ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - פסיכותרפיה ליאת הולר הררי 06-05-2016
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
פסיכותרפיה: בואו נדבר על זה

פסיכותרפיה היא שיטת טיפול נפשי באמצעות קשב, דיבור ופרשנות, שאנשים נעזרים בה במצבים שונים בחיים. מה קורה בטיפול הפסיכותרפי? מי מוסמך לתת אותו? איך הוא עוזר? כמה זמן הוא נמשך? כל התשובות בפנים, וגם: למה אתם לא צריכים לצפות מהמטפל שלכם


ד"ר ליאת הולר הררי, 06/05/2016

 

 

בקיצור
1. פסיכותרפיה היא טיפול נפשי באמצעות קשב, דיבור ופרשנות. שם מוכר יותר הוא טיפול פסיכולוגי. פסיכולוג קליני, פסיכיאטר ועובד סוציאלי קליני מוסמכים לתת טיפול שכזה.
2. מתי אנשים פונים לטיפול פסיכותרפי? בגלל משברי חיים שונים (כמו פרידה מבן או מבת הזוג), תחושת תקיעות (למשל בעבודה), או בשל מצוקה גוברת שמקשה על תפקוד רגיל.
3. תפקידו של המטפל הוא לעזור למטופל לגלות את עצמו, מה הוא רוצה, מה נכון לו. אם אתם מצפים שהמטפל יאמר לכם מה לעשות כשאתם בצומת דרכים, צפויה לכם אכזבה.

​"אני חושב שאני צריך שיחות" - זהו משפט שאני שומעת לא פעם מאנשים שפונים אלי במרפאה. שיחות? כל אדם משוחח, כל הזמן כמעט. אתה יכול לדבר עם אשתך, או עם חבר, או עם מישהו שפגשת זה עתה.
אז למה הכוונה? מה ההבדל בין שיחות על החיים ביום־יום, ל"שיחות" במובן שהפונים למרפאה לבריאות הנפש, או לפסיכולוג, או לעובד סוציאלי מתכוונים אליהם?
הכוונה היא באמת לטיפול שמתנהל בדיבור, ולא באמצעים אחרים. למרות זאת, מדובר בטיפול, ויש כמה דברים שמבדילים אותו משיחות רגילות שמתנהלות בחיי היום־יום. חשוב להבין את ההבדלים האלו, כדי לדעת מה לצפות מטיפול זה, כיצד הוא מתנהל, ומה אפשר להפיק ממנו. המונח הנכון לטיפול מסוג זה הוא פסיכותרפיה.
פסיכותרפיה, טיפול נפשי באמצעות קשב, דיבור ופרשנות, היא שיטת טיפול שהתפתחה במאה הקודמת, וכיום ישנם זרמים שונים לשיטה זו.
מונח מוכר יותר לטיפול זה הוא "טיפול פסיכולוגי".

מה מבדיל פסיכותרפיה מסתם שיחות?
בטיפול פסיכותרפי מאזין המטפל באופן מיוחד לדברי המטופל, ומשתמש בכלים שרכש במהלך הכשרתו, כדי לשמוע גם רבדים עמוקים יותר, שנמצאים מתחת לפני השטח, אצל המטופל.
המטפל ניטרלי, ככל האפשר, ולא שיפוטי כלפי המטופל. בניגוד לחבר, או שכנה, או בן משפחה, למטפל אין אינטרסים כלשהם לגבי המטופל. הוא משתדל מאוד שלא להשתמש בהשקפת העולם האישית שלו לגבי נושאים מסוימים ולתת לה להטות את היחס שלו והדברים שאומר למטופל. נכון, גם למטפל יש דעות, ועמדות, אבל בתהליך ההכשרה שלו הוא לומד להיות מודע לעמדות אלה, ולראות כיצד הן יכולות להתערב בטיפול ולהשפיע על התייחסותו למטופל.
תפקידו של המטפל הוא לא לתת עצות. בניגוד ל"שיחות" עם חברים, שכנים ומשפחה, שישמחו לתת עצות מניסיונם, המטפל לא אמור לומר למטופל מה לעשות. זה נושא שחשוב לשים לב אליו, כאשר פונים לטיפול. אם אתם מתלבטים בצומת החלטות, ומצפים שהמטפל יאמר לכם כיצד לנהוג, צפויה לכם אכזבה.
אז מה העניין? למה אני צריך ללכת לטיפול אם לא אומרים לי איך לפתור את הבעיות שלי? שאלה טובה, שמביאה אותנו לשאלה הבאה... 

אז מה בעצם מטרת הטיפול?
לשאלה זו תשובות רבות, שחלקן קשורות לזרם הטיפולי של המטפל ולגישה הטיפולית שלו, או שלה. בגדול, ניתן לומר, שמטרת הטיפול היא לאפשר למטופל שיפור בתחושת הרווחה הכללית שלו.
מטרה נוספת היא לאפשר למטופל לגלות רבדים עמוקים בתודעתו, שלא היה מודע להם, אבל השפיעו על הרגשות שלו ועל ההתנהגות שלו. כאשר המודעות עולה, קל יותר להתנהל עם רגשות או עם זיכרונות אלה והם הופכים מכבידים פחות. לפעמים רגשות וזיכרונות כאלה יכולים ממש לשבש את החיים, להשפיע על ההתנהגות בכיוון שאינו טוב למטופל, או לדכא, או לעורר חרדה, בלי שאותו אדם מבין בכלל למה הוא מדוכא, חרד או מתנהג כפי שהוא מתנהג.
בעצם, תפקידו של המטפל הוא לעזור למטופל לגלות את עצמו, מה הוא רוצה, מה נכון לו. זה אחד הבדלים המהותיים בין טיפול לשיחות בחיי היום־יום. בחיי היום־יום, עם אנשים הסובבים את המטופל, התגובות מגיעות מעולמו של החבר, של שכן, או של בן משפחה, ומשקפות את הרצונות והמאווים של אותו יועץ. לפעמים זה מתאים, ועונה לצורך של המטופל, אבל לרוב לא. כי לרוב, שני אנשים לא מרגישים, חושבים או רוצים את אותו הדבר.
בטיפול, מגלה האדם דברים שהוא לא ידע לגבי עצמו. הגילוי הזה עוזר לו להתנהל באופן נינוח יותר בחייו. אנשים משתמשים לפעמים במשפטים הבאים הם כדי להסביר את החוויה הזו של הגילוי בטיפול: "מצאתי את עצמי", "גליתי על עצמי דברים שלא ידעתי", "הבנתי מה קורה לי", "הבנתי מה שולט בי".
לפעמים הדברים שמוצפים במהלך הטיפול גורמים לקושי, חרדה, עצב. תפקיד המטפל להוליך את המטופל במסע זה, לשמור עליו, ולעזור לו לצלוח אותו. לכן חשוב מאוד להגיע למטפל מוסמך, ולא למטפלים שאינם בעצם מטפלים, אבל מגדירים את עצמם ככאלה. יש סיכון בטיפול פסיכולוגי, פסיכותרפיה, ויש תופעות לוואי. נפש האדם מורכבת, ודורשת טיפול עדין, ומקצועי.

אז מי מוסמך לטפל בפסיכותרפיה?
מי שמוכשרים ומוסמכים לעסוק בפסיכותרפיה הם בעלי המקצועות הבאים: פסיכולוג קליני שעבר התמחות בפסיכולוגיה קלינית, פסיכיאטר ועובד סוציאלי קליני. הם עוברים מסלול הכשרה ארוך, של שנים. המסלול כולל הדרכה צמודה, בחינות וביקורת של עמיתים למקצוע.

מתי אנשים פונים לפסיכותרפיה?
במצבים שונים. חלק מהאנשים פונים במשברי חיים שונים, כמו פרידהאובדן, מחלה גופנית, הגירה, שינוי של מקום עבודה, פיטורין. אחרים פונים סביב תחושת תקיעות בחיים. למשל תקיעות בעבודה, קושי למצוא זוגיות, קושי בהתנהלות עם אנשים בכלל. אחרים פונים כאשר המצוקה גוברת, וישנם תסמינים של חרדה, דיכאון, מחשבות מטרידות והפרעה להתנהלות הרגילה ולתפקוד.
במקרים כאלה, כדאי לפנות גם להערכה של פסיכיאטר. לפעמים כדאי ללוות את הטיפול הפסיכותרפי. טיפול תרופתי ישנה דעה שטיפול תרופתי מפריע לטיפול, או שצריך לבחור - או תרופות, או טיפול פסיכולוגי, או "להתגבר לבד" או לקחת תרופות
כדאי לדעת, שלפעמים, כאשר המצב קשה יותר, וישנם תסמינים כמו חרדה, דיכאון, מועקה קשה, עצבנות - קיים קושי להגיע בטיפול הפסיכולוגי לרבדים עמוקים, כי האדם נמצא במאבק להישרדות. דווקא עזרה תרופתית יכולה לקדם את הטיפול.

כמה זמן לוקח טיפול פסיכותרפי?
גם לשאלה זו אין תשובה חד־משמעית. חשוב להבין שמדובר בתהליך. תהליך שלוקח זמן. אורך הזמן קשור באדם שפונה, בקשיים שלו, ביכולתו להפיק מהטיפול, במטפל ובשיטת הטיפול. עדיין, כדי להגיע לרבדים ולחולל שינוי, צריך זמן, והתמדה.
ישנם טיפולים ממוקדים שמסתיימים לאחר מספר שבועות או חודשים, וישנם תהליכים שלוקחים זמן רב יותר. ישנם אנשים שזקוקים לטיפול בנקודת משבר מסוימת בחיים, ואחרים צריכים לווי יותר ממושך.
לפעמים יש טיפול בפרקים. פרק אחד מסתיים, עם תחושה של שיפור, או שינוי, או רווחה, או מיצוי. ולאחר תקופה, אותו אדם מרגיש שיש לו רצון, או צורך, או כוח לפרק נוסף בטיפול.
החיים מורכבים, וכך גם נפש האדם.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית. היא משיבה על שאלות הגולשים בפורום חרדות וסיוע נפשי כאן באתר 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret