lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ

משרד העבודה והרווחה מציג את התכנית הלאומית להזדקנות האוכלוסייה

תוספת תקציב בסך 100 מליון ש"ח לשנים 2019-2021 לתכניות חדשניות ♦ תוספת של 200 עובדים סוציאליים ייעודיים לטיפול באזרחים ותיקים ♦ הרחבת הפעילות של מרכזי היום ברשויות המקומיות ♦ בשנת 2035 מספר האזרחים הוותיקים יגדל ל-14% מכלל האוכלוסייה לעומת 11.3% כיום

 
מערכת, 20/01/2019, צילום: Flickr
 


 
שר העבודה והרווחה חיים כץ: "תוחלת החיים עולה ואנחנו  נערכים בהתאם במטרה לאפשר לכל אזרח ותיק להזדקן בכבוד בקהילה, כשאנו תופרים לו חליפה טיפולית אישית. השירות לאזרחים ותיקים הפך לאגף בכיר, תוך תוספות תקציביות משמעותיות שמספקות את המענים המיטביים ביותר לשיפור איכות חייהם של האזרחים הוותיקים בישראל."

בעקבות העלייה בתוחלת החיים ובמספר האזרחים הוותיקים הגדל מידי שנה, משרד העבודה והרווחה הציג את התכנית הלאומית להזדקנות האוכלוסייה אשר תעניק מענים ייחודיים לכל אזרח ותיק בישראל.

הערכות המשרד לעליה בתוחלת החיים הצפויה כוללת פיתוח תכנית מענים פרטית המותאמת לכל אזרח ותיק על פי צרכיו, הוספת כ-200 עובדים סוציאליים המומחים בתחום הזקנה ברשויות המקומיות שיבנו התערבות המותאמת לחייו של האזרח הוותיק ולקשיים איתם הוא מתמודד, הרחבת הפעילות במרכזי היום בדגש על ההיבט השיקומי שתכלול ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, ושיקום גריאטרי, הפעלת מערך טכנולוגי שיאפשר לקשישים להתחבר לפעילות המועדון מהבית ועוד.

כדי לאפשר פיתוח שירותים מואץ לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים הגדלה מידי שנה ולהדגיש את חשיבותה של אוכלוסייה זו, משרד העבודה והרווחה הפך את השירות לאזרחים ותיקים לאגף בכיר לאזרחים ותיקים, הוסיף תקציבי פעולה ותקנים ברשויות המקומיות, כל זאת במטרה לספק את המענים המיטיבים ביותר  ולשפר את איכות חייהם של  האזרחים הוותיקים בישראל.
 
בתחילת שנת 2017 מנתה אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל כ-978,400 נפש וחלקם היה 11.3% מכלל האוכלוסייה, בשנים 2020 צפוי מספר האזרחים הוותיקים להגיע ל- 1,124,000, בשנת 2030 צפוי מספרם להגיע ל-1,473,000 ובשנת 2035 יגיע מספר האזרחים הוותיקים ל-1,660,000 נפש בישראל ויהוו כ-14% מכלל האוכלוסייה. משרד העבודה והרווחה נערך לגידול המהיר באוכלוסיית האזרחים הוותיקים מקצה תקציבים נוספים, ומפתח כלים ומענים בתחום הגריאטריה על פי תכניות חדשניות שהצליחו בארץ ובעולם.
 
על מנת לאפשר מענה מותאם ואישי לכל לקוח על פי צרכיו הקצה המשרד כ-150  תקנים של עובדים סוציאליים המומחים בתחום הזקנה שיתנו מענה פרטני לכל אזרח ותיק, נוסף על התקנים הקיימים עד כה במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

הקצאת התקציב הנרחבת הצפויה בשלוש השנים הקרובות מאפשרת גם הקצאת 50 תקנים של עובדים סוציאליים ייעודיים לטיפול באלימות והזנחה של אזרחים ותיקים חסרי ישע  המעניקים  סיוע בניהול הליכים משפטיים, קבלת אמצעים טיפוליים ופועלים להגברת המודעות לתופעה. מלבד הקצאת התקנים יפעיל המשרד תכנית סיוע לאזרחים ותיקים באמצעות שימוש  באמצעים טכנולוגיים כגון: השתתפות בפעילות מרכז היום מהבית דרך המחשב הביתי ועוד.
 
אוכלוסיית האזרחים הוותיקים מגוונת מאוד ברמת יכולת התפקוד, המצב הכלכלי, התעסוקתי והמשפחתי. לצד רבגוניות זו, ישנה שונות גם במאפיינים התרבותיים והדתיים המצריכה התאמה באופן מתן המענים. תפקידו של עובד סוציאלי בתחום הזקנה הוא להבנות תכנית התערבות המותאמת לדאגות והקשיים עימם מתמודד האזרח הוותיק. אלו יכולים להיות קשיים על רקע תפקודו הפיזי של האזרח הוותיק, קשיים על רקע מצב נפשי, חברתי או כלכלי. תכנית ההתערבות נקבעת במשותף עם האזרח הוותיק או משפחתו.
 
נתונים דמוגרפים:

אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל מנתה בתחילת שנת 2017 כ-978,400 נפש, מתוכה יותר ממחצית (56%) הן נשים. 60% מהם נשואים כאשר רוב הגברים נשואים (77%) לעומת 45% בלבד מהנשים. ההבדל נובע מכך שתוחלת החיים של נשים גבוהה מזו של גברים ובשל הנטייה של נשים להינשא לגברים מבוגרים מהן. רוב האזרחים הוותיקים היהודים הם ילידי חו"ל (75%). התפלגות האזרחים הוותיקים באזורים השונים בארץ מראה כי 48% מהם גרים במרכז הארץ לעומת 41% מכלל האוכלוסייה הגרים באזור זה. נפת חיפה ומחוז תל אביב מאופיינים באחוז האזרחים הוותיקים הגבוה ביותר 18% בחיפה ו-15% בתל אביב. 23% מבני 63+ גרים לבד. בשנים 2020 צפוי מספר האזרחים הוותיקים להגיע ל- 1,124,000, בשנת 2030 צפוי מספרם להגיע ל-1,473,000 ובשנת 2035 יגיע מספר האזרחים הוותיקים ל-1,660,000 נפש בישראל.
 
כיום משרד העבודה והרווחה מסייע לכ-400,000 אזרחים  וותיקים. ברחבי הארץ פועלות 300 תכניות של קהילה תומכת ב-139 רשויות ובהן חברים 52,000 אזרחים ותיקים בכ-38,800 בתי אב. מטרתה של התוכנית להגביר את הביטחון האישי של האזרח הוותיק ולתת סיוע רב ממדי להמשך החיים בקהילה האורגנית בה התגורר במהלך חייו.
 
זאת ועוד, קיימים כ-700 מועדונים חברתיים הנותנים מענה ותמיכה ל 140,000 אזרחים ותיקים עצמאיים. ברחבי הארץ פועלים כ-40 מועדונים מועשרים מהם נהנים כ-1,500 אזרחים ותיקים ומטרתם לתת מענה חברתי מוגבר ומונגש ברשויות או שכונות מרוחקות אשר אין בהן מרכז יום. בנוסף, פועלים 310 מרכזי מופ"ת המעניקים ביטחון תזונתי ומעטפת חברתית לאוכלוסייה הסובלת מבעיות עוני, תזונה לקויה, בדידות והזנחה. מלבד כל אלו, בארץ פועלים 24 מועדוני תעסוקה, 167 מרכזי יום, 90 יחידות דיור מוגן, 60 נופשונים, ניתן מערכת שירותים רחבה לבעלי צרכים מיוחדים וניצולי שואה ועוד שירותים נוספים
.


 


 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:39 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על תאונת דרכים בין רוכב אופנוע לרכב פרטי בכביש 20 סמוך למחלף וולפסון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח וולפסון צעיר בן 19 במצב בינוני עם חבלות בגפיים תחתונות. טימור


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים