lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1

היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות

133,399 אנשים עם מוגבלויות מוכרים במשרד העבודה והרווחה, 64,168 מתוכם עם מוגבלות פיסית ♦ משרד העבודה והרווחה העביר כ-1,000 אנשים מהוסטלים וממעונות לדיור בקהילה בהתאם לאמנם האו"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות ♦ התקציב לאנשים עם מוגבלות במשרד גדל ב-140 מליון שקלים עקב משבר הקורונה ♦ 3 מסגרות ייעודיות לחולי קורונה עם צרכים מיוחדים הוקמו מאז פרוץ המשבר ♦ שר העבודה והרווחה, איציק שמולי: "כמדינה, עשינו כברת דרך מדהימה בהנגשת המרחב הציבורי - המשימה שלנו במשרד הרווחה היא להנגיש גם את התודעה של החברה הישראלית כולה, שחייבת להפוך למכילה ושוויונית יותר."


מערכת, 01/12/2020, צילום: Canva

 

יום המודעות הבינלאומי לזכויות בעלי מוגבלות מצוין השנה בצל מגפת הקורונה שהציבה אתגרים רבים לחברה כולה ולאנשים עם מוגבלות בפרט. בשנת 2020 מוכרים במשרד העבודה והרווחה כ-133,399 אנשים עם מוגבלות - 48 אחוז מתוכם (64,168) עם מוגבלות פיזית מסוגים שונים, 25 אחוז עם הנמכה קוגניטיבית ו-15 אחוז עם אוטיזם. 
 
בשלוש השנים האחרונות מוביל המשרד מהלך של שילוב אנשים עם מוגבלות בקהילה במסגרתו עברו קרוב ל-1000 אנשים עם מוגבלות מדיור במוסדות ייעודיים לדיור בקהילה. מדובר ביישום של אמנת האו"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות ומחקר המלווה את המהלך מצביע על עלייה באיכות חייהם של האנשים. משבר הקורונה אמנם האט את מעבר הדיירים לקהילה, אך במשרד נערכים להמשך המעבר בשנת 2021. כיום מתגוררים בקהילה קרוב ל-120,000 אנשים עם מוגבלות מסוגים שונים ולדברי גורמי המקצוע, לשילוב אנשים עם מוגבלות בקהילה יש השפעה חיובית על גיוון המרקם הקהילתי.
 
לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות ציין שר העבודה והרווחה, איציק שמולי: ״אנשים עם מוגבלות- הם קודם כל אנשים בעלי כישורים ושאיפות ורק אח״כ אנשים עם מוגבלות. זו הבחירה שלנו האם להתמקד ביכולות או בחסרונות של כל אדם. כמדינה, עשינו כברת דרך מדהימה בהנגשת המרחב הציבורי- המשימה שלנו במשרד הרווחה היא להנגיש גם את התודעה של החברה הישראלית כולה, שחייבת להפוך למכילה ושוויונית יותר. לשם אנחנו חותרים ולשם גם נגיע״
 
האתגר המרכזי: תעסוקה

חייהם של אנשים עם מוגבלות המסתייעים בשירותי משרד העבודה והרווחה השתנו ללא היכר מפרוץ משבר הקורונה. כך עולה מנתונים שנאספו במשרד בחודשים האחרונים.
 
עבור אנשים עם מוגבלות, לקשיי תעסוקה במשק מתווספים אתגרים נוספים – חשש לבריאותם שכן חלקם מצויים בקבוצות סיכון, וקשיי התניידות שכן רבים מהם נמסכים על תחבורה ציבורית.  
 
בסקר שנערך על ידי המשרד בקרב 1500 אנשים עם מוגבלויות במטרה להבין טוב יותר את אתגרי הקורונה בקרב אוכלוסייה זו ולצורך התאמת המענים לצרכים שעולים מן השטח, דיווחו 56 אחוז מהמשיבים על תחושת מצוקה. כאשר התבקשו להשיב באילו תחומים הם זקוקים לסיוע: מיצוי זכויות, תמיכה וסיוע לבני משפחה, סיוע כלכלי, פנאי ובילוי - השיבו 92 אחוז שהם זקוקים לעזרה במגוון צרכים, מה שמעיד על הצורך בסל שירותים מגוון וגמיש עבורם בעת הזו. עם זאת כאשר נשאלו באופן ממוקד באיזה תחום הם זקוקים להכי הרבה סיוע, השיבו 88 אחוז שתעסוקה ובפנאי הם התחומים שבהם הם זקוקים לסיוע הגדול ביותר – תשובה שמשקפת את השפעת הסגר על המשיבים.
 
התמודדות עם הקורונה במסגרות החוץ ביתיות

במסגרות החוץ ביתיות לאנשים עם מוגבלות שמפעיל משרד העבודה והרווחה חיים קרוב ל-18,000 בני אדם, ומאז פרוץ משבר הקורונה הם עברו התאמה להתמודדות עם תחלואה ועם הצורך בבידוד. "עם פרוץ המגפה נדרשנו להתאמות בשטח, לנהלים קפדניים שצריכים לאזן בין הצרכים החברתיים והמשפחתיים של האוכלוסייה לבין השמירה על בריאותם," מציין גדעון שלום, ראש מינהל מוגבלויות במשרד העבודה והרווחה. "מדובר בדיירים במסגרות חוץ ביתיות שזקוקים ליציבות וקשרים הדוקים עם המשפחה ועם הצוות, מצד אחד והימנעות מחשיפה לנגיף מצד שני, כמו כלל האוכלוסייה."
 
משרד העבודה והרווחה הקצה 140 מיליון שקלים למינהל מוגבלויות לצורך היערכות לשגרת הקורונה במסגרות המשרד. 50 מיליון שקלים הוקצו לתגבור כוח האדם במסגרות בשעות הבוקר ולהגדלת שירותי הניקיון, 35 מיליון שקלים הועברו לצורך טיפול במבודדים וחולים המטופלים במסגרות המינהל, 27.5 מיליון שקלים ניתנו לרכש מיגון וציוד משלים ו-15 מיליון שקלים הועברו להקמת מסגרות ייעודיות לחולי קורונה עם תסמינים קלים מתוך מסגרות לאנשים עם מוגבלות שבפיקוח משרד העבודה והרווחה. במקביל המשרד התקשר עם בית חולים שיקומי בנצרת לצורך אשפוז חולים עם צרכים מיוחדים.
 
עקב השינוי באורחות החיים של דיירים מסגרות הרווחה עם המעבר למסגרות הייעודיות, סיפק המשרד לחולים מחשבים וטאבלטים כדי לאפשר להם לשמור על קשר עם משפחתם ועם חבריהם, וקיים תהליך מסודר של העברת מידע מהמסגרת ממנה מגיעים החולים על מאכלים אהובים, תחביבים והרגלים כדי שהצוות המטפל יוכל להקל על שהותם במתחם ככל שניתן. במסגרות רבות נמצאו פתרונות לבידוד חולים במקום, במטרה להימנע מפגיעה בסדר יומם ובאיכות חייהם במהלך הבידוד.
 
הכשרת צוותים רפואיים

אתגר משמעותי נוסף ניצב בפני אנשי המקצוע כאשר עלה הצורך באשפוז חולים שאובחנו בקורונה בבתי החולים. לדברי ד"ר שגית ארבל-אלון, ראש מערך הבריאות במשרד העבודה והרווחה, "המאפיינים הייחודיים של האוכלוסייה מהווים אתגר משמעותי בעת האשפוז ועל כן, במקרים בהם ניתן להימנע מאשפוז בבית חולים, כאשר מדובר בחולים קלים וא-סימפטומטים, הם הופנו למסגרות הייעודיות." בנוסף, יזם המשרד כנס עם נציגים מבתי החולים ברחבי הארץ בנושא טיפול במאושפזים עם מוגבלות קוגניטיבית, חשיבות הליווי של הדיירים על ידי הצוותים המקצועיים בזמן האשפוז בבתי החולים ותרומתם להצלחת הטיפול. 
 
במהלך המשבר הקצה משרד העבודה והרווחה 200 השמות נוספות למערכי הדיור והתעסוקה עבור אנשים עם מוגבלות בקהילה, והגדיל את היקף התמיכה בהם, כאשר 9,000 אנשים עם מוגבלות שמתגוררים בקהילה והיו זקוקים לסיוע ממוקד, קיבלו חבילות מזון ומצרכים טואלטיקה לביתם. בנוסף, לאור הקשיים שחוו ילדים עם מוגבלות כתוצאה מהיעדרות ממסגרות חינוכיות בעת הסגרים, רכש המשרד 600  טאבלטים בתוספת של הדרכה אישית לצורך המשך הפעילות החינוכית מרחוק. 
 
כמו כן הרחיב המשרד את השירותים הדיגיטליים לאוכלוסיית העיוורים והוקם מוקד טכנולוגי ייעודי שתפקידו לתת מענה לעיוורים הזקוקים לעזרה בתחומי הדיגיטל, למשל בחיבור לזום ובשימוש ביוטיוב. בדומה לארגונים רבים אחרים, עברו מרכזי הטיפול והייעוץ לאנשים עם מוגבלות למתן מענה באמצעות הזום, ומסגרות היום והמועדונים החברתיים עברו גם לעבודה מקוונת.

רשת חברתית לאנשים עם מוגבלות

הרשת החברתית לאנשים עם מוגבלויות נט.חבר שבפיקוח המשרד הגדילה גם היא את היקף המשתמשים שלה בצורה ניכרת, וגולשים רבים מצאו בה פתרון לבידוד הפיזי שנכפה עליהם בצל המגפה. לאור העלייה בפעילות הרשת הגביר המשרד את היקף השירות הניתן בה, גויסו צעירים לחניכת משתמשים חדשים והוגברה עבודת הפיקוח על מנת להבטיח שתכני הרשת הולמים ומותאמים לקהל היעד.
 
מתנדבים מחו"ל בחרו להישאר

על אף הקשיים שיצרה מגפת הקורונה על המסגרות, 280 מתנדבים מתוך 350 המתנדבים שמגיעים לישראל מדי שנה מתוך רצון להשתלב בצוותי מסגרות הדיור החוץ ביתיות המיועדות לבעלי מוגבלויות בחרו להישאר בארץ ולהמשיך בהתנדבות. רבים מהם עשו זאת בניגוד להמלצות מדינותיהם ולמרות לחץ לחזור למולדתם, ותרומתם הורגשה מאוד במסגרות בהן הם ממשיכים לעבוד ולתרום. 
 
מלבד ההערכות למגפת הקורונה, המשיך משרד העבודה והרווחה לפתח ולהרחיב שירותים עבור אנשים עם מוגבלויות. בין היתר עודכנו את דמי הליווי לאוכלוסיית העיוורים לסכום של 2,364 שקלים בחודש. מדובר בהעלאה של 1,011 שקלים, והעדכון הוא רטרואקטיבי לחודש דצמבר 2018. ההפרש שולם לזכאים בארבע פעימות כאשר עד סוף נובמבר קיבלו מרבית הזכאים את ההחזר המלא. 
 
בשנה החולפת השתלבו 535 צעירים בשירות בצה"ל בחמש תכניות שילוב שונות שמפעיל המשרד. כל תכנית בעלת מאפיינים שונים לאור קהל היעד וצורת השילוב, כאשר תכנית 'שילוב מנצח' מיועדת לצעירים עם אוטיזם ולצעירים העוברים שיקום, תכנית 'שווים במדים' מיועדת לבעלי מש"ה ואוטיזם, תכנית 'חיבורים' הינה תכנית לשילוב פרטני לבעלי אוטיזם, 'רואים רחוק' היא תכנית להשתלבות קבוצתית לבעלי אוטיזם, ותכנית 'מגדל אור' פועלת לשילוב צעירים בעלי לקות ראייה. 

בכלל התכניות משתלבים מספר הולך וגדל של צעירים בשנים האחרונות, ובימים אלו מגבש מינהל מוגבלויות תכנית להגדלה משמעותית של מספר הצעירים עם מוגבלויות המשולבים בשירות בצה"ל. במסגרת התכנית מתוכננת גם מנהלת שתרכז את כל הפעילות בתחום. התכנית תוגש בקרוב לשרי הרווחה והביטחון
.

 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: זכי הלר : בשעה 07:46 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב, על טרקטורון שהתהפך באתר בנייה, ברחוב קורא מדברי, באילת. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח יוספטל, גבר כבן 30 במצב קשה, עם חבלה רב מערכתית


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים