lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1

נפטרה בגלל חוקן


מערכת, 13/03/2018, צילום: אופיר הייב
 


 
אישה בת 81 הגיעה לרופאת המשפחה שלה בקופת חולים כללית עם תלונות על כאבי בטן ועצירות. רופאת המשפחה המליצה לבצע חוקן בריום, בדיקה הנחשבת לבטוחה, ובה מוחדר חומר מנגד למעי הגס, ולמעיים נערכת הדמיה באמצעות רנטגן למציאת חסימות ובעיות נוספות.
אך על פי התביעה, אותה הגיש לאחרונה עו"ד רן שפירא – בקופת חולים כללית התעקשו לבצע את הבדיקה למרות שהקשישה לא ערכה לקראתה את ההכנות הנדרשות.
לאחר הבדיקה החלה הקשישה לחוש ברע, סבלה מבחילות והקאות, ותשישות רבה. בתה הזעיקה אמבולנס. הקשישה החלה פולטת גושי דם מפיה עת הובהלה לבית החולים – אליו הגיעה מחוסרת הכרה.

לדברי עו"ד שפירא, באיכילוב לא מיהרו הרופאים לטפל בקשישה והיא הועברה לבדיקתCT  רק לאחר שעתיים – אז אובחן כי היא סובלת מקרע במעי. אך הניתוח לא צלח, מצבה התדרדר, והיא הלכה לעולמה לאחר יומיים של אשפוז.   
פרופ' אילן חרוזי, מומחה בכירורגיה כללית, אשר חיווה את דעתו על המקרה במסגרת התביעה, קובע כי היה אסור לרופאים לבצע את הבדיקה במצב בו הגיעה אליהם הקשישה. כמו כן קובע פרופ' חרוזי כי הרופאים גרמו לקרע במעיה בשל פעולתם שחרגה מהפרקטיקה הנהוגה ברפואה.
לדבריו, על הרופאים היה להבחין בתאונה, ולהבהיל את האישה לאשפוז בדחיפות – אך חרף כך שלחו אותה לביתה – ובכך הרעו הרופאים משמעותית את סיכויי ההתאוששותה. 

לתביעה צורפה גם חוות דעתו של ד"ר צביקה דושניצקי, רדיולוג ראשי של קופת חולים מאוחדת. ד"ר דושינצקי קובע כי על הרופאים היה לאבחן כבר בסיום הבדיקה כי קיימת הצטברות אוויר בבטנה האחורית של הנבדקת, הצטברות המעידה על ניקוב מעי. לדבריו, החמצת פרט זה מהווה חריגה חמורה מהנורמה הרפואית המקובלת.
בימים אלה הגיש עו"ד רן שפירא תביעה לנזיקין נגד קופת חולים כללית ונגד משרד הבריאות המפעיל את בית החולים איכילוב לפיצויים מקסימליים שבסמכותו של בית המשפט (2.5 מיליון שקלים). התביעה הוגשה לבית משפט השלום בתל אביב.
 
חוקן בריום הינה בדיקה רפואית שנעשית באמצעות החדרת תמיסת מלחי בריום למעי הגס – על מנת להדגים ולשקף את מצב דרכי העיכול באמצעות קרני רנטגן, וזאת בכדי לאתר בעיות כמו דלקות, היצרויות, חסימות, גידולים ועוד.
במהלך הבדיקה הרופא מחדיר לגוף תמיסה סמיכה של מלחי בריום שמשמשת כחומר ניגוד, ועוקב אחר מעבר החומר בגוף במכונת שיקוף רנטגן, המעובד דיגיטלית ומאפשר הקלטת וידאו או צילום תמונות סטילס. הבדיקה נעשית על ידי רופא רדיולוג, בסיוע רנטגנאי.
אל הבדיקה הגיעה הקשישה כשהיא מלווה בבתה. על פי התביעה, הרופא המטפל לא רצה לבצע את הבדיקה שכן טען כי הקשישה "מלוכלכת", ובתה נאלצה לנקות אותה. עוד נטען בתביעה, כי האחות שקיבלה אותן דיברה אליהן בגסות ובצורה מזלזלת, ורק דאגה לכך שהקשישה לא תלכלך את שולחן הטיפולים.

לדברי עו"ד שפירא, לאחר שבתה ניקתה את אמה המנוחה, הוחל בביצוע הבדיקה עם חומר ניגוד כפול, וזאת מבלי שניתנו לקשישה ולבתה הסברים כלשהם על אופן ביצוע הבדיקה, על תופעות לוואי אפשריות או על הסיכונים הכרוכים בביצועה. כמו כן טוען עו"ד שפירא, שהקשישה לא הוחתמה על טופס הסכמה כלשהו טרם ביצוע הבדיקה.
ממצאי הבדיקה, שנוסחו ע"י הרופא המטפל, כללו בין היתר את הביטוי "הכנה לקויה – תוכן צואתי בקולון". לאחר ביצוע הבדיקה, התיישבה הקשישה עם בתה בבית קפה, אך כבר בשלב זה דיווחה שאין לה תיאבון. כששבה לביתה חשה הקשישה עייפות וחוסר תיאבון, והחלה לשלשל חומר לבן. כששכבה החלה לרעוד, ובתה ששהתה ליד מיטתה כיסתה אותה בשמיכה.
לקראת 22:00 באותו ערב, התקשר בעלה של הקשישה לבתם, ודיווח לה שהאם לא חשה בטוב. הבת הגיעה לבית הוריה, ולאחר שראתה את אמה במצב לא טוב, טלפנה למוקד ביקור רופא של שירותי בריאות כללית. מהמוקד נמסר שצריך להמתין זמן רב לרופא מאחר שהוא עסוק, ושאם המקרה דחוף, כדאי להזמין אמבולנס.
לקראת 1:30 בלילה הוזמן אמבולנס לבית הקשישה, ולאחר בדיקת הפרמדיקים הוזמנה ניידת טיפול נמרץ. בבדיקת הפרמדיקים נרשמה אפאתיות של הקשישה, בחילות, הקאות ולחץ דם נמוך. במהלך הנסיעה באמבולנס הקשישה ירקה גושי דם שחורים מפיה, ואחד הפרמדיקים מסר לבתה כי ככל הנראה מדובר בדימום מהקיבה, ועקב כך הזמין ניידת טיפול נמרץ.

ההוראה לבדיקת CT ניתנה בשעה 3:40, אך הבדיקה בוצעה רק בשעה 5:00
הקשישה התקבלה לבית החולים איכילוב בשעה 2:07 כשהיא מחוסרת הכרה. היא הופנתה לCT- בטן, ונאלצה להמתין זמן רב לביצוע הבדיקה. "עד שבתה של הקשישה לא פנתה לצוות הרפואי והפצירה בהם כבר לבצע את הבדיקה, הקשישה לא טופלה", דברי עו"ד רן שפירא, ממשרד עוה"ד אלמוג שפירא. כך, ההוראה לבדיקת CT ניתנה בשעה 3:40, אך הבדיקה בוצעה רק בשעה 5:00.
בדיקת ה-CT הדגימה אוויר חופשי רב סביב הרקטום, וברקטום תוכן בריום. הוחלט שהקשישה תעבור ניתוח ברקטום, ובאבחון טרום ניתוח נכתב: התנקבות של המעי הגס.
 
לאחר הניתוח אושפזה הקשישה במחלקת טיפול נמרץ במצב קשה. מהתיק הרפואי עולה כי אין התייחסות למצבה של הקשישה יום לאחר הניתוח, ומבדיקת כירורג שבוצעה לאחר הניתוח עלה, כי הפרפורציה שנמצאה באבחון לא תוקנה בניתוח.
כעבור שלושה ימי אשפוז נפטרה הקשישה, אך לדברי עו"ד שפירא סיבת הפטירה אינה מצוינת בתיעוד הרפואי.
בתביעה שהוגשה מטעם עזבונה של המנוחה, באמצעות עו"ד שפירא, נטען כי מותה נגרם עקב מחדל ורשלנות הצוות הרפואי בקופת חולים כללית ובבית החולים איכילוב.
בין היתר, נטען כי צוות קופת החולים לא הדריך את המנוחה איך להכין את גופה לבדיקה, ולא שקל שלא לבצע את הבדיקה מכיוון שלא הגיעה מוכנה. עוד נטען, כי למנוחה לא ניתנו שום הסברים לגבי אופן ביצוע הבדיקה והסיכונים שלה, תופעות הלוואי וכו', לא החתימו אותה על טופס ביצוע הבדיקה, וגרמו להתנקבות המעי הגס במחדליהם.
לגבי בית החולים איכילוב נטען, כי הצוות הרפואי לא פעל למניעת התדרדרות נוספת במצבה של המנוחה טרם פטירתה, התעכב בביצוע בדיקת CT ולפיכך חל עיכוב בניתוח, לא תיקן את הפרפורציה במהלך הניתוח, ערך רשומה רפואית לקויה, ולא נקט באמצעי הזהירות המתבקשים במקרה זה.

מומחים: "הבדיקה נעשתה בניגוד לפרקטיקה הרפואית המקובלת"
לתביעה צורפו שתי חוות דעת רפואיות – בתחום הרדיולוגיה ובתחום הכירורגיה. חוות הדעת הרדיולוגית ניתנה על ידי ד"ר צביקה דושניצקי, רדיולוג ראשי של קופת חולים מאוחדת. ד"ר דושניצקי קבע, כי נוכחות אוויר ברטרופריטוניאום (איזור הנמצא בחלקה האחורי של הבטן שאינו מוקף בקרום הצפק) משמעותה אחת: התנקבות המעי הגס במהלך הבדיקה. לדבריו, התנקבות המעי הגס גרמה לזליגת חומר ניגוד (בריום), כמו גם לזליגת תוכן מעי וחיידקים צואתיים לחלל הבטן.
"זהו מצב מסכן חיים המחייב התערבות כירורגית מיידית, על מנת לאתר את נקודת ההתנקבות, לנסות לתקנה ובמידת האפשר – לסלק את התוכן שזלג מאזור ההתנקבות", טוען ד"ר דושינצקי.
לדבריו, המנוחה שוחררה לביתה במקום שתופנה בדחיפות לבית החולים כדי לעבור ניתוח דחוף. "אי אבחון האוויר ברטרופריטוניאום מהווה סטייה חמורה מהנורמה הרפואית המקובלת", טוען ד"ר דושינצקי.
בחוות הדעת השנייה, של פרופ' אילן חרוזי, מומחה בכירורגיה כללית, נאמר כי  ניקוב המעי לרוב נגרם על ידי הרופא המבצע את הבדיקה, עקב פגיעה בתעלה האנאלית באמצעות קצה מכשיר החוקן. לטענת  פרופ' חרוזי, כשלוש שעות לאחר תחילת חוקן הבריום, ניתן לזהות בקלות אוויר חופשי בכמות עצומה וחריגה, המעידה על ניקוב המעי שהתרחש תוך כדי הבדיקה – דבר המהווה מצב חירום כירורגי.
"אוויר בכמות משמעותית כזו, ללא צל של ספק, חייב היה להיות מזוהה ומטופל בהתאם על ידי הרופא המבצע", טוען פרופ' חרוזי. "היעדר זיהוי ההתנקבות והיעדר הטיפול בה מהווה רשלנות חמורה".
עוד קבע פרופ' חרוזי, כי בהיעדר טיפול מתאים ומיידי הכולל פינוי לבית חולים איבדה המנוחה זמן יקר, ובכך הצוות הרפואי שביצע את הבדיקה ואת הצילום שלאחר מכן, חרץ את גורלה באופן חד משמעי.

עוד גורם לרשלנות מוצא פרופ' חרוזי בתזמון ביצוע בדיקת הבריום: "לרוב, ביצוע הצילום נעשה כ-45 דקות מרגע מתן חוקן הבריום, אך במקרה זה היה הפרש של כשלוש שעות בין מתן החומר לבין הצילום עצמו – מה שמעיד על כך שבזמן אמת, הצוות הרפואי העלה את החשד שגרם לנזק במהלך הבדיקה, לעניות דעתי".
לדבריו, זיהוי של התנקבות המעי בזמן, כנדרש, היה מאפשר להפנות את המנוחה בהקדם לחדר הניתוח – באופן שהיה בסבירות גבוהה מונע את ההתדרדרות הרפואית, עד כדי פטירתה.

בתביעה, אותה הגיש עו"ד רן שפירא ממשרד עורכי הדין אלמוג שפירא נטען לנזק מיוחד שנגרם למשפחה בגין אובדן תמיכה ושירותי אם ורעיה, והוצאות קבורה, מצבה ואבל. עוד נטען לנזק כללי, בשל אובדן תמיכה ושירותי אם לעתיד, כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים ופגיעה באוטונומיה, בסכום המקסימלי הקבוע בחוק – עד 2.5 מיליון שקלים. התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.

עו"ד רפאל אלמוג ועו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.il הנם שותפים מייסדים במשרד עורכי הדין אלמוגשפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית
. 

 


 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 08:34 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על תאונת דרכים בין רוכב אופנוע לרכב פרטי ברחוב המאבק בגבעתיים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שיבא בתל השומר נער בן 17 במצב בינוני עם חבלה בגפיים תחתונות


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים