lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1

היום הבינלאומי לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות יצוין מחר, ה' ה-03/12/2020, ברחבי העולם

בישראל 1.5 מליון אנשים עם מוגבלות, מתוכם 270 אלף ילדים ו-785 אלף בגיל העבודה ♦ מגמה מדאיגה בתעסוקת אנשים עם מוגבלות על רקע הקורונה: עלייה של 32% בפניות לנציבות בנושא תעסוקה לעומת השנה שעברה ♦ מאז תחילת משבר הקורונה אנשים עם מוגבלות פוטרו או הוצאו לחל"ת יותר מאנשים ללא מוגבלות ♦ פעילות בתחום האכיפה: מאז תחילת 2020 בוצעו למעלה מ-1,000 פיקוחים והוגשו 15 תביעות משפטיות בנושאי תעסוקה ונגישות


מערכת, 02/12/2020, צילום: Canva

 

לרגל ציון היום הבינלאומי לשוויון אנשים עם מוגבלות, נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מפרסמת נתונים סטטיסטיים חדשים אשר משקפים את מצבם של אנשים עם מוגבלות בישראל. הנתונים הופקו עבור הנציבות על ידי מכון מאיירס–ג'וינט–ברוקדייל, ע"ב נתוני הסקר החברתי של למ"ס לשנת 2019, אולם בהודעה זו נכללים גם נתונים ראשוניים של שנת 2020.

כחלק מציון היום הבינלאומי, השנה יתמקדו האירועים שמובילה הנציבות בנושא: ערך החיים של אנשים עם מוגבלות, לאור 'דו"ח התיעדוף' שהוגש במהלך הסגר הראשון למשרד הבריאות והמליץ לתעדף אנשים ללא מוגבלות במצב של מחסור במכונות הנשמה. במסגרת האירועים מתקיים כנס מקוון בהשתתפות מומחים מהארץ ומחו"ל אשר יידון בהיבטים שונים של נושא התיעדוף, מודלים שונים בארץ ובעולם, היבטים חברתיים, שיתוף ציבור ותובנות בנושא המאבק החברתי שהתקיים בעניין.

כמו כן יתקיים השנה לראשונה מיזם 'שוויון בסלון', במסגרתו יספרו אנשים עם מוגבלות את סיפורם האישי ולאחר מכן יתקיים שיח בכמאה סלונים ברחבי הארץ (באמצעות הזום) בנושא קידום זכויות של אנשים עם מוגבלות. בין הסלונים המארחים: נשיא המדינה ראובן (רובי) רבלין,  שר התרבות והספורט ח"כ חילי טרופר ומנכ"ל משרדו, ראשי מועצות, מנכ"לית ג'וינט ישראל, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, ראשי יחידות במשרד המשפטים בהם הסנגור הארצי וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, מנכ"לי עמותות חברתיות ועוד.

למידע נוסף על מיזם 'שוויון בסלון': https://govextra.gov.il/justice/salon/home-1/
 
משבר הקורונה

משבר הקורונה פגע ביתר שאת באנשים עם מוגבלות, הן בשל סיכוני המגפה ובעיקר בשל המדיניות שנקבעה והשתנתה תדירות, הנחיות הסגר, הוצאת אנשים לחל"ת ופיטורין, סגירת השירותים, סגירת בתי הספר לחינוך מיוחד ועוד. בעיצומו של הגל הראשון של המשבר נכתבו המלצות הוועדה הציבורית שהקים משרד הבריאות לקביעת תעדוף במתן טיפול רפואי מציל חיים לחולי קורונה קשים,  המלצות אשר קבעו כי תפקוד ייכלל כקריטריון לתיעדוף, ובכך מאפשרות הפליה של אנשים עם מוגבלות על רקע מצבם התפקודי (כגון התניידות בכסא, יכולת לטיפול עצמאי וכו'). אחת הבעיות המרכזיות בכתיבת המלצות אלו היה שהן נכתבו ללא שיתוף אנשים עם מוגבלות, ארגונים, נציבות שוויון או מומחים מהתחום כפי שנדרש בתחום זה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פעלה לאורך כל משבר הקורונה על מנת למנוע פגיעה באנשים עם מוגבלות וכי הם יילקחו בחשבון בכל ההסדרים שנקבעו. לאורך התקופה פעלה נציבות השוויון רבות גם לשינוי ההמלצות של דו"ח התיעדוף. 

תמונת המצב לשנת 2020

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים פועלת לקידום השתלבותם המלאה של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים, פעילות שהוגברה והועצמה מאז החל משבר הקורונה. בתקופה זו פעלה הנציבות רבות על מנת למנוע פגיעה באנשים עם מוגבלות ולוודא כי הם יילקחו בחשבון בכל ההנחיות  שנקבעו.

בין היתר בשנת 2020 עד כה בוצעו הפעולות הבאות:
- מענה וסיוע למעל 5300 פונים, מתוכם כ-68% אנשים המעוניינים במידע או סיוע במיצוי זכויותיהם ("בעל הזכות"), ו-1080 המתלוננים על הפרת זכויות. הנושאים העיקריים בהם פנו אלינו הם תעסוקה (1232 פניות, עליה של 32% משנת 2019), הפליה ונגישות בחינוך (כ-425 פניות), שילוב ודיור 118 פניות.
- הנציבות טיפלה בכ–1000 פניות בנושאים הקשורים לקורונה כגון בירור לגבי הנחיות ותלונות על בעיות שנתקלו בהם בתחומי החיים השונים.
- הגשת 15 תיקי תביעה בנושאי תעסוקה, נגישות בתחבורה ציבורית, נגישות פרטנית בבתי ספר, נגישות במקום ציבורי. מעורבות והגשת חוות דעת ב-76 תביעות ועתירות נוספות.
- ביצוע כ-1000 פיקוחים שונים. ביניהם כ-300 פיקוחים על אתרי אינטרנט. כמו כן נבדקו אתרים שסיפקו מידע ושירותים בנוגע לקורונה, אפליקציות ושירותים מקוונים של גורמי ממשל וניתנה הכוונה בנוגע לתיקונים נדרשים על מנת להנגיש אותם.
- מעורבות בכל נושאי נושא תקנות להתמודדות עם נגיף הקורונה וההגבלות שנקבעו, ווידוא כי אלו יותקנו בשים לב לצרכים של אנשים עם מוגבלות. בכלל זה פעלה הנציבות להחרגת אנשים עם מוגבלות בעניין הגבלת היציאה מהבית, החרגה מעטיית מסכה, התייחסות ספציפית בהסדרים הקשורים ל"איים ירוקים", קניות ומשלוחים, טיסות ועוד.
- הובלת שולחן עגול בין מגזרי לנושא הקורונה יחד עם עמותת אנוש במסגרת שולחנות של משרד רוה"מ שבו השתתפו 33 נציגי ממשל ו-30 נציגי עמותות, במטרה לעמוד בזמן אמת על חסרים ובעיות ולתת להם מענה.
- קידום מדיניות שוויונית ומכילה בתקופת המשבר יחד עם משרדי הממשלה השונים כגון המשך פעילות מערכת החינוך המיוחד, הגעת סייעות לבתים, פעילות עובדים זרים, זכויות בתעסוקה ועוד.
- עשרות פרטי מידע רלוונטיים לאנשים עם מוגבלות אודות הנחיות, זכויות ושירותים רלוונטיים למשבר הקורונה בעברית ובערבית.
- עריכת כמאה פעילויות הסברה והרצאות לקהלים שונים ובפרט בנוגע לזכויות רלוונטיות בתקופה זו כגון זכויות במערכת חינוך, עובדים זרים, תעסוקה וכיוב'. 
 
בדיקת הנציבות ומכון ברוקדייל: אנשים עם מוגבלות בתחומי התעסוקה, מצב כלכלי, מצב רגשי ופער דיגיטלי:

מהנתונים שהופקו השנה באמצעות הסקר החברתי שנערך עם מכון ברוקדייל עולה כי בישראל חיים כ-1.5 מיליון אנשים עם מוגבלות, מתוכם כ–270 אלף ילדים, 785 אלף אנשים בגילאי עבודה ו-510 אלף אנשים בגילאי 65 ומעלה. בקרב אנשים מעל גיל 20 כ-471 אלף אנשים עם מוגבלות חמורה והיתר עם מוגבלות מתונה. אנשים עם מוגבלות מהווים כ-20% מכלל האוכלוסייה בישראל, כלומר כמעט בכל משפחה ישנו אדם עם מוגבלות. אולם, לא פעם אנשים עם מוגבלות נתקלים בסביבה לא נגישה, או מפלה, כזו שאינה מקבלת את זכותם הבסיסית להיות חלק אינטגרלי ממנה - בזכות ולא בחסד. כתוצאה מכך קיימים פערים בין אנשים עם מוגבלות לאנשים ללא מוגבלות בכל תחומי החיים.

להלן פירוט חלק מהפערים שהתקיימו בשנת 2019 על פי הנתונים שהוכנו על ידי מכון מאיירס-ג'וינט- ברוקדייל עבור נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים:
תעסוקה:

משבר הקורונה אשר השפיע רבות על תעסוקתם של אנשים מכל שכבות וגווני החברה, כאשר עובדים רבים איבדו את מקום עבודתם, נאלצו לסגור עסקים, הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) או פוטרו. המשבר השפיע יותר על אנשים עם מוגבלות מאשר על אנשים ללא מוגבלות, אשר מלכתחילה מצבם בתחום התעסוקה היה פחות טוב:

בשנת 2019 (לפני  משבר הקורונה) 53% מהאנשים עם מוגבלות היו מועסקיםוזאת לעומת 80% מהאנשים ללא מוגבלות, בקרב אנשים עם מוגבלות חמורה שיעור התעסוקה עומד על 35%. קיימים גם פערי שכר – בקרב אנשים עם מוגבלות כ 31% השתכרו עד 5000 ₪ נטו, לעומת 42% בקרב אנשים עם מוגבלות חמורה. באופן דומה רק 32% מהאנשים עם מוגבלות חמורה משתכרים יותר מ-7500 ₪ לעומת 49% בקרב אנשים ללא מוגבלות. אנשים עם מוגבלות עובדים פחות שעות בשבוע כאשר בקרב אנשים עם מוגבלות חמורה רק 32% עובדים 35-42 שעות בשבוע, בעוד בקרב אנשים ללא מוגבלות 47% מהעובדים מועסקים מספר שעות זה.

מעל הכל, 42% מהאנשים עם מוגבלות מעריכים כי אם יאבדו את מקום העבודה אין סיכוי או קיים סיכוי קטן בלבד שימצאו עבודה אחרת באותה רמת הכנסה, וזאת לעומת 26% בקרב אנשים ללא מוגבלות. 5% מהאנשים עם מוגבלות הצהירו כי אם יאבדו את מקום העבודה לא יטרחו כלל לחפש עבודה אחרת.

מסקרים שנערכו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בשיא תקופת הקורונה עולה כי אנשים עם מוגבלות פוטרו או הוצאו לחל"ת יותר מאשר אנשים ללא מוגבלות. כך לדוגמא, משאלון שהועבר למעסיקים גדולים בחודש אפריל עלה כי המעסיקים שהשתתפו בסקר הוציאו לחל"ת 11.8% מכלל העובדים שלהם, אולם ההוצאה לחל"ת לא בוצעה באופן שווה ביחס לעובדים עם ובלי מוגבלות. בעוד 11% מהעובדים ללא מוגבלות הוצאו לחל"ת, 40.% מהעובדים עם מוגבלות הוצאה לחל"ת. כלומר פי 3.8 מהעובדים עם מוגבלות הוצאו לחל"ת.

בדידות ומצב רגשי

משבר הקורונה הכניס את כלל הציבור למצב של בדידות וריחוק חברתי, אך הדבר פגע באנשים עם מוגבלות על אחת כמה וכמה הואיל והפערים בתחום זה קיימים מלכתחילה.

בשנת 2019  34% מהאנשים עם מוגבלות בגילאי העבודה ציינו כי הם מרגישים בדידות לעיתים קרובות, לפעמים או מידי פעם לעומת 15% מהאנשים ללא מוגבלות בגילאים אלו. בנוסף, 11% מהאנשים עם מוגבלות חשים שאין להם אדם שניתן לסמוך עליו בעת מצוקה או משבר, לעומת 5% מהציבור ללא מוגבלות בנושא זה.

אנשים עם מוגבלות חשים רגשות שליליים בתדירות גבוהה יותר מאנשים עם מוגבלות כך למשל 31% מעידים כי חשים תמיד או לעיתים קרובות לחוצים, לעומת 18% מהאנשים ללא  מוגבלות. 28% חשו דאגות שהפריעו לישון לעומת רק 10% מהאנשים ללא מוגבלות. לעומת זאת, בעוד 78% מהאוכלוסייה ללא מוגבלות מרגישים שהם יכולים להתמודד עם בעיות, רק 50% מהאנשים עם מוגבלות חשים זאת.

פער דיגיטלי

בשנת 2019 נמצא כי בקרב גילאי 65+ בעוד 76% מהאוכלוסייה ללא מוגבלות משתמשת באינטרנט באמצעות מחשב או טלפון נייד, רק 54% מהאנשים עם מוגבלות מדווחים כי עושים כך. בקרב גילאי 35-64 הפערים קיימים אך ברמה נמוכה יותר כאשר 92% מהציבור ללא מוגבלות משתמש באינטרנט ואילו רק 79% מהציבור עם מוגבלות. הנתון החיובי הוא שבקרב גילאי 20-34 לא נמצאו פערים בין אנשים עם מוגבלות לאנשים ללא מוגבלות בהקשר זה.

טיפול וסיוע

מהסקר החברתי נמצא כי 20% מהאנשים עם מוגבלות מעסיקים בביתם עוזר או מטפל המקבל תשלום. 63% מתוכם משלמים מכיסם לעוזר זה. 38% מהאנשים עם מוגבלות נעזרים בילדים לצורך סידורים, תיקונים ובישול, ו 25% נעזרים בהוריהם.

אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, במשרד המשפטים: "בישראל ובעולם מציינים את היום הבינלאומי לשנת 2020 בתחושות קשות. בצילה של מגפה גלובלית, מצאו עצמם אנשים עם מוגבלות לא אחת נשארים מאחור ובתחילת המשבר לא נלקחים בחשבון בהגבלות החדשות, בסגירת השירותים ובשינויים התדירים. בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, פעלנו ללא לאות מסביב לשעון על מנת להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות גם בתקופה קשה זו ולהביא אותם למוקד השיח בכל תקנה וחקיקת קורונה. בין היתר נאלצנו השנה להתמודד עם שחיקה של הישגים שהושגו במאמץ רב במשך שנים עם יצירת המלצות לתיעדוף חולי קורונה קשים אשר לתפישתי יצרו הפליה של אנשים עם מוגבלות.  נמשיך לפעול כדי שמדינת ישראל תהיה שוויונית יותר, מכילה יותר ומאפשרת לאנשים עם מוגבלות להשתתף באופן מלא בכל תחומי החיים לאורך כל שלבי חייהם, הן בעיתות שגרה והן בעיתות משבר
."

 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: זכי הלר : בשעה 07:46 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב, על טרקטורון שהתהפך באתר בנייה, ברחוב קורא מדברי, באילת. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח יוספטל, גבר כבן 30 במצב קשה, עם חבלה רב מערכתית


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים