אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - שפעת 21-12-2016
מה קורה כשכל כך הרבה עובדים חולים בשפעת?

מה ההשפעה של התפשטות מחלות על המשק המקומי והעולמימערכת, 21/12/2016

 

 
התפשטות התחלואה, בעת הנוכחית, היא פועל יוצא מהעיור, צפיפות האוכלוסין, אמצעי התחבורה והשינוע העולמיים. בשל התפתחות קשרים חברתיים בין לאומים, שבעבר נמנעו מקיום קשרים כלשהם ביניהם, החלו להתפשט תחלואה בין עמים ובקצבים הרבה יותר מהירים ממה שהכרנו בעבר. ההשפעה היא כבר לא רק על הכלכלה המקומית אלא על כלכלת העולם בכללותה. בהתאם, העלות היא לא רק בעלות הטיפול בחולה אלא בעלות החלופית הנגרמת כתוצאה מפגיעה בהכנסה, הנובעת מהיעדרות מהעבודה ועד האטת הפעילות הכלכלית העולמית, דבר שייתן את אותותיו בצמצום הצריכה העולמית ופגיעה בענפים נוספים. השלכות חמורות על הכלכלה מעבר לעלויות ישירות על מערכת הבריאות, תתכנה בתחומים הבאים: נסיעות, מסחר בינלאומי, בידור, תיירות, אספקת מזון טרי: בשר, מקנה, מזון מעובד, סחורות המועברות בנמלי הים והאוויר: טקסטיל, נייר, פלסטיק, ערוצי הפצה ותחבורה ישירים. לאור האמור, ההשלכה הישירה והמיידית תהיה בתעשיות המבוססות על הטסה של מוצרים בין יבשות. בהתאם, יש להיערך לתנודתיות במחירי מוצרים ושירותים אלו, מצד ההיצע והביקוש כאחד. השפעה קלה נוספת תתכן בתחומי הכרייה, החציבה, הייעור והדיג.

בשנת 2003, בזמן שפעת העופות, הועלה חשש כי תעשיית האלקטרוניקה האמריקאית עלולה להיפגע בשל עצירת הטיסות הישירות ממזרח אסיה, שם יוצרו הרכיבים האלקטרוניים, שהועברו לארצות הברית לצורך הרכבת המוצר הסופי. במקביל בהונג קונג, פחתה התיירות לאי בכ-90% וזאת עד כחודשיים לאחר תום המגיפה.

במקביל להאטה בפעילות הכלכלית הכלל עולמית, תתרחש ירידה בהשקעות הזרות בחברות ובשווקים הפיננסיים בשל החשש מפני הגעה במגע ישיר. האמור עלול להשליך גם על מדיניות חוץ ויחסים בינלאומיים, גם בקרב מדינות הנחשבות כידידות האחת לאחרת, לדוגמא: מדינות אירופה, מעבירות בשנים אחרונות התראה לאזרחיהן, מפני נסיעה לצפון אמריקה.

מבחני עלות-תועלת בהשקעה במניעה ובטיפול
כיום החשש העיקרי הוא מפני הופעת זן שפעת, שאינו נמנה עם שלושת הזנים הכלולים בחיסון, הנקבעים על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) לפני עונת החורף. מרבית המומחים סבורים, שהפנדמיה הבאה היא בלתי נמנעת, אך לא ניתן לחזות מראש את מועד הופעתה. הנחת הבסיס היא, שלפנדמיה תהיה השפעה גדולה ומזיקה, שתשפיע על כל אדם באופן כלשהו.

זה המקום להדגיש, שחיסון 60% מהאוכלוסייה יאפשר צמצום התחלואה באופן משמעותי. הבעיה, שייתכן ולא ניתן יהיה במסגרת הזמן הנדרש לבצע את החיסון בפועל. החשש שככל שהנגיף יעבור מוטציה ויהיה יותר אלים, לא ניתן יהיה לזהותו בזמן אמת, דבר שיגרום לעיכוב בטיפול המניעתי ובשל כך יוחמרו שיעורי התחלואה.
במסגרת מודל שנבחן בארצות הברית, נמצא בניתוח רגישות שחיסון בעלות של כ-21USD , יצמצם בכמחצית את שיעורי התמותה, דבר המצדיק את עצמו כלכלית: החזר ההשקעה בכל קבוצות הגיל שאינן בסיכון גבוה. יחד עם זאת, התברר שחיסון שמחירו כ-62USD , מוצדק כלכלית כמפחית משמעותית שיעורי תמותה, אך זאת רק בקרב אוכלוסיות שבסיכון. באוכלוסיות אחרות, ההשקעה לא בהכרח מצדיקה את עצמה.
ממשלת ארצות הברית נערכת ליצירת מלאי חיסונים מסוג Tamiflu ו-Relenza ל-20% מאזרחיה. במקביל מבקשת ממשלת ארצות הברית, לייצר חיסון שיספיק בתוך שישה חודשים מעת התפרצות פנדמיה, לחיסון כלל אזרחיה. לשם כך, מתקשרת ממשלת ארצות הברית, עם 6 יצרני חיסון לצורך תכנון ופיתוח יכולת הייצור. העלות הכוללת של מהלך זה מוערכת בכ-6 מיליארד USD (כ-0.05% מהתמ"ג).
מודל שנבחן באנגליה, מציג שיעור יעילות גבוה לחיסון קודם מגיפה, על בסיס זני נגיפים קיימים, באופן שיהוו אפשרות הגנה. שיעור יעילות חיסונים אלו עומד על כ-20% עם שילובם עם אמצעים אחרים. לאחר שהחיסונים הייעודיים יהיו זמינים, הם צפויים להעניק רמת יעילות של עד 80%. הדבר יחייב מתן 2 מנות בהפרש של 3 שבועות. אורך חיי המדף של חיסון עומד כעת על שנה. חיסון קדם-פנדמי לנגיף כלשהו, עשוי להציל עד 2.3% מהתמ"ג (38.6מיליארד ליש"ט). מנה אחת של חיסון מותאם לזן הפנדמיה, עשויה לחסוך עד 4.3% מהתמ"ג (72.3מיליארד ליש"ט). שתי מנות של חיסון, המותאם לזן הפנדמיה, עשויות לחסוך עד 10% מהתמ"ג (כ-170מיליארד ליש"ט).
האומדנים מצביעים על כך שהחיסון כנגד שפעת מזן H1N1 עלותו כ-10 ליש"ט לאדם. עלות כוללת לחיסון כלל אוכלוסיית אנגליה ב-2 מנות חיסון (כ-50מל' תושבים) צפויה לעלות כ-1מיליארד ליש"ט (0.06% מהתמ"ג). מנגד, מגיפת שפעת קלה, עלותה הצפויה למשק האנגלי, עומדת על כ-3מיליארד ליש"ט (0.2% מהתמ"ג): יחס אפשרי של 33% בעלות מול תועלת.

לסיכום בעידן הכפר הגלובלי, הפועל ללא הפסקה, יש לפעול בצורה מהירה ונחושה למיגור תחלואה באמצעות הערכות להגברת המודעות, מניעה, פיתוח חיסונים, חיסון האוכלוסיה וטיפול. יש לבחון את מכלול הנושאים בשיקולי עלות מול תועלת. זה המקום להדגיש, שדווקא בעידן המודרני, בו כל מדינה מבקשת להעצים את מעמדה וייחודיותה, קיימת חובה בינלאומית, לשיתוף פעולה בהתמודדות עם הפנדמיה. יש למצוא דרכים להעברת מסרים משותפים לאוכלוסית העולם בכללותה. שיתוף הפעולה יהיה בין ממשלות, רשויות האו"ם, ארגון הבריאות העולמי (WHO), ארגון הסחר והבנק העולמי. הדבר יאפשר, תכנון ההתמודדות בתחומי הפעילות השונים. במקביל, קיימת חובה לתת את הדעת על משמעות האפשרות של פגיעה בחופש הפרט וחירותו של האזרח, במקרים בהם תיאסר התקהלות ועד חובת בידוד חולים מרצון או בכפיה. בעת הנוכחית, רק פעילות שכזאת, תאפשר מיגור התחלואה, תוך צמצום השפעתה האפשרית על בריאות אוכלוסית העולם מחד ומאידך מניעת עומס על כלכלת העולם.
 
מר ירון בן-זכאי, מרצה המחלקה למנהל מערכות בריאות הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל מוסמך אוניברסיטת תל-אביב, הפקולטה לרפואה בבריאות הציבור (M.P.H.), הפקולטה לניהול בניהומערכות בריאות (M.H.A.), יועץ השקעות, בוגר אוניברסיטת בר-אילן בכלכלה ולוגיסטיקה (BA)
.

 


 


 
 

האינדקס המרכזי
18,918 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1044
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: adigo.adigolan@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות   רישום ניוזלטר   אודות ADIGO

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר לנו לפעול ולהפעיל את האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתכם מהשימוש בו, אנו עשויים להשתמש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, על מנת שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים לאישורכם והסכמתכם | היה ואם אין רצונכם להתיר לנו להשתמש בכלים אלו, הנכם נדרשים להפסיק באופן מיידי שהייתכם-שימושכם באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ניתן לפנות אלי באמצעות צור הקשר שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: "עדיגו"- עדי גולן ADIGO-ADI GOLAN