביל את המחקר. ד"ר רמות, המשתייך למעבדתו של פרופ' אלון חן מהמחלקה לנוירוביולוגיה, שיתף פעולה במחקר עם הקבוצה של ד"ר ניקולאס ג'סטיס מאוניברסיטת טקסס. "ידענו שמדובר באוכלוסייה קטנה של תאי עצב, ותהינו מהו בדיוק התפקיד שלהם. שיערנו, שלאור מיקומם בהיפותלמוס, הם ממלאים תפקיד חשוב בבקרה על תגובת הלחץ", אומר פרופ' חן.

המדענים גילו, כי תאי עצב אלה הם חלק מהמנגנון המוחי המסייע להתמודד עם חשיפה כרונית ללחץ – מנגנון שלא היה ידוע עד כה. "בתגובה שגרתית ללחץ, ששמורה אבולוציונית אצל כל בעלי החוליות, מופעלת שרשרת פעולות אשר במרכזן הפעלתו של ציר הההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל (HPA axis). זהו המנגנון הקלאסי", מסביר ד"ר רמות. ראשיתה של השרשרת במוליך העצבי CRF, אשר משתחרר מגרעין ה-PVN בהיפותלמוס ועובר לבלוטת יותר המוח (היפופיזה). בעקבות זאת מזרימה ההיפופיזה הורמונים לדם, ואלה, בסופו של דבר, גורמים לפליטת "הורמון הלחץ" (קורטיזול בבני-אדם; קורטיקוסטרון במכרסמים) מבלוטת יותרת הכליה (אדרנל). תהליך של "משוב שלילי" בשרשרת זו גורם לכך, שהתגובה ללחץ דועכת בהדרגתיות, כפי שמסביר פרופ' חן: "הזרמת הקורטיזול גורמת לצמצום ההזרמה של CRF, ודבר זה מוביל ל'כיבוי' תגובת הלחץ ולחזרה לרמות הקורטיזול הסדירות".

אולם, המנגנון החדש שגילו המדענים מבוסס דווקא על "משוב חיובי". במילים אחרות, הורמוני הלחץ גורמים להתנעת המנגנון, ולא לכיבויו. "מאחר שמנגנון זה מפעיל את תגובת הלחץ, בעוד המנגנון הקלאסי 'מכבה' אותה, הרי שמדובר במעין 'מנגנון מפצה'", אומר פרופ' חן. "מסיבה זו, כינינו אותו 'הבקרה על הבקרה'. זהו מנגנון חבוי, שמסייע לגוף להתמודד עם לחץ כרוני".

תאי העצב שחשפו המדענים מבטאים את הקולטן מסוג 1 ל-CRF (CRFR1). קולטן זה מאפשר תקשורת עם המוליך העצבי CRF, אשר "מתניע" כאמור את תגובת הגוף ללחץ. "בניסויים שביצענו בעכברים התברר, שהקורטיקוסטרון הוא שאחראי על כמות הקולטנים. כלומר, הזרמתו בגוף גורמת להתבטאותם בגרעין ה-PVN, שבו נמצאים גם אותם תאי עצב המשחררים CRF", מסביר ד"ר רמות. מוסיף פרופ' חן: "כאשר גורמי הלחץ מתרבים – כלומר, כאשר מדובר בלחץ כרוני – ה-CRF, שנמצא בסמוך לקולטנים, הוא זה שמפעיל אותם. זהו המפתח הגורם לכך שייכנסו לפעולה".

ממצאי המחקר התקבלו בעקבות ניסויים שנערכו בכמה שלבים. בשלב ראשון, כדי לעמוד על מאפייניה של אוכלוסיית תאי העצב המבטאת את הקולטן CRFR1, חקרו המדענים עכברים שהונדסו גנטית לבטא סמן פלואורוסנטי באוכלוסייה זו. את הליך ההנדסה הגנטית בעכברים ביצע שותפם למחקר, ד"ר ג'סטיס. "כשהתבוננו בתאי העצב במיקרוסקופ, נוכחנו שהם אוכלוסייה מובחנת בגרעין ה-PVN", מסביר ד"ר רמות. "בגרעין זה יש הורמונים ומוליכים עצביים רבים, אך תאי העצב המבטאים את הקולטן CRFR1 אינם חופפים לאף אוכלוסייה מוּכרת אחרת. הם קבוצה העומדת בפני עצמה".

בשלב שני הסירו המדענים את בלוטת יותרת הכליה בקבוצה דומה של עכברים מהונדסים גנטית – כדי שלא יוכלו לשחרר הורמוני לחץ (קורטיקוסטרון). בכך הם ביקשו לבחון את הקשר שבין שחרור הקורטיקוסטרון לבין תגובת הקולטנים אליו. "התבוננו במוחות העכברים במיקרוסקופ פלואורוסנטי, וראינו שהביטוי של הקולטנים נעלם לגמרי. אך כשהזרקנו להם הורמוני לחץ סינתטיים, ראינו שהקולטנים שבים להופיע. כך הראינו שקיים בגוף מנגנון נוסף לבקרת לחץ, המבוסס על משוב חיובי". בהמשך, בשיתוף פעולה עם קבוצת המחקר של ד"ר ג'סטיס, ערכו המדענים רישום חשמלי עבור אותם תאי עצב המסומנים פלואורוסנטית. "ואז ראינו, שכאשר נפלט ב-PVN ההורמון CRF, תאי העצב שסומנו נכנסים לפעולה".

בשלב האחרון הישוו המדענים בין שתי קבוצות עכברים – עכברים שהונדסו גנטית כך שהקולטן CRFR1 לא יתבטא אצלם (בגרעין ה-PVN), ועכברים רגילים. הם ערכו לשתי הקבוצות מבחני חרדה שונים, ולאחר מכן בחנו את כמות הורמוני הלחץ המצויים בדמם. החוקרים גילו שהתנהגותם של העכברים ללא הקולטן הייתה זהה לזו של העכברים הרגילים. עם זאת, כאשר שתי קבוצות העכברים נחשפו ללחץ כרוני, העכברים המהונדסים גנטית הפגינו פחות התנהגות חרדתית, ובגופם נפלטו פחות הורמוני לחץ, בהשוואה לעכברים הרגילים. "מכך הסקנו", אומר ד"ר רמות, "שמנגנון הבקרה שאיתרנו מופעל במצב של חשיפה מתמשכת לגורמי לחץ. במצב של לחץ נקודתי, אין הבדל בין שתי קבוצות העכברים, שהרי המנגנון הקלאסי מתבטא בשתיהן. אבל במצב של לחץ כרוני, קבוצת העברים שחסר בה הקולטן משחררת פחות הורמוני לחץ. ייתכן, בין השאר, שהדבר נובע מכך שהמנגנון הקלאסי מוביל לדעיכה בתגובה לחרדה. עם זאת, עוד לא ברור לנו לגמרי כיצד הקולטנים מעורבים בתהליך, ויש מקום לבחון זאת במחקר המשך". מוסיף פרופ' חן: "תאי העצב שזיהינו אחראים לכך שהתגובה ללחץ תישמר גם במצב של לחץ כרוני. במילים אחרות, הם מאפשרים לגוף להתמודד עם חשיפה חוזרת ונשנית לגורמי לחץ".

מאחר שמחקרי עבר הראו שאצל חולים דיכאוניים מוצאים יותר קולטני CRFR1 בהשוואה לקבוצת הביקורת, הרי שלדעת המדענים יש מקום לבחון כעת אם קולטנים אלה עשויים לתרום גם להיבט ההורמונלי של הדיכאון. "בנוסף, ייתכן שבעזרת תאי העצב והמנגנון שחשפנו תימצא הדרך לטפל באנשים הסובלים מלחץ כרוני", אומרים פרופ' חן וד"ר רמות
.

 


 


 
 
1
    גולשים באתר 135,136    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א : בשעה 08:49 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפגע מרכב ברחוב בן צבי פינת משורר השואה בראשון לציון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שיבא בתל השומר גבר בן 24 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בראשית כ"ט תשרי התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים