ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ניצן 22-03-2020
 
   
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש באתר
1
בארץ

הפרעת קשב בימי הקורונה

בימים מאתגרים אלו, בהם אנו מתמודדים עם נגיף הקורונה והממשלה נוקטת בצעדי מניעה רבים כדי לשמור על בריאות אזרחיה, אנו עומדים בפני מציאות הנכפית עלינו ועל ילדינו: סגירת מערכת החינוך, התכנסות בבתים, סגירת מקומות בילוי ועוד. מציאות לא פשוטה זו מציפה אותנו ואת ילדינו בתחושות של חוסר ודאות וחשש מפני המחר ועלולה להיות קשה שבעתיים לילדים עם הפרעת קשב הזקוקים לשגרה

ד"ר מלי דנינו   צילום: Canva
 

 

בימים מאתגרים אלו בהם אנו מתמודדים עם נגיף הקורונה והממשלה נוקטת בצעדי מניעה רבים כדי לשמור על בריאות אזרחיה, אנו עומדים בפני מציאות הנכפית עלינו ועל ילדינו: סגירת מערכת החינוך, התכנסות בבתים, סגירת מקומות בילוי ועוד. מציאות לא פשוטה זו מציפה אותנו ואת ילדינו בתחושות של חוסר ודאות וחשש מפני המחר ועלולה להיות קשה שבעתיים לילדים עם הפרעת קשב הזקוקים לשגרה.

בהתאמה לזמנים אלו, גיבשתי עבורכם ההורים מספר עצות כיצד להתנהל במציאות זו.
 
סדר יום קבוע

ילדים עם הפרעת קשב זקוקים לסדר יום ולשגרה יותר מכל ילד אחר. הם מתקשים במיוחד להתמודד עם תחושת חוסר הודאות המאפיינת שבירת שגרה ולכן האתגר הגדול שלנו ההורים, הוא ליצור סדר יום משפחתי, קבוע ככל שניתן, בו ייקחו הילדים חלק פעיל. 

כצעד ראשון מומלץ לקבוע שעת קימה קבועה אשר יכולה להיות מאוחרת מהרגיל, ניתן להתגמש בעניין זה בהתאם לגילו של הילד. חשוב להקפיד על ביצוע פעולות השגרה היומיומיות - לצחצח שיניים, להתלבש, לאכול ארוחת בוקר וכדומה. ילדים עם הפרעת קשב הנוטלים טיפול תרופתי, ייטלו אותו כרגיל.

המשך סדר היום תלוי בשיעורי ה"למידה מרחוק" שנקבעו ע"י בית הספר או הגן, אשר ישמשו כעוגן בתוך סדר היום הקבוע, ועל בסיסם חשוב לבנות תכנית לימודים משלימה הממוקדת בתחומי העניין של הילד. שימו לב שישנה כאן הזדמנות פז ללמוד מתוך הנאה ובחירה ולייצר סוג של "בית ספר ביתי" (home schooling) בו ניתן ללמד את הילד מיומנויות החשובות ללמידה כמו כתיבה, קריאה, הבנת הנקרא, איסוף של מידע ופתרון בעיות. זו הזדמנות עבורנו להתחבר לתחומי העניין של הילד, ללמוד עליהם ובעזרתם ליצור מוטיבציה ללמידה, למשל: כוכב ילדים אהוב, דמות נערצת מספר או ממשחק מחשב, סדרה שהוא אוהב וכדומה.

זו הזדמנות גם עבורכם ההורים  "להוציא מהמחסן" תחומי התעניינות שלכם בהם עסקתם בעבר: בבית הספר, בתנועת הנוער או בצבא, ויחד עם הילד להפיח בהם חיים חדשים. 
 
פעילויות ביתיות מומלצות

תקופת השהות בבית הינה הזדמנות לבחור אתגר אישי, תחום או נושא אותו הילדים היו רוצים לקדם. למשל: לשפר את מהירות הריצה, להתחבר לילד מסוים בכיתה ולהפוך להיות חבר שלו, ללמוד שפה חדשה, לדבר עם סבא וסבתא כל יום כדי שלא ירגישו לבד, להתרכז בתחום לימוד שהילד מתקשה בו כדי לפצח את הקושי, לשחק משחקי קופסא שמפעילים את החשיבה ומזמנים אינטראקציה עם משתתפים נוספים, ללמוד להכין סושי ועוד ועוד. רצוי לקבוע יעד - בסוף התקופה אני אדע לעשות א', ב' או ג'.
 
סוג נוסף של פעילויות ביתיות הן אלו שמוציאים בהן מרץ ואנרגיה כמו: משחק הכיסאות, מחבואים, ריקודים עם דיסקים האהובים על ההורים או עם סרטוני just dance שהילדים אוהבים. חשוב לא לשכוח לעשות הפסקות בין כל הפעילויות ולגוון ביניהן.
 
שמירה על סמכות הורית

יחד עם הסדר החדש שנכפה עלינו, חשוב לשמור על הסמכות ההורית ולמנוע חציה של "גבולות אדומים" כגון אלימות, גם של הילד עם הפרעת הקשב. חשוב להבהיר לו כי הימצאות בתקופה לא פשוטה ולא שגרתית זו, אין משמעה כי אנו משחררים כל רסן, אלא להיפך. דווקא בזמן זה צריך לפעול לפי ההנחיות. ישנם כללי התנהגות בבית החלים על כל בני המשפחה, ללא יוצא דופן, ועלינו לפעול על פיהם למרות המצב המורכב.
 
גלו ערנות מוגברת לצריכת המדיה

ילדים עם הפרעת קשב רגישים יותר ולכן חווים את הגירויים בסביבתם בעוצמות רבות יותר. המידע הרב שזורם באינטרנט וברשתות החברתיות (חלקו fake news), שידורי החדשות בטלוויזיה וברדיו הנצרכים ע"י ההורים, והשיחות של ההורים עם מבוגרים נוספים – כל אלו משפיעים על הילדים והם עלולים לפתח פחדים וחרדות משמעותיים. הילדים מוצפים בגירויים שעלולים לשבש אף יותר את ההתנהלות הסדירה היומיומית שממילא השתנתה לבלי הכר.
 
חשוב שההורים יהיו ערניים גם להרגלים של עצמם: לדרך בה הם צורכים מידע בכל אמצעי המדיה, לשיח שלהם בתוך הבית ולזמן המסך שהם עצמם צורכים, הלוקח את תשומת ליבם מהילדים.
 
סייעו לילדים להתמודד עם הפחדים

ילדים עם הפרעת קשב רגישים יותר מילדים אחרים למתרחש סביבם, ולכן טבעי שבתקופה זו הפחדים והחרדות יתעצמו. מילים כמו "מגיפה", "נגיף הקורונה", "סגר" וכד', הנשמעות באמצעי התקשורת בתדירות גבוהה, הן מילים מפחידות העלולות להשפיע עליהם לרעה. לאור זאת, עלינו ההורים להיות מודעים לזמן החשיפה שלהם לשידורי הטלוויזיה בזמן שאנו מתעדכנים במתרחש, וכן לאופן שבו אנו מגיבים למילים אלו.

חשוב שנעניק לילדנו תחושת ביטחון ונסביר מה הוא נגיף הקורונה ומה השפעותיו האפשריות, בשפה המותאמת  להבנתו. חשוב שלא נמעיט בפחדיו וכמובן שלא נאמר לו שאין ממה לפחד, אלא להיפך, נסביר לו שהפחד הוא טבעי והוא בסדר. נספר לו על ההצלחות הרבות של אנשים שהבריאו מהמחלה, על כך שילדים כמעט ואינם חולים בה, נסביר שמערכת הבריאות בארץ היא מהמתקדמות בעולם ושהרופאים הטובים שלנו מטפלים בכולם, לרוב בהצלחה מרובה. כדי לנרמל את תחושת הפחד, חשוב שנשתף את הילד בתחושות שלנו, נגיד לו שגם אנחנו לעיתים חוששים, נסביר לו שפחד הוא לגיטימי ושתפקידו להגן עלינו. אולי גם יקל עלינו אם נדבר ונשתף ברגשותינו. את הפחד אפשר גם לצבוע בצבעים, לצייר, לפסל בפלסטלינה, לשחק וכו', כל אלו יוכלו לעזור לילד "להתיידד" עם הפחדים שלו.
 
חיזוק הקשר המשפחתי

המציאות שנכפתה עלינו מחייבת הערכות משפחתית שונה. יש כאן הזדמנות לחזק את הקשר המשפחתי ולהקדיש יותר זמן לילדים. בתקופה כזאת כל מרכז הכובד עובר למשפחה, כאשר המטרה שלנו היא להכניס הביתה, באופן מטאפורי, את בית הספר, את החוגים ואת כל הפעילויות שכרגע לא ניתן לצאת אליהן החוצה.
כדאי לקיים שיחה משפחתית, להסביר לילדים שהמטרה של כולנו היא ליצור אווירה נעימה בבית, על מנת להקל על כל בני המשפחה בתקופה קשה זו. ניתן לשאול כל אחד מהילדים כיצד הוא יכול לתרום את חלקו למען שיפור האווירה? איזה תפקיד הוא מוכן לקחת על עצמו? מה הוא היה רוצה לבקש מהאחים? מההורים? מה יכול להקל עליו? בהזדמנות זו כדאי לגייס את הילדים לטובת האח עם הפרעת הקשב, להסביר להם את המשמעות של הפרעת קשב, מדוע לאחיהם קשה יותר להסתגל לתקופה זו ואילו רעיונות הם יכולים להציע כדי לעזור לו.
 
שינוי תודעתי אצל ההורים

התקופה הזו אינה דומה לחופשה או לסוף שבוע, בהם אנו מתרכזים במנוחה, הרגעות ואגירת כוחות לשבוע חדש. העובדה שאנו ההורים לא עובדים, או עובדים חלקית מהבית, מפנה זמן יקר אותו נוכל לנצל לצמצום פערים וכן להתפתחות וצמיחה שלנו ושל ילדינו, כמשפחה וכאינדיבידואלים. לשם כך דרוש שינוי תפיסתי ושינוי בדפוסי ההתנהגות ובהרגלים הקיימים. ההערכות החדשה אינה פשוטה ודורשת חשיבה מחוץ לקופסא ושיתוף פעולה עם הילדים כדי לייצר מרחבים חדשים של ביחד בין כל בני המשפחה בתוך הבית, ובין כל אחד מבני המשפחה למשנהו. הורים המתקשים להתמודד עם המצב החדש יכולים להתייעץ. ישנם היום גופים רבים שנותנים תמיכה וייעוץ ברשת, אשר ישמחו להעניק מהידע והניסיון שלהם, ולסייע להורים לעבור את התקופה הזו בהצלחה.
 
הקו החם של ניצן

באגודת ניצן אנחנו דואגים לכם ההורים ולילדכם, ומפעילים "קו פתוח" להורים לייעוץ, הקשבה ותמיכה ו"קו פתוח" ייעודי לילדים בגילאי בית הספר, בעזרתו יוכלו הילדים לשוחח ישירות עם אנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם ילדים. 

השיחה עם הילד תתקיים לאחר שנשוחח אתכם ההורים כדי להבין מה הם הקשיים איתם הוא מתמודד ונקבל את הסכמתכם לשיחה עמו. היועצים שלנו ישמחו לשוחח עם ילדכם, להקשיב לו, להכיל אותו ולתת לו רעיונות כיצד להתנהל ומה לעשות בתקופה מאתגרת זו, תוך דגש על חיזוק הקשרים החברתיים ופיתוח אמפטיה כלפי האחר. 

במידה והנכם מרגישים כי אתם או ילדכם ילדכם זקוקים לאוזן קשבת ולתמיכה רגשית, לאור המצב והשלכותיו על חיי היומיום, אנא פנו אלינו בטל 03-5372266.


ד"ר מלי דנינו, מנכ"לית ניצן בתכנית האירוח של פאולה וליאון בערוץ 12.


 
 


 
1
    גולשים באתר 131,462   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
ברוכים הבאים לחברים החדשים שלנו:

אלווין ישראל  

בזכות  

מכון ויצמן  

עמותת בית חם   

לינק 20

עמותת שכולו טוב 

עמותת הדיסלקטים 


24-05-2020
בימים אלו אנו ממשיכים בשדרוג האתר ייתכנו שינויים במראה האתר ובנגישות התכנים.
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בלק י"ב תמוז התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN