ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון ויצמן 19-07-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
ט
עימה מהחיים - הקרנת טרום בכורה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1
לשבור קירות - ולהחלים

מדעני מכון ויצמן למדע מציעים לטפל בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה באמצעות שבירת קירות המגן של מושבות חיידקים המכונות "ביופילם"


מערכת, 19/07/2018, צילום: מכון ויצמן למדע

 

חומות סידן פחמתי המגינות על מושבת חיידקים
 
לשבור קירות בטון – זו לא בדיוק המלצה שהיינו מצפים לשמוע מרופא המשפחה, אך מדעני מכון ויצמן למדע סבורים כי זו אחת הדרכים להתגבר על עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה. במחקר חדש שהתפרסם באחרונה הם מציעים לטפל בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה באמצעות שבירה של קירות המגן שבונות מושבות חיידקים המכוּנות "ביופילם".

בעבר הראתה קבוצתה של ד"ר אילנה קולודקין-גל, מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית, שחיידקים המאורגנים במושבות בונים סביבם מבצר מסידן פחמתי, מינרל קשיח שממנו עשויות פנינים, והוא משמש גם בתעשיית הבניין לייצור בטון. במחקר החדש, שהובילה ד"ר אלונה קרן-פז, ביקשו המדענים לחשוף את המבנה של מבצר זה ואת תפקידיו, ולגלות כיצד להשמידו. במחקר השתתפו גם ד"ר ולאד ברומפילד מהמחלקה לתשתיות למחקר כימי, וד"ר יערה אופנהיימר-שאנן, לשעבר חוקרת בתר-דוקטוריאלית במעבדה של ד"ר קולודקין-גל.

בעזרת שיטה חדשה שפיתחו ליצירת הדמיות תלת-מימד באמצעות רנטגן ברזולוציה גבוהה, גילו המדענים כי השימוש במלה "מבצר" אינו רק מטאפורה: הסידן הפחמתי התארגן למבנה גבישי מסודר, בעל קירות ותקרה. "כנראה, הקירות מאפשרים למושבת החיידקים לבנות את עצמה לגובה, והתקרה מגינה עליה מפני גורמים חיצוניים," מסבירה ד"ר קולודקין-גל. ה"מבצר" מהווה כ-20% ממשקלו היבש של הביופילם, בדומה לעצמות בגוף האדם. כמו כן, בשני המקרים מדובר בתרכובות סידן קשיחות (פוספט של סידן כשמדובר בעצם), המוחזקות על-ידי מרקם סיבים חלבוניים.

 


מימין: ד"ר אילנה קולודקין-גל וד"ר אלונה קרן-פז. נתקלו בקיר
 

בהמשך הראו המדענים, כי הסידן הפחמתי בביופילם מונע פיעפוע של מולקולות צבע פלואורסצנטי, וגם פיעפוע של אנטיביוטיקה. עובדה זו עשויה להסביר מדוע מושבות חיידקים המאורגנות בביופילם מגלות עמידוּת לאנטיביוטיקה הגבוהה פי 1,000 בממוצע מזו של חיידקים החיים מחוץ למושבות. יותר מכך, המדענים הראו כי החיידקים עצמם אינם עמידים כלל: האנטיביוטיקה הרגה אותם ברגע שנשלפו מהמעטפת המגוננת של הביופילם. במילים אחרות, הסידן הפחמתי יצר מחסום פיסי שהגן עליהם מפני התרופה. "זה כמו לזרוק אנטיביוטיקה על קיר – היא פשוט לא תחדור," מסבירה ד"ר קולודקין-גל.

כיום ידוע, שביופילם של חיידקים נוצר על גבי שסתומים המושתלים בלב, ועל שתלים אחרים בגוף. כמו כן, מדענים משערים שהתפתחות ביופילם גורמת סיבוכים במחלות כרוניות רבות, כגון סוכרת, שחפת, דלקת פרקים, וסיסטיק פיברוזיס. מדעני המכון בחנו דגימות מרקמות של חולים, וגילו כי אכן נוצר ביופילם ברקמות פגועות במספר מחלות. עוד גילו החוקרים, כי החיידקים בנו את קירות המגן של הביופילם מסידן ומדו-תחמוצת הפחמן בעזרת אנזים הקרוי אוראז. כחלק מפעילותו מסייע אנזים זה לבניית הסידן הפחמתי בכך שהוא מפחית את החומציות של הסביבה. לכן, כאשר הכניסו המדענים לכלי מעבדה מולקולה החוסמת את האנזים, לא נוצר סידן פחמתי. "ייתכן שבעתיד אפשר יהיה לטפל ביעילות בזיהומים עמידים רבים, אם רק נצליח להרוס את קירות הביופילם כדי לאפשר לתרופה לחדור פנימה," אומרת ד"ר קולודקין-גל.

ובינתיים, בעתיד הקרוב יותר, עשויים הממצאים לעזור לאבחן חולים ולהתאים להם טיפול נכון יותר בעזרת בדיקה שתזהה את הביופילם בגוף, ותאפשר לדעת אם אנטיביוטיקה תוכל לנצח את הזיהום.

 


צילום תקריב של חומות הסידן הפחמתי
 

פועלי הבניין החדשים

ההבנה כיצד נוצר סידן פחמתי בביופילם עשויה להוביל גם למטרה ההפוכה: במקום להרוס אותו, להשתמש בו לבנייה – למשל, כדי לפתח בטון אשר מתקן את עצמו. ד"ר קולודקין-גל, יחד עם ד"ר קרן-פז ואדריכל ומדענים בריטיים, בחנו באחרונה את ההיתכנות של הצעה זו. מאמרם הופיע בכתב-העת המדעי Microbial Biotechnology, בגיליון מיוחד שהוקדש לתרומת ביוטכנולוגיה של חיידקים לפיתוח בר-קיימא.

במאמר זה הציעו המדענים להחדיר לבטון חיידקים, על מנת לתקן סדקים או נזקים אחרים הנגרמים עקב סחף או תזוזות של הקרקע. לפי ההצעה, הסדקים בבטון יתמלאו בסידן פחמתי, אשר יפיק ביופילם של חיידקים. השימוש בדו-תחמוצת הפחמן בתהליך ייצור הסידן יפחית גם את כמויות גז החממה באטמוספרה
.בסרטון: הדמיית תלת-מימד של המחסום המגן על מושבת חיידקים. צולם באמצעות טומוגרפיית קרני רנטגן ברזולוציה גבוהה
 
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".