תחזית מזג האויר 25-10-2020:  טבריה  33-19  ירושלים  28-19  ים המלח 33-25  מצפה רמון  27-18   צפת  27-19   חיפה  31-21   תל אביב  29-20  באר שבע  30-18   אילת  33-22 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
אוכל ותזונה

מה אתם יודעים על הפרעות אכילה של בני המשפחה?

לרגל יום המשפחה הבינלאומי שחל היום - 15/05/2017


ליטל פינגרץ     צילום: שרון מלכי


 

 


הפרעות אכילה יכולות להיות בכל שכבת גיל, ויכולות להופיע אצל בנות ובנים כאחד. גם אם על פני השטח הכול נראה לך נורמאלי, אותה ילדה או ילד יכולים לסבול מהפרעת אכילה מסוימת, ולכן ההורים צריכים להעניק להם עזרה וטיפול מקצועי. הפרעת אכילה היא מחלה מורכבת, ויכולה להוביל לתהליכים הרסניים בעלת סימפטומים אופייניים, העשויים לגרום להתפתחות מחלה כרונית. הגורמים המשפיעים על היווצרותה הם: מבנה אישיותי, גורמים התנהגותיים, רגשיים, פסיכולוגיים, בין אישיים וחברתיים.
 
חוויה של התעללות במשפחה ומחוצה לה או תפקוד משפחתי לקוי יכולים לגרום להתפתחות הפרעת אכילה. במשפחה שבה יש יחסי שולט נשלט, או מתח בין ההורים גלוי או סמוי וקונפליקטים משפחתיים, בעיות בתקשורת המשפחתית, בעיות היפרדות, או העדר נוכחות הורית, או במשפחה שיש בה תרבות של דיאטות. למשל, הורה העסוק מאוד במראה החיצוני ובספירת קלוריות, או כשקיים שיח במשפחה הגרעינית והמורחבת על דיאטות והדגשת הרזון.
 
הפרעת אכילה לא תוקפת רק את ילדינו. 40-50% מהנשים אינן מרוצות במידת מה מהגוף שלהן, 85% מהנשים עסוקות במראה, ורק 2% מאובחנות כסובלות מהפרעת אכילה. רובנו היינו בתהליך של דיאטה מתי שהוא בחיינו, איך נדע שלא חצינו את הגבול ועברנו מדיאטה למצב חולי של הפרעת אכילה? לצורך כך, פגשנו את ליטל פיינגרץ, דיאטנית קלינית בסטודיו סי, ושאלנו אותה: מה עוד גורם להתפתחות הפרעת אכילה? האם היא מתפתחת גם מדפוסי חשיבה ואמונות? מהי בכלל ההגדרה של הפרעת אכילה? כיצד נדע לזהות שהיא קיימת? איזה סוגי הפרעות אכילה קיימים? מה מאפיין כל סוג? איך אפשר לדעת שאנו סובלים מהפרעת אכילה? מהו הגבול בין דיאטה להפרעת אכילה? ומתי נפנה לטיפול?
 
מה עוד גורם להתפתחות הפרעת אכילה?

גם מסרים חברתיים תורמים להחרפת הבעיה כאשר מעבירים לילדנו מסר ש"רזה זה יפה" ו"שמן זה מכוער". תחרות שנוצרת בכיתה או בשכבת הגיל בין מי הכי רזה, ולמי יש את העצמות הכי בולטות, או רווח בין הרגליים?  ללחץ החברתי יש השפעה חזקה ביותר על דימוי הגוף יותר אפילו מהמדיה.
 
גורמים פסיכולוגיים עלולים לגרום להתפתחות הפרעת אכילה מסיבות שונות. לדוגמא: מבנה אישיותי, הערכה עצמית נמוכה, דיכאון, הפרעות חרדה, בעיות בזהות המינית, מנגנון הישרדותי, ניסיון שליטה ברגשות על ידי המחלה, או צורך בשליטה והתארגנות בעולם הפנימי.
 
הפרעת האכילה נגרמת הרבה פעמים כתוצאה מהפרעה בדימוי הגוף עקב חוסר היכולת שלנו לקבל את הגנטיקה שקיבלנו ולהשלים עמה. כל אחד ואחת נולד עם מבנה גוף שונה (אגסי או, תפוחי למשל) ועם מספר תאי שומן שונה, ולכן יש דברים שאין ביכולתנו לשנות כי הם גנטיים.
 
עיוות בדימוי הגוף עלול להיות טריגר להתפרצות הפרעת אכילה, כאשר ישנן דרגות שונות של הפרעה בדימוי העצמי. העיוות מתחיל כאשר קיים חוסר שביעות רצון מהגוף. דימוי גוף שלילי עלול לגרום להתפתחות הפרעת אכילה, וככל שזאת נמשכת, העיוות בדימוי הגוף גדל.
 
איתור הפרעת אכילה הוא לא קל, ישנן הפרעות שאנו לא יכולים לראות, ומתקיימים בסתר כגון, הקאות, שימוש במשלשלים, בולמוסי אכילה, תחושת אשמה, הלקאה עצמית, ומעגלי חשיבה טורדניים. אם ישנו חשד, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי של דיאטנית קלינית מאשר להתעלם ולא לפעול בעניין.
 
האם הפרעת אכילה מתפתחת מדפוסי חשיבה ואמונות?  

כן. מחשבות "עקשניות" שמתחילות בגיל צעיר ולא תמיד במודע יוצרות דפוסי חשיבה נוקשים וביקורת עצמית גבוהה. המחשבות הן שליליות ולרוב בצורה של "שחור לבן", "תמיד" או "אף פעם", אני או תמיד אוכלת או אף פעם לא אוכלת. המחשבות מנהלות את כל החיים. כל החיים תלויים באם אני אהיה רזה או לא, אם אהיה רזה מספיק אז אוכל לצאת לדייטים, יאהבו אותי, או שאני אצליח להתקבל לעבודה. המחשבות מנהלות את כל החיים של הסובלות מהפרעת האכילה עד למצב של הפרעה בתפקוד, כמו להימנע מלצאת מהבית ולפגוש אנשים, ללכת לאירועים חברתיים ועוד. מחשבות הבסיס המאפיינות הפרעות אכילה הן חסך בערך העצמי, ביקורת שלילית עצמית כמו אני לא רצויה או לא אהובה, לא שווה, לא מגיע לי. אני מרגישה בד"כ לא יעילה, לא משפיעה בין אם זה בעבודה או בין אם זה בלימודים. קיים חוסר אמון בעצמי ובסביבה, הרגשת חוסר יכולת לסמוך על אף אחד, כמו המשפחה, החברים וגם לא על עצמי.
 
האמונות המלוות בהפרעת אכילה, הן שיש צורך להיות בשליטה מלאה, כך שבעלי הפרעת אכילה בד"כ יעשו את כל מה שהם צריכים לעשות כדי לעמוד בכל המטרות והיעדים. אם הם מאבדים את השליטה הם יאבדו את עולמם. הפרעת האכילה ממלאת את כל עולמם. הרי, בלי הפרעת האכילה -  מה יעשו עם כל הזמן שנותר?
 
לרוב, הם יצטיינו בעבודה ובלימודים (גישה פרפקציוניסטית), אך הם לא יהיו יעילים מבחינת הזמן, בשל המחשבות הטורדניות הנמצאות שם כל הזמן. הפרעות בקשב ובריכוז יכולות להיווצר כתוצאה מהפרעת האכילה, עקב המחשבות הטורדניות בכל רגע במשך היום.  
 
