ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון ויצמן 22-09-2018
ללא הגבלה  - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות מרחיב את שורותיו ומזמין אתכם להצטרף אל 18,902 חברי קהילת העסקים ונותני השירות שבאתר - ההרשמה חינם !


 
  Beta
 
ללא  1  הגבלה
אתר   החדשות   המרכזי    לנכויות    ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com


 
1
 בקרוב "מבט אחר" - המגזין של המשפחות המיוחדות    
אודות  דואר אדום    פרסום באתר
 

 
מצטרפים עכשיו לאינדקס הכתום - לחצו כאן 
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה   |   חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  עמותת  "אתגרים"
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  אודות  |  צור קשר |  פייסבוק |  דוא"ל

1
אפשרות חדשה לגילוי סרטן: זיהוי שיבוש בחילוף החומרים של חנקן


מערכת, 22/09/2018, צילום: באדיבות מכון ויצמן

 

צביעה של רקמת כבד בריאה (ארבע התמונות הימניות בשורה העליונה) מגלה רמות גבוהות של אנזימים שונים (חום וחום-אדמדם) הפעילים במעגל השתנן, בהשוואה לרמות נמוכות בדגימות של רקמה סרטנית (ארבע התמונות הימניות בשורה התחתונה). לעומת זאת, הסמנים להתרבות תאים היו נמוכים ברקמה הבריאה (למעלה משמאל) וגבוהים מאוד בסרטן הכבד (למטה משמאל). הצביעה בוצעה בעזרת ד"ר רעיה עילם
 

חנקן הוא אבן בניין של כל החלבונים בגוף, כמו גם של מולקולות הדי-אן-אי והאר-אן-אי. לכן אין זה פלא שגם גידולים סרטניים רוצים לשים את ידיהם על יסוד זה. חוקרים במכון ויצמן למדע, יחד עם חוקרים מהמכון הלאומי לסרטן בארצות הברית, הראו כי בסוגי סרטן רבים, משתבש אצל החולה חילוף החומרים של החנקן – שיבוש המוביל לשינויים הניתנים לגילוי בנוזלי הגוף, ותורם להתפתחות מוטציות חדשות ברקמה הסרטנית. ממצאי המחקר, אשר פורסם באחרונה בכתב-העת המדעי Cell, עשויים לעזור בעתיד לגילוי מוקדם של סרטן ולניבוי סיכויי ההצלחה של טיפול אימונותרפי.

כאשר הגוף משתמש בחנקן, הוא מייצר מהשאריות פסולת חנקנית. פסולת זו, הקרויה שתנן (אוּרֵאַה), נוצרת בכבד בסדרת תגובות ביוכימיות הקרויה "מעגל השתנן", שבעקבותיה מופרשת הפסולת לדם ומאוחר יותר מסולקת מהגוף בשתן.
במחקר קודם, מצאה ד"ר איילת ארז מהמחלקה לבקרה ביולוגית כי אחד האנזימים הפעילים במעגל השתנן אינו פעיל בגידולים סרטניים רבים, וכך גדלה כמות החנקן הזמינה לבניית התרכובת האורגנית פירימידין, המשמשת ליצירת די-אן-אי ואר-אן-אי ומאפשרת את התרבות תאי הסרטן. 

במחקר החדש, שנעשה עם פרופ' איתן רופין מהמכון הלאומי לסרטן ועם חוקרים אחרים, הצליחה קבוצתה של ד"ר ארז לזהות שינויים באנזימים נוספים של מעגל השתנן, המגדילים יחדיו את כמות החנקן הזמינה ליצירת מולקולות פירימידין. שינויים אלה מובילים לרמות גבוהות של פירימידין בתוך הגידול ומגדילים את מספר המוטציות בסרטן.

במחקר בעכברים, השפיעו המדענים על ביטוי האנזימים של מעגל השתנן בגידולים סרטניים במעי הגס, ומצאו כי אצל עכברים אלה – בניגוד לעכברים בקבוצת הביקורת – היו רמות השתנן בדם נמוכות; כמו כן, נמצא אצל עכברים אלה פירימידין בשתן. לאחר מכן, בדקו המדענים את התיקים הרפואיים של ילדים חולי סרטן שטופלו במרכז הרפואי תל אביב על-שם סוראסקי (איכילוב). "מצאנו כי אצל ילדים אלה, ביום קבלתם לבית החולים, רמות השתנן בדם היו נמוכות בהרבה בהשוואה לילדים בריאים בני אותו הגיל והמין," אומרת ד"ר ארז.

בדיקות מעבדה רגילות בודקות האם רמות השתנן בדם אינן גבוהות מדי, אך כעת הראינו שגם רמות נמוכות מדי עלולות להעיד על בעיה. תאי הסרטן אינם מבזבזים מאום, הם מנצלים כמה שיותר חנקן, במקום להוציאו מהגוף בצורת שתנן, כפי שעושים תאים בריאים"

ממצאים אלה מראים כי שיבוש של מעגל השתנן בכבד ובגידולים מייצר סמנים (מרקרים) חנקניים, שעשויים להקל על גילוי מוקדם של סרטן. בדיקות עתידיות אשר יסתמכו על שילוב בין מדידות השתנן בדם לבין מדידות הפירימידין בשתן, עשויות להתריע על סרטן המתפתח בגוף.

"בדיקות מעבדה רגילות בודקות האם רמות השתנן בדם אינן גבוהות מדי, אך כעת הראינו שגם רמות נמוכות מדי עלולות להעיד על בעיה," אומרת ד"ר ארז. "תאי הסרטן אינם מבזבזים מאום, הם מנצלים כמה שיותר חנקן, במקום להוציאו מהגוף בצורת שתנן, כפי שעושים תאים בריאים."

בהמשך, בחנו המדענים מאגרי מידע גנומיים רחבי היקף, וגילו כי השיבוש בביטוי אנזימי מעגל השתנן מופיע בסוגי סרטן רבים, וכי הוא מלווה במוטציות מסוימות הנובעות מיצירה מוגברת של פירימידין. מוטציות אלה הן בגדר חרב פיפיות. מצד אחד, הן הופכות את הסרטן לאלים יותר ומקטינות בכך את סיכויי החולה לשרוד, אך הן גם מייצרות מקטעי חלבונים ההופכים את הגידול ל"פגיע" יותר בפני השפעתה של המערכת החיסונית. לפיכך גידולים שבהם ביטוי אנזימי מעגל השתנן משובש, רגישים יותר לאימונותרפיה – שיטת טיפול שבה מפעילים את המערכת החיסונית של החולה עצמו על מנת להילחם בגידול. בהתאם לכך, המדענים מצאו כי חולי מלנומה עם שיבוש בביטוי האנזימים של מעגל השתנן בגידול, הגיבו טוב יותר לאימונותרפיה מאשר חולים ללא שיבושים אלה. כאשר שיבשו המדענים את האנזימים של מעגל השתנן בתוך הגידולים בעכברים, עכברים אלה הגיבו טוב בהרבה לאימונותרפיה מאשר עכברים עם גידולים שבהם פעלו אנזימי מעגל השתנן כרגיל.

אם ממצאים אלה יקבלו אישור בניסויים בהיקף נרחב יותר בבעלי חיים ובבני אדם, הם עשויים להוביל לבדיקה שתאפשר להעריך מראש את סיכויי ההצלחה של אימונותרפיה בהתבסס על ביופסיה של הגידול, במקום ניתוח גנומי שהוא מורכב בהרבה לביצוע. שיבוש מסוג מסוים ברמות הביטוי של אנזימי השתנן ברקמת הגידול בביופסיה, יצביע על כך שהחולה הוא בעל סיכוי טוב יותר להגיב לאימונותרפיה.

"אפשרות נוספת שכדאי לבחון אותה, היא האם שיבושים גנטיים יזומים באנזימי מעגל השתנן לפני טיפול יכולים להגדיל את סיכוייו להצליח," אומרת ד"ר ארז. שיבוש גנטי מסוג זה יכלול הכנסת שיבושים בביטוי אנזימי מעגל השתנן בגידול בתקווה כי אלה יובילו לייצור יתר של מולקולות פירימידין ובכך יתרמו להיווצרות מוטציות בחלבונים, ויעזרו למערכת החיסונית לזהות ולהרוס את הגידול.

משתתפי המחקר כללו את ד"ר ליטל אדלר, ד"ר נרין כרמל, שירן רבינוביץ, ד"ר רום קשת, ד"ר נועה סטטנר, ד"ר אלון זילברמן, הילה וייס וסיון פינטו מהמחלקה לבקרה ביולוגית, ד"ר לילך עגמי ופרופ' אביגדור שרץ מהמחלקה למדעי הצמח והסביבה, ד"ר רעיה עילם מהמחלקה למשאבים וטרינריים, ד"ר אלכסנדר ברנדיס, ד"ר סרגיי מליצקי וד"ר מקסים איטקין מהמחלקה לתשתיות מחקר מדעי החיים, שלי קלאורה, ד"ר רונן לוי ופרופ' ירדנה סמואלס מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא, וד"ר נעם גינוסר מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית – כולם ממכון ויצמן למדע; ד"ר ג'ו סאנג לי, הירן קרתיה, נועם אוסלנדר ופרופ' סרידהר הננהאלי מאוניברסיטת מרילנד; דניאל הלבלינג וד"ר דוד דימוק מקולג' ויסקונסין לרפואה; ד"ר קין סון וד"ר סנדש נגמאני מקולג' ביילור לרפואה; אילון ברנאה ופרופ' אריה אדמון מהטכניון; מיגל אונדה ופרופ' ארקייץ קראצ'דו מבית החולים האוניברסיטאי בילבאו, ספרד; ד"ר דוד וילסון השלישי מהמכון הלאומי לזקנה; וד"ר רונית אלחסיד מהמרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי
.
 
 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 

 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה רישום לאינדקס

 
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:
 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות ל:"חרמון תקשורת".