ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - נטלי שוחט 27-05-2018
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
בארץ

הילד המאומץ שהתגלה כאוטיסט. טיפולי הפוריות שגרמו לסרטן

חייה המאתגרים של נטלי שוחט שמשו עבורה כהשראה לספרה החדש


מערכת, 27/05/2018, צילום: נטלי שוחט
 


 
בגיל 25 אחרי שלוש שנים של טיפולי פוריות – החליטו נטלי שוחט ובעלה להרים ידיים. המחיר הבריאותי היה כבד מדי: השמנה קיצונית ודיכאון שאובחן כקליני – הפכו את נטלי לשבר כלי. היא לא תיארה לעצמה שמדובר רק בפרומו.

השניים פנו להליך אימוץ דרך משרד הרווחה, ולאחר כ-7 שנים של ציפייה זכו לאמץ את בנם הבכור, שבכיתה ה' אובחן על הקשת האוטיזם. שנתיים לאחר אימוצו, אימצו בני הזוג גם את אחותו, אך אז ניחתה עליהם בשורה נוראה: נטלי לקתה בסרטן.

בתום שנה של טיפולים אינטנסיביים ששילבו הקרנות, כימותרפיה וטיפול ביולוגי – ניצלו חייה, והמחלה מוגרה, אך כעבור מספר שנים התברר כי ההקרנות פגעו בצורה קשה בעורקי לבה – והיא נאלצה לעבור שני צנתורים וניתוח מעקפים מסובך.
חרף כל התלאות והמכשולים שמזמנים לה חייה, שומרת נטלי שוחט על אופטימיות מפתיעה. בימים אלה הוציאה שוחט קובץ סיפורים בשם 'סגורות – הכמיהה לאימהות'  - העוסק כולו בעקרות ובאימוץ.

לדבריה, הטרנד הלאומי של טיפולי ההפריה, שזוכה לעידוד ממשלתי – מסתיר אמת עצובה וקשה: טיפולי הפוריות שעשרות אלפי נשים עוברות בשנה  - מסוכנים מאד בריאותית.

"העקרות צריכה לצאת מהארון," היא אומרת. "אין בה כל בושה." לדבריה, יש המון ילדים בארץ ובעולם שמחפשים בית, והמדינה צריכה לעודד זוגות לאמץ, ולא לסכן את בריאותם ועתידם בטיפולי פוריות כה קשים ומסוכנים. "אין לי ספק שכל הבעיות הבריאותיות שלי שורשיהן בטיפולי הפוריות שעברתי," אומרת שוחט, "מי שרוצה לממש הורות, יכול למצוא דרכים יצירתיות לעשות זאת: אימוץ (כולל ילדים גדולים וצרכים מיוחדים), פונדקאות ואומנה. ואגב, מי שלא מביא ילדים ואין הדבר בנפשו, אדרבא, ממש לא נורא."

בימים אלה יצא לאור ספרה 'סגורות – הכמיהה לאימהות' בהוצאת 'רב-מכר' – וניתן למצוא אותו ברשתות הספרים, בספריות הדיגיטליות ובחנויות הפרטיות. 'סגורות' הוא קובץ של תשעה עשר סיפורים בדיוניים, שבכל אחד מהסיפורים שבו מתוארת התמודדות של דמות נשים בנושא עקרות ואימוץ. בין הדמויות בת פרעה, הלגה אשתו של מפקד מחנה השמדה נאצי, יאקוט אשתו העקרה של יוסף מהמלאח במרוקו, רוחי, שירה, פרווטי, קייט, ועוד. 

הרופאים לא הסתירו מנטלי שוחט  כבר מנערותה, שתהיה לה בעיה להיכנס להיריון. היא ובעלה הכירו בתזמורת הנוער העירונית שלהם ונישאו כשהיא הייתה בגיל 22 והוא בגיל 24. הבעל ידע על הבעיות הצפויות להם בעתיד. כעבור שנה מהנישואין הם החליטו לנסות ולהביא ילדים לעולם, כעבור קצת יותר משנה נוספת של ניסיונות עקרים, הם פנו לקבלת עזרה מקצועית מהקופה, ומומחי פוריות פרטיים.

בתחילה עברה נטלי טיפולי הפרייה רגילים, ואחרי שהרופאים גילו ששחלותיה לא מתפקדות - הוצע לה לנסות תרומת ביצית. אך גם תרומת הביצית לא צלחה – ולאחר שלוש שנים רצופות של ניסיונות עקרים – ביקש ממנה בעלה להפסיק.  טיפולי הפוריות גבו ממנה מחיר בריאותי כבד, והיא סבלה מתופעות לוואי קשות ביותר: היא השמינה, לקתה בסוכרת, שקעה בדיכאון קליני, ומאז ועד היום היא נמצאת בטיפול נפשי ותרופתי.

‏לדבריה, כאשר היא החלה לחוש בדיכאון, היא לא בדיוק הבינה מה קורה לה. היא מאוד חששה ללכת לפסיכיאטר. לדבריה, בשנות ה-90 התלוותה לכך סטיגמה שלילית ביותר.

אבל מצבה הנפשי הלך והתדרדר, היא סבלה מהתקפות פאניקה, חרדות ממקומות סגורים, חרדות ממקומות הומי אדם, ועוד. בשלב מסוים היא מעידה שהרגישה כי אם היא לא תלך לקבל טיפול – היא תשתגע.

בין הדברים שהשפיעו לה בהחלטה ללכת בסופו של דבר לטיפול הייתה ורדה רזיאל ז'קונט. בפינה שלה ברדיו חזרה ז'קונט ואמרה עד כמה חשוב ללכת לפסיכיאטר, וכמה הדבר יכול לסייע לאנשים במצוקה. "רק בגלל החיזוקים האלה אזרתי אומץ והלכתי לבסוף לפסיכיאטר," מודה שוחט, "הוא מאד סייע לי, והתרופות שרשם לי עזרו לי להיחלץ ממצבי הנפשי הקשה."

מאז השפל הנפשי וההיחלצות ממנו, מעידה שוחט כי שמשה לא פעם כאוזן קשבת להרבה מאד אנשים, בעיקר בנושא דיכאון, חרדה ומחשבות כפייתיות. "אני לא יודעת איך אנשים מגיעים אלי, אבל הם פשוט מגיעים."

שוחט ובעלה החליטו להפסיק את טיפולי הפוריות ולהירשם לאימוץ ילד ישראלי נורמטיבי – באמצעות משרד הרווחה.

לדבריה, תהליך אימוץ זה ממושך, בשל הרצון לאמץ ילד ישראלי נורמטיבי, ולא ילד בוגר יותר שבא עם רקע קודם. נאמר להם מראש שזמן ההמתנה בתהליך הזה ארוך ועלול להימשך שנים. את תהליך האימוץ החלו השניים כשנטלי הייתה בת 25 וכעבור שבע שנים הם אימצו את ילדם הבכור – ב'.

ב' הגיע אליהם בגיל שלושה שבועות. שוחט מעידה שהם לא יודעים דבר על תיק האימוץ משום שהוא חסוי, ואינם יודעים מאיזה רקע משפחתי הגיע ב'. מאז ומתמיד היה הוגדר כבעל צרכים מיוחדים, אך בגיל 11 אובחן ב' על הקשת האוטיסטית בתפקוד גבוה. היום בגיל 20, הוא נמצא בעיצומה של שנתו השנייה במסגרת השירות הלאומי אליו התנדב.

מתי התחלתם לראות שהוא לא כמו כולם?

"די מההתחלה. הכול הלך יותר לאט. שלחנו אותו לשעות ארוכות של פיזיותרפיה, דאגנו שיהיה לו סיוע בלימודים, וכבר מהגן הוא החל ללכת לגן מיוחד. איש לא ידע להגיד ממה הוא בדיוק סובל. כשלא יודעים מה מקור הבעיה זה מאד קשה, כי אין כותרת ואין טיפול."

‏למעשה אתם פניתם לאמץ ילד נורמטיבי  - וקיבלתם ילד לא נורמטיבי.

"נכון. אבל בזכותו גם קיבלנו את אחותו כעבור שנתיים וחצי, שהגיעה אלינו בגיל שבועיים."

מה היתה התחושה שגיליתם שב' לא נורמטיבי?

"אנחנו זוג שזורם. היינו עסוקים בלדאוג שיהיה לו טוב כמה שאפשר, לא התרכזנו אפילו לא לשנייה בהתייסרות ובשאלות למה זה מגיע לנו," אומרת שוחט. "מאז שהוא אובחן הכול הפך ליותר קל. התחלנו לקבל תמיכה מהמדינה.  באותו רגע שלבעיה יש שם – אז גם יש טיפול, יש הכוונה ויש ביטוח לאומי שעוזר מאוד."

ב' רוצה לדעת מי ההורים שלו ושל אחותו?

"לא, הוא לא רוצה לשמוע ולדעת מי ההורים שלו, והשאלה הזו אפילו מעצבנת אותו," אומרת שוחט, "הוא אומר לנו 'מבחינתי אתם ההורים שלי, ולא מעניין שום דבר'. ‏ע' אחותו  ‏לעומתו הרבה יותר סקרנית, מגלה עניין, ומעוניינת להכיר את ההורים שלה. היום היא בת 17 וחצי, והיא יודעת שאם תרצה, היא תוכל מגיל 18 לפתוח את התיק האימוץ ולהכיר את המשפחה שלה. אנחנו ניתן לה את מלוא התמיכה שלנו."
 
ספרי קצת על הסיבוכים הבריאותיים שהיו לך

"באוגוסט 2004 ביצעתי בדיקת דם שגרתית. תוצאות הבדיקות מאד הפתיעו אותי – התברר שיש לי סוכרת," לדבריה אין במשפחתה ‏אף אחד שסובל מהמחלה. "התחלתי לדאוג לתזונה נכונה, אבל לא ידעתי שזהו רק הפרומו למשהו הרבה יותר גרוע." בגיל 38, בינואר 2005 התגלה לשוחט כי לקתה בסרטן לימפומה נון הודג׳קין בדרגה 2. 

‏למרות השלב המוקדם של הגילוי, מצבה הוגדר בסיכון גבוה במיוחד, מפני שהגידול התיישב על עורק מרכזי באזור החזה, ואם לא היו מוצאים דרך להסיר אותו במהרה - שוחט הייתה עלולה לחנק.

בשל הדחיפות, ניהלו הרופאים מרוץ נגד הזמן - בנסותם לאבחן את הסוג המדויק של הסרטן – וכך להתאים לו טיפול יעיל. לדברי שוחט, בגלל לחץ הזמנים החליט הרופא שלה, פרופ מיקי לישנר היקר, לטפל בה "על עיוור" בטיפול ביולוגי – במעין סוג של הימור. לשמחתה הרבה הסתבר שהרופא צדק, והטיפול אכן הציל את חייה.

הטיפול בסרטן גרם לבעיות בלב

למרות שכבר הייתה סוכרתית, מהסרטן החלימה שוחט בתוך שנה של טיפולים. אך בשנת 2009, בהיותה בת 42, התגלה סיבוך נוסף במצבה. לדבריה, בעת ששחתה בבריכה, כשהיא האמצע המסלול, היא הרגישה קוצר נשימה עצום, כאילו עוד שנייה היא טובעת. ‏היא סימנה לבתה ע' לבוא מהר כי משהו מאד רע קורה, וכך משו אותה מהבריכה והבהילו אותה לבית חולים.

לדבריה, במשך חודש הרופאים אמרו לה שהיא סובלת מקוצר נשימה. היא עברה בדיקות א.ק.ג. שלא הצביעו על שום סימנים לבעיה בלב. נתנו לה משאפים אבל שום דבר לא עזר. היא מעידה על קוצר נשימה קשה שהיה תוקף אותה רק במאמץ.

רק כעבור חודש ימים שלח אותה רופא למיפוי לב, ואז הבחינו הרופאים ש‏אחד העורקים המוביל ללב סתום כמעט לגמרי. היא עברה צנתור ומעקב במחלקה לשיקום הלב, ומצבה השתפר מאד – אך גם זאת לזמן קצר בלבד. כעבור כשנה היא התחילה להרגיש שוב רע מאוד  - ובמיפוי לב אליו נשלחה, אבחנו הרופאים חסימה נוספת בכלי הדם המובילים ללב. במקום לצנתר אותה, הוחלט להעביר אותה לבילינסון, שם החליטו לעשות לה בדחיפות ניתוח מעקפים.

היה זה ניתוח ארוך (11 שעות) ומסובך, משום שהעורקים החלופיים שנלקחים בדרך כלל במקום אלה שנפגעו היו פגומים גם כן. ולכן היה צורך לקחת עורקים מהיד ומהרגל, וזאת מפני שההקרנות הרסו כל חלקה טובה בעורקי החזה. כעבור כחודש של תלונות חוזרות ונשנות של נטלי כי היא אינה חשה בטוב, ולאחר צנתור וירטואלי, הסתבר כי הניתוח המורכב נכשל וכי העורקים נסתמו. הרופאים עמדו החלטה גורלית: האם לבצע ניתוח חוזר, על כל המשתמע מכך, או לבצע צנתור חרום. לבסוף בוצע צנתור חרום ע"י פרופ' עבד עסלי, ר' יחידת הצינתורים בבלינסון, והצנתור הצליח.

הספר סגורות

הספר סגורות הוא אמנם קובץ סיפורים בדיוניים, אבל הוא מושתת על יסודות ביוגרפיים חזקים בחייה של שוחט. לדבריה, כל הסיפורים בספר עוסקים ביחס של נשים שונות לעקרות ולאימוץ ילדים.

הספר כולל 19 סיפורים. שמות הסיפורים נקראים על שם דמות האישה שעומדת במרכזם, ומדובר על נשים מכל העולם, ומכל התקופות.

למשל: סיפורה של רוחי, אישה דתית אנגלוסקסית "דובית" וקצת משיגע, שיש לה בבית פרפומרייה וגמ"ח תינוקות, וכל נשות בני ברק באות אליה לקנות דברי קוסמטיקה בזול, לרכל, ובינתיים רוחי, שאין לה ילדים, מטפל בתינוקות שלהם, וכן נותנת לכל מי שצריך בגדי תינוקות וכל מה שצריך. הבית שלה הוא "תחנת רכבת", עוד זאת הולכת וזאת באה, והילדים הקטנטנים נשארים אצלה למשמרת, ואין מאושרת מרוחי. עד שיום אחד קורה הבלתי יאומן...

הסיפורים מסופרים מנקודת ראות של אותה אישה והתמודדות שלה עם הנושאים של עקרות ואם אימוץ. הספר סגורות יצא במסגרת הוצאת 'רב מכר', תורגם לאנגלית, והופיע בפסטיבלי ספרים בחו"ל.

את הספר 'סגורות', בהוצאת רב-מכר ניתן למצוא ברשתות הספרים, בחנויות הדיגיטליות ובחנויות הפרטיות.
 
מחיר מומלץ לצרכן: 68 ₪.
קישור לדף המכירה של הספר בהוצאת 'רב מכר' –  http://author-amitoffir.ravpage.co.il/natalyshohat1
.


 
 


 
1
    גולשים באתר 132,568   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד״א: בשעה 09:31 התקבל דיווח במוקד 101 של מד״א במרחב דן על טביעה בחוף גאולה בתל אביב. חובשים ופראמדיקים של מד״א ביצעו פעולות החייאה מתקדמות שבסופן נאלצו לקבוע את מותה של אישה בת 77. נדב חובש רפואת חירום במד״א אברהם ארנון סיפר: ״כשהגענו למקום הובילו אותנו אל האישה שהייתה מחוסרת הכרה, מיד התחלנו לבצע פעולות החייאה מתקדמות שכללו הנשמות, עיסויים ומתן תרופתי אבל מצבה היה קריטי ובסופן נאלצנו לקבוע את מותה.״
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת ואתחנן י"א אב התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN