ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - רן שפירא 25-02-2020
 
   
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש באתר
1

גורלו המר של מנותח עיניים בלייזר הפך לתביעה נגד "מכבי" ו"מרפאות אריאל"

התובע הופנה לניתוח הסרת משקפיים ב"אריאל" ללא בירור מקדים, וראייתו החלה מתדרדרת באופן מואץ. ב"מכבי" התעכבו 4 שנים לפני שהפנו אותו לניתוח מתקן


מערכת    צילום: אופיר הייב ו-Canva
 


 
גורלו המר והקפקאי של צעיר בן 35 מתואר בתביעה לרשלנות רפואית כפולה שהוגשה לאחרונה ע"י עוה"ד רן שפירא, נגד מרפאות 'אריאל' להסרת משקפיים בלייזר ונגד קופת החולים 'מכבי שירותי בריאות'.
בתביעה נטען כי הצעיר, שסבל מגיל 14 מבעיות ראייה האופייניות למשפחתו, פנה בהגיעו לגיל 20 לרופא במרפאות 'אריאל', וזה הציע לו לעבור ניתוח 'לאסיק' להסרת משקפיים בלייזר בשתי עיניו, וזאת מבלי לבדוק לעומק את ההיסטוריה המשפחתית שלו, ומבלי לערוך לו בדיקה רפואית מקיפה.
לדברי פרופ' יצחק בן סירה, מומחה לרפואת עיניים, שחוות דעתו צורפה לתביעה, ניתוח שכזה בגיל כה צעיר, כשברקע המנותח היסטוריה משפחתית של בעיות בקרנית, וכן אלרגיות ואסתמה – מהווה חריגה קשה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת.

כמו כן, טוען המומחה בחוות דעתו, שהרופא ב'אריאל' לא ביצע מעקב אחר מצבו של הצעיר לאחר הניתוח, מעקב שהיה מאתר את נסיגת הראייה שלו מבעוד מועד, ומאפשר את עצירתה לפני שראייתו נפגמת בצורה כה חמורה.
אך כאן, על פי התביעה, לא תמה הרשלנות בטיפול בצעיר. לדברי עוה"ד שפירא, הצעיר פנה כעבור שבע שנים שוב לרופא שניתח אותו, ודיווח לו על התדרדרות בראייתו. הרופא הציע לו לעבור ניתוח מתקן בתשלום, אך הצעיר נמלך בדעתו, וסירב לעבור את הניתוח.

על פי התביעה, כעבור מספר שנים החלה ראייתו של הצעיר מתדרדרת באופן מבהיל, כשהוא מחליף שני מספרים בשבוע, והוא החל סובל מסחרחורות, כאבי עיניים ודלקות עיניים ועפעפיים קשות. הוא פנה לקופת חולים מכבי בה הוא חבר, ושם ערכו לו בדיקות מקיפות, שבמהלכן עלה החשד כי הוא סובל מקריסת קרנית, מחלה ממנה סובלים גם חלק מבני משפחתו.
על פי התביעה, חרף אבחנה זו, הצוות הרפואי ב'מכבי' לא הזדרז להפנות את הצעיר לניתוח מתקן, אלא הסתפק במעקב וטיפול במשחות, וכך חלפו ארבע שנים תמימות עד שלבסוף בוצע ניתוח מתקן בוולפסון שייצב את קריסת הקרנית וקיבע את מצב ראייתו.

לדברי פרופ' בן סירה, אילולא התעכבו הרופאים מ'מכבי' בהפניית הצעיר לניתוח מתקן, ניתן היה לייצב את ראייתו בשלב מוקדם בהרבה, בטרם מחלתו עיוותה את קרניתו וגרמה לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בראייתו.
המומחה קבע לצעיר נכות בשיעור 10% אך טוען כי נכותו התפקודית והפגיעה הקשה במקצועו חריפות בהרבה. מומחית לפסיכיאטריה שבדקה את הצעיר, קבעה כי הוא סובל מהפרעת הסתגלות חרדתית דיכאונית כתוצאה מהמקרה, והעריכה את נכותו הנפשית על 20% נוספים.
בימים אלה הגיש עוה"ד רן שפירא תביעה נגד הרופא ממרפאות אריאל ונגד מכבי שירותי בריאות בטענה לרשלנות רפואית. התביעה הוגשה על הסכום המקסימלי שבסמכות בית המשפט (2.5 מיליון שקלים), ותידון בקרוב בבית משפט השלום בהרצליה.

הצעיר (35) תושב חולון, החל סובל מבעיות ראייה כבר בגיל 14, ולכן פנה בשנת 2004 (כשהיה בן 20) למרפאות אריאל להסרת משקפיים בלייזר, שם אמר לו הרופא המנתח כי הוא מתאים לביצוע ניתוח מסוג 'לאסיק' אשר עתיד לשפר לאין שיעור את מצב ראייתו.
לדברי עוה"ד שפירא, התובע לא נשאל לפני ביצוע הניתוח כלל בנוגע לעבר הרפואי במשפחתו, אם בתחום העיניים ואם בכלל, ולא נאמר לו דבר וחצי דבר אודות סיכונים בניתוח.
לאחר שעבר הצעיר את הניתוח בשתי עיניו הוא החל סובל מכאבים ומצריבות בעיניו. בשנים הראשונות לאחר ניתוחי הלייזר לא הזדקק הצעיר למשקפיים, אך כעבור זמן, בהדרגה, חזר הצורך שלו במשקפיים. עקב כך, פנה הצעיר, כשבע שנים לאחר הניתוח אל הרופא שניתח אותו, כשבשלב זה עבד תחת "אסותא". הרופא המליץ לתובע לעבור ניתוח מתקן בכפוף לתשלום נוסף, אך לאור העבר, חשש התובע מביצוע הניתוח והחליט בשלב זה לא לעשותו.

כשנתיים לאחר מכן, ב-2013 פנה התובע למרפאת העיניים בקופת חולים מכבי, בין היתר בשל העובדה שהמספר משקפיו השתנה שלוש פעמים בשנה שלפני כן, לרבות הופעת דלקות חריפות בעיניים ובעפעפיים. מאותה עת, ועד לשנת 2019, ליוו רופאי עיניים מ'מכבי' את התובע, אך על פי התביעה, חרף החשד שהתובע סובל מקריסת קרנית, הוא לא הובהל לניתוח וטיפול שהיו מייצבים את מצבו – המשיכו בקופה לערוך אחריו מעקב, ולהלעיט אותו בתרופות ומשחות, דבר שגרם להמשך ההתדרדרות בראייתו.
בימים אלה הגיש עו"ד שפירא, בשם הצעיר, תביעה נגד הרופא המנתח ונגד 'מכבי שירותי בריאות', ולתביעה זו צורפה חוות דעת רפואית של פרופ' יצחק בן סירה, מומחה ברפואת עיניים אשר בדק את התובע.

פרופ' בן סירה קבע כי הטיפול בתובע ע"י הנתבעים היה רשלני, חרג מפרקטיקה רפואית מקובלת ולמעשה אינו עומד באף סטנדרט ניתוחי. כך בין היתר קבע פרופ' בן סירה, כי הקביעה המיידית של הרופא המנתח כי התובע מתאים לביצוע ניתוח ה'לאסיק' מהווה חריגה מסטנדרט רפואי סביר. "לא יתכן כי רופא יקבע כך מבלי שערך בירור מקדים, ובין היתר תשאול התובע על מקרי קרטוקונוס – המחלה בקרנית – במשפחה, וישנם כאלו אצל התובע", דברי פרופ' בן סירה. "כל ההתנהלות היתה מהירה ומבלי לבצע בירור מקדים מתחייב".
עוד טען פרופ' בן סירה כי הבדיקות שלפני הניתוח שנערכו לתובע לא נעשו לפי הנדרש, ולא הדליקו נורה אדומה אצל המנתח. "במקרה של התובע היו נתונים לפיהם היה אסור כלל לנתח את התובע", קבע פרופ' בן סירה. "כך למשל גילו הצעיר של התובע, אסתמה/אלרגיה ידועה, קרטוקונוס משפחתי וחוסר יציבות במספר. המנתח כלל לא התייחס לסיכונים אלו, לא הביא אותם בפני התובע, וכמובן לא הפעיל שיקול דעת שעל בסיסו היה חייב שלא לנתח את התובע". עוד טען פרופ' בן סירה כי המנתח אף לא ערך בדיקות מעקב לאחר הניתוחים בשתי העיניים - מה שלא מאפשר לעקוב אחר ההתדרדרות במצב התובע - ובניגוד למקובל במכוני לייזר.

גם על התנהלות צוות קופ"ח מכבי מתח פרופ' בן סירה ביקורת. כך לדבריו, צילום טופוגרפיה מאוקטובר 2015 שהעלה חשד למחלה בקרנית היה אמור להביא את הצוות הרפואי להחלטה על ביצוע ניתוח קרוס לינקינג, מה שהיה מאפשר לתובע איכות ראייה טובה יותר וצילינדרים קטנים יותר. "לצערו של התובע, התנהלות הצוות הרפואי במכבי דחתה את הניתוח, שלבסוף נעשה בוולפסון רק באפריל 2019", דברי פרופ' בן סירה. לדבריו, ביצוע הניתוח ב-2015 כנדרש היה יכול להוביל לתוצאות טובות יותר ולהקטין את הנזק של התובע, "ולכן רופאי העיניים במכבי שלא מיהרו לבדוק ולאבחן את עיוות הקרנית, אחראיים לעיכוב הטיפול במחלתו המתקדמת של התובע", לדבריו.

לאור כל זאת נטען בתביעה לרשלנות, אשר לדברי פרופ' בן סירה הותירה את התובע עם איכות ראייה גרועה במשך שנים אשר מעייפת את העיניים, מגרה אותן, גורמת למצמוץ ודלקות ומשבשת את כל חיי היום והעבודה. בדיקת חדות הראייה של התובע מקנה לו נכות צמיתה של 10%, אך ההשלכה התפקודית חמורה הרבה יותר ומשכך נכותו התפקודית חמורה הרבה יותר, כך לדברי פרופ' בן סירה.
ד"ר רבקה כהן, מומחית בפסיכיאטריה שבדקה את התובע קבעה חד משמעית כי אין ספק שהתובע סובל מהפרעת הסתגלות חרדתית דיכאונית בעקבות נזקו, שנבע עקב רשלנות הנתבעים. לדבריה, כתוצאה מהאירועים נותר התובע עם נכות נפשית לצמיתות בשיעור של 20%, וכדי למנוע הרעה נוספת במצבו הנפשי, עליו לקבל טיפול פסיכיאטרי אחת לחודשיים ולהמשיך בטיפול שיחתי-פסיכולוגי לשנתיים, אחת לשבוע.

בתביעה מפורטים נזקיו של התובע כתוצאה מהאירועים, בהם פגיעה ביכולת השתכרותו כעורך דין, כאבים חוזרים ונשנים, הצורך בעזרת הזולת, ופגיעה בתפקודו האישי כאב וכבן זוג. זאת, בנוסף להוצאות הרפואיות ולטיפולים שלהם נדרש. בתביעה אותה הגיש עו"ד שפירא בשמו של הצעיר נגד הרופא המנתח ונגד קופת חולים 'מכבי', הוא מבקש מבית המשפט לחייב את הנתבעים בפיצוי מרשו בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית, בסכום המקסימלי הקבוע בחוק (2.5 מיליון שקלים). התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בהרצליה
.

עו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.il הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוגשפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית.

 

 
 


 
1
    גולשים באתר 131,462   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
ברוכים הבאים לחברים החדשים שלנו:

אלווין ישראל  

בזכות  

מכון ויצמן  

עמותת בית חם   

לינק 20

עמותת שכולו טוב 

עמותת הדיסלקטים 


24-05-2020
בימים אלו אנו ממשיכים בשדרוג האתר ייתכנו שינויים במראה האתר ובנגישות התכנים.
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בלק י"ב תמוז התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN