ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון ויצמן 15-05-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
ט
עימה מהחיים - הקרנת טרום בכורה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1
אינטרנט גנטי

מדעני מכון ויצמן למדע גילו, כי מולקולות שלמות של אר-אן-איי שליח יכולות לעבור בין תא לתא באמצעות ננו-צינוריות


מערכת, 15/05/2018, צילום: דוברות מכון ויצמן

 

חוטים נסתרים: סימון השלד התוך-תאי (בירוק) מאפשר להבחין בננו-צינוריות הנשלחות מקרום התא.
מימין: תקריב של האזורים המסומנים משמאל, המאפשר להבחין במלקולות אר-אן-איי בתוך הננו-צינוריות (בסגול)
 
בבחירה בין עלייה למטוס דרך גשר ("שרוול") לבין המתנה לאוטובוס – נדמה כי האפשרות המועדפת היא ברורה. על אף שמדובר במעבר מהיר ונוח, גשרי עלייה למטוס נכנסו לשימוש רק בשנות ה-60 של המאה הקודמת, ובישראל קרה הדבר רק ב-2004. שורת תגליות מהשנים האחרונות חשפה, כי גם תאים יכולים להעביר מטענים באמצעות "שרוולים" – צינוריות זעירות אשר נשלחות מקרום התא ומתחברות אל קרום התא השכן. רשת הצינוריות המיסתורית זכתה  בכתב-העת המדעי Nature לתואר "האינטרנט של התאים". מדעני מכון ויצמן למדע תרמו באחרונה לפיענוח המיסתורין, והראו כי הצינוריות יכולות להעביר מידע גנטי אשר עשוי להשפיע באופן מיידי על תיפקוד תאים שכנים.

לתאים יש דרכים רבות לתקשר ביניהם, וזו יכולת חיונית להתפתחות יצורים רב-תאיים ולתיפקודם. חוקרים רבים מתעמקים כיום באחת מהן: הפרשת בועיות הנושאות מסרים מולקולריים, בדומה לאותם "שאטלים" בשדה התעופה. בשנים האחרונות התגלה, כי הבועיות עשויות להכיל גם מידע גנטי – סוגים שונים של מולקולות אר-אן-איי. בשונה ממסרים מולקולריים אחרים, מעבר מולקולות אר-אן-איי שליח יכול לא רק להעביר אותות לתאים אחרים, אלא אפילו לשנותם הלכה למעשה, שכן מולקולות אלה מעבירות את המתכון לייצור חלבונים מהדי-אן-איי אל "המכונות התאיות" לבניית חלבונים. עם זאת, המטען הגנטי שהתגלה בבועיות הורכב בדרך כלל ממולקולות קטנות יחסית, כגון מיקרו-אר-אן-איי או מקטעים של אר-אן-איי שליח, ולא מ"המתכון המלא" לייצור חלבון. במחקר הנוכחי, שהוביל החוקר הבתר-דוקטוריאלי ד"ר גל חיימוביץ מהמעבדה של פרופ' ג'פרי גרסט במחלקה לגנטיקה מולקולרית, תועד לראשונה מעבר של מולקולות שלמות של אר-אן-איי שליח אשר נעו אל תאים שכנים, אך לא ב"אוטובוסים", כי אם ב"שרוולים". הממצאים התפרסמו באחרונה בכתב-העת המדעי רשומות האקדמיה האמריקאית למדעים (PNAS).

"כמעט כל המחקרים בתחום זה התמקדו בשיטות ביוכימיות ובריצוף אר-אן-איי, אבל אנחנו רצינו 'לראות בעיניים' את התקשורת בין התאים"
 פרופ' ג'פרי גרסט וד"ר גל חיימוביץ. גילוי "האינטרנט של התאים" מסעיר את הקהילה המדעית
 
"בתחילת הדרך לא הכרנו את הננו-צינוריות, אבל התעניינו במעבר אר-אן-איי בין תאים," מספר ד"ר חיימוביץ, אשר התחיל את המחקר בארצות הברית, במעבדה של פרופ' רוברט סינגר מבית הספר לרפואה על-שם אלברט איינשטיין בניו יורק, "כמעט כל המחקרים בתחום זה התמקדו בשיטות ביוכימיות ובריצוף אר-אן-איי, אבל אנחנו רצינו 'לראות בעיניים' את התקשורת בין התאים, כלומר לבחון את מעבר המולקולות באמצעות הדמיה." לשם כך יצר ד"ר חיימוביץ תרבית משותפת של שני סוגי תאים: בסוג הראשון סומנו, באמצעות היברידיזציה פלואורסצנטית בתרבית (FISH), מולקולות אר-אן-איי שליח אשר לא היו קיימות בסוג השני. "לא ידענו לְמה לצפות, אבל כבר בתרבית הראשונה הופתענו לגלות בתוך זמן קצר, כחצי שעה, מעבר של מולקולות שלמות. אפשר היה ממש לספור כמה מולקולות עוברות, משהו שקשה מאוד לעשות בריצוף אר-אן-איי בגלל הכמות הזעומה." הממצאים חזרו על עצמם גם בתרבית משותפת של תאי עכבר עם תאי עכבר, וגם בתרביות של תאי עכבר עם תאי אדם.

אבל כיצד עברו המולקולות? "הבנו שלא מדובר בתקשורת באמצעות בועיות, מכיוון שכאשר יצרנו הפרדה בין שני סוגי התאים בתרבית, גילינו שללא מגע ישיר אין מעבר מולקולות", משחזר ד"ר חיימוביץ, "חיפשנו תשובות בספרות כדי להבין באיזה מנגנון מדובר, והגענו למחקרים על ננו-צינוריות." בהמשך איתר ד"ר חיימוביץ את הצינוריות גם בהדמיה. כדי לוודא שעיניו אינן מתעתעות בו, הוא השתמש בחומר לעיכוב יצירת הצינוריות, וראה כי מעבר המולקולות נעצר בהתאם.

גילוי רשת החוטים הנסתרים מסעיר את הקהילה המדעית, שכן הוא משנה במידה רבה את התפיסה המקובלת ביחס למהותו של תא, ועד כמה הוא נפרד מתאים אחרים. כמה מדענים אף מיהרו לטעון, כי זו תופעה שמתרחשת בתנאי מעבדה בלבד. אולם, מאז התגלו עדויות לכך גם בגוף חי. "השאלות הגדולות כעת הן, האם המעבר של אר-אן-איי שליח מתרחש גם בגוף, ואם כן, באילו היקפים ולאילו שימושים?", אומר פרופ' גרסט. "אפשר לשער כי מנגנון כזה יכול לשמש בתהליך ההתפתחות, למשל לתיאום בין תאים בתהליך ההתמיינות. ידוע גם כי תאים סרטניים יכולים 'לגייס' תאים בריאים לתמוך בהם, וייתכן שהם משפיעים עליהם באמצעות מנגנון זה". המשך המחקר עשוי לפתוח דלת גם בפני גישות טיפוליות חדשות שבהן תשמש העברת מידע גנטי באמצעות תאים הנודדים בגוף, לצורכי ריפוי.

מולקולה שלמה של אר-אן-איי שליח מורכבת בממוצע מ-1,000 בסיסים חנקניים, בהשוואה לכ-20 בסיסים חנקניים במולקולה של מיקרו אר-אן-איי
.

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".