באנורקסיה נרבוזה הביטויים של אותן אמונות ומחשבות יבואו לידי ביטוי בלקיחת אחריות יתר, נוקשות, פרפקציוניזם, אובססיביות, ביקורת עצמית גבוהה וחשיבה דיכוטומית. לעומת זאת, בבולמיה נרבוזה יהיו את אותן התכונות, אך יתווספו אליהן גם התנהגות אימפולסיבית ותנודות במצבי הרוח כמו, ללכת לברים ולהשתכר, ואח"כ לקיים יחסי מין עם גברים זרים, או להשתמש בסמים. אופי החשיבה כמעט זהה בכל סוגי הפרעות האכילה, ככה זה מתחיל.
 
מהי "הפרעת אכילה"? וכיצד נדע לזהות שהיא קיימת?

שיעור הסובלים בארץ מהפרעות אכילה עומד על 2% מהאוכלוסייה. רבים מאתנו התנסו בדיאטה כזו או אחרת לירידה במשקל. בכל סוגי הפרעות האכילה ישנה התעסקות בלתי פוסקת בדיאטות. דיאטות "הרסניות" מסוג זה, נותנות לסובלים מהפרעות אכילה, סוג של תחושת שליטה ע"י כך שמצליחים לעמוד בתפריט נוקשה וקפדני וגורמות להתעסקות בלתי פוסקת באוכל. ההצלחה לעמוד בתפריט ובחוקים שהציבו להם אינה מספיקה להם, והם ימשיכו לחפש את הדבר הבא שיוכלו לשלוט בו, משום שלא משנה כמה הם טובים בדיאטה, זה אף פעם לא מספיק. 
 
השינוי בהגדרה החדשה של הפרעות אכילה עפ"י ה- DSM- V (מדריך לאבחון הפרעות אכילה והאכלה) הוא שהפרעת אכילה מוגדרת כמחלה אחת שיש לה תתי קטגוריות של הימנעות או צמצום צריכת מזון, וביניהן נכללות, אנורקסיה נרבוזה, בולמיה, הפרעת אכילה התקפית (Binge Eating Disorder), הפרעת אכילה לא ספציפית, ושאר הפרעות אכילה שאינן עונות על הקריטריונים לאבחון הפרעת האכילה אך הסימפטומים של הפרעת האכילה קיימת, כמו למשל אנורקסיה לא טיפוסית, שכל הסימפטומים לאנורקסיה קיימים, אבל המשקל תקין.
 
השמנה אינה נחשבת להפרעת אכילה משום שאינה נחשבת למחלה נפשית. היא יכולה להיות תוצאה של בעיה נפשית כל שהיא אך היא כשלעצמה אינה נחשבת למחלה נפשית. השמנה היא תוצאה של אכילת יתר, הנגרמת כתוצאה מהשפעה סביבתית, התנהגותית, פיזיולוגית וגנטית. היא יכולה לגרום להתפתחות מחלות נפשיות כגון: דיכאון, הפרעת אכילה התקפית, הפרעות קוגניטיביות וסכיזופרניה.
 
איזה סוגי הפרעות אכילה קיימים? ומה מאפיין כל סוג?

1. אנורקסיה נרבוזה
מדובר במחלה המאופיינת בדחף להפחית בצורה קיצונית במשקל תוך עיסוק כפייתי בגוף, במידותיו, באכילה ובמשקל.
 
הקריטריונים הדרושים כדי להגדיר אנורקסיה נרבוזה:
א. הפחתת מזון אל מתחת לצרכים הקלוריים, שגורמת למשקל גוף נמוך ביחס לגיל, למין, להתפתחות ולבריאות הפיזית.
ב. פחד עצום מפני עלייה במשקל או השמנה, או התנהגויות שמפריעות לעלייה במשקל למרות תת-המשקל.
ג. עיוות בדימוי הגוף, והפרעה בתפיסת משקל הגוף וצורתו. המשקל והצורה משפיעה מאוד על הערכה העצמית. ישנה הכחשה של חומרת משקל הגוף הנמוך הקיים.

יש סוגים שונים של אנורקסיה, הסוג המגביל, הסוג המפצה ואורתורקסיה. בסוג המגביל קיימת הרעבה ללא התנהגות מטהרת כפיצוי, ללא הקאות או שימוש במשלשלים ושאר חומרים מטהרים. הירידה במשקל היא תוצאה של צום, הרעבה או פעילות גופנית מופרזת. הסוג המפצה נקרא גם אנורקסיה בולמית, שבה חלה באופן קבוע אכילה התקפית והתנהגות מטהרת כגון, הקאה, שימוש במשלשלים, חוקנים ומשתנים. בנוסף, ישנו סירוב לשמור על משקל גוף תקין לגיל ולגובה. אורתורקסיה הינה התעסקות אובססיבית בתזונה ובאוכל בריא, תוך חשיבה בלתי פוסקת בצריכת המזון וסוגו, עד כמה הוא בריא, וכמה קלוריות למשל הוא מכיל.
ישנם תסמינים וסימפטומים המאפיינים את מחלת האנורקסיה ביניהם, איבוד משקל משמעותי, הסתגרות, עייפות, הרגשת קור תמידית, חולשת שרירים, אובססיה למזון וקלוריות, בחירה של מזונות דיאטטיים בלבד, רגשות אשמה כתוצאה מאכילה, דיכאון ומצבי רוח, הקאות ושימוש מוגזם במשלשלים, נשירת שיער מהראש, דופק נמוך, צמיחת שיער דק על הידיים, פרפקציוניזם והפסקת המחזור. היעדר המחזור הוא לא בהכרח סימן לאנורקסיה, אך יכול להיות סימפטום.
 
2. בולמיה נרבוזה
הקריטריונים הדרושים כדי לאבחן בולמיה נרבוזה:
א. אכילה בזמן קצר ומוגדר של כמות מזון גדולה ממה שרוב האנשים היו אוכלים בפרק זמן מסוים, ותחושה של אובדן שליטה על האכילה בזמן ההתקף. אם אין תחושה של אובדן שליטה לא מדובר בבולמוס.
ב. התנהגויות מפצות חוזרות ונשנות כדי למנוע עלייה במשקל הכוללות: הקאות, שימוש במשלשלים, צומות ופעילות ספורטיבית מרובה.
ג. תדירות התקפי האכילה והתנהגויות המפצות עליהם מתרחשים לפחות פעם בשבוע בממוצע ובמשך של 3 חודשים.
ד. ההערכה העצמית מושפעת מאוד מצורת הגוף והמשקל.

בבולמיה נרבוזה כל הקריטריונים צריכים להתקיים בו זמנית. הסימנים והסימפטומים כוללים, אכילה המאופיינת בזלילה, אכילה בסתר והסתגרות, הליכה לשירותים אחרי האכילה, הקאות, חוסר יציבות במשקל, בלוטות נפוחות, כלי דם מפוצצים, צום, תכנית אימונים אכזרית, שינויים במצבי הרוח, דיכאון, ביקורת עצמית קשה, הערכה עצמית לפי משקל, פחד מפני אי-יכולת להפסיק לאכול, ערך עצמי נמוך, עייפות, חולשת שרירים, רוק בין השיניים, דופק לא סדיר, הימנעות מהליכה למסעדות, תכנון הארוחות.
 
3. הפרעת אכילה התקפית (Binge Eating Disorder)
זו מחלה המאופיינת בהתקפי זלילה בפרק זמן מוגדר (במהלך שעתיים), של כמות מזון הגדולה באופן מובהק ממה שרוב בני האדם יאכלו בפרק זמן זה ובאותן נסיבות. התקפי הזלילה מלווים בתחושה של חוסר שליטה באכילה במהלך האירוע. 
 
כדי לאבחן BED, צריכים להתקיים לפחות שלושה מהקריטריונים הבאים:
א. אכילה במהירות גבוהה מהנורמאלי.
ב. אכילה עד לתחושת מלאות ואי-נוחות.
ג. אכילת כמויות גדולות כשלא מרגישים רעב.
ד. אכילה לבד בשל תחושת בושה לאכול כמויות גדולות.
ה. תחושה של גועל עצמי, דיכאון ורגשות אשמה אחרי האכילה.
ו. תחושת תעוקה בעקבות הבולמוס.
ז. בולמוס אכילה אחת לשבוע במשך 3 חודשים לפחות.
ח. ללא התנהגויות מפצות כמו בבולמיה.
ט. התנהגות שאינה קשורה לאנורקסיה או בולמיה.
 
4. הפרעת אכילה בלתי-ספציפית:
מיועדת לסימפטומים של הפרעת אכילה, היכולים לגרום למצוקה קלינית, חוסר תפקוד, קשיים חברתיים, אך אינם עונים לאבחנה המבדלת להפרעת האכילה.

יכולים לאבחן הפרעת אכילה וחומרתה עפ"י סימפטומים קליניים, מידת חוסר התפקוד, והצורך בהשגחה. המשקל הוא רק אחד הסימפטומים, אך אינו הסימן היחיד.
 
איך אפשר לדעת שאנו סובלים מהפרעת אכילה? ומהו הגבול בין דיאטה להפרעת אכילה?

בשונה מדיאטה, הפרעת אכילה היא מחלה עם סימפטומים ובעלת אבחנה ברורה. להפרעת אכילה יש הגדרה של משקל מינימום אך אין הגדרה של משקל מקסימום. BMI מתחת ל-17 נחשב לתת משקל קליני, ויש לטפל בו. שפת המחלה היא עולמית וזהה במבוגרים, נוער וילדים בכל שפה ובכל תרבות בעולם. הרעבה הינה בסיס לכל סוגי הפרעות האכילה, גם אישה הנמצאת בעודף משקל גדול יכולה להיות אנורקסית אם היא צמה ונמנעת מלאכול. תחושת ההרעבה כוללת, תאווה למתוק, מחשבות אובססיביות על אוכל, קושי לווסת כמויות, אכילת יתר, שיבוש בתחושות הרעב והשובע, שיבוש במחזורי השינה, עיסוק בלתי פוסק באוכל ובארוחות. הרעב גורם להעצמת תסמינים קיימים, ויכול להיות גם הסיבה להופעת תסמינים כגון דיכאון, חרדה, והפרעה טורדנית כפייתית - Obsessive CompulsiveDisorder.
 
הפרעת אכילה היא מחלה מורכבת ויכולה להיות הרסנית. היא אף יכולה להתפתח למחלה כרונית. זה לא מצב שניתן לטפל בו ע"י כוח רצון כי גורמים אישיותיים ובין אישיותיים, התנהגותיים, רגשיים, פסיכולוגיים, וחברתיים מעורבים בהתפתחותה. הפרעת אכילה כוללת הימנעות מאכילה מתוך מחשבה שכל החיים ישתפרו בעקבות כך, חיפוש אישור וקבלה מכולם על ידי תשומת לב שלילית, החיים לא יהיו טובים עד שהמשקל ירד, הערכה העצמית מותנת במשקל ובמראה החיצוני, יש תחושה של מתח, כעס, כאב והתמודדות. 
 
הדיאטה, לעומת זאת, כוללת הפחתת משקל בצורה בריאה, במטרה לעשות משהו טוב למען עצמי. לרדת מעט ובהדרגה במשקל בצורה בריאה, וההרגשה הפנימית היא טובה.
 
*המאמר נכתב בהשראת קורס לדיאטניות קליניות, אשר נערך בסטודיו סי בנושא הפרעות אכילה ע"י הדיאטנית הקלינית נדיה גרינשטיין-כהן

ליטל פינגרץ הינה דיאטנית קלינית בסטודיו סי.


 

 


 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: חדשות הבריאות
לייבסיטי - בניית אתרים