Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

תביעה נגד בי”ח סורוקה: התינוק נפטר, משום שבמהלך ניתוח לא הכרחי, אזל כמעט כל הדם מגופו

מערכת, 03/03/2024, צילום: סם יצחקנוב

האם ניקוז רוב דמו של תינוק פג אל מחוץ לגופו, במהלך ניתוח שבוצע מוקדם מדי, הוא אשר גרם למותו? כך לפחות נטען בתביעה, שאותה הגישה עו”ד טל יגור, בשמם של הורי התינוק המנוח, מישוב בדרום.

על פי התביעה, התינוק נפטר בחלוף שלושה חודשים מלידתו, ו-6 ימים לאחר שבוצע בו ניתוח לתיקון היצרות דו צדדית באפו, אשר מנעה ממנו לאכול.

מומחה רפואי לאף אוזן וגרון קבע בחוות דעת שצורפה לתביעה, כי מדובר במוות מיותר אשר נגרם כתוצאה מטיפול ניתוחי רשלני, שבו התינוק איבד את מרבית דמו.

על פי התביעה, מהלך הריונה הרביעי של האם, שנשאה תאומים בבטנה, נראה תקין לגמרי, אך בשבוע 26+2, היא הובהלה למחלקת המיון בבית החולים סורוקה, תוך שהיא נמצאת בלידה פעילה ומתקדמת.

באותו יום יולדו שני הבנים, בטרם עת, האחד במשקל 810 גרם, והתינוק המנוח שנולד במשקל 950 גרם. על פי כתב התביעה, שני התינוקות הועברו לאינקובטור, כשהתינוק המנוח נזקק לתמיכה נשימתית.

לאחר הלידה, קיבל התינוק המנוח עירוי נוזלים עד ליומו ה-11, ולאחר מכן הוזן באופן מלא דרך הקיבה. התינוק סבל, כך נטען, ממספר אירועים של דימום מהקיבה ונזקק לנוזלים ועירויי דם וכאשר הגיע לגיל שבו מתחילים ניסיונות האכלה דרך הפה, התינוק לא הצליח לאכול בשל חסימה באף.

בדיקה העלתה שהוא סובל מאטרזיה באף – כלומר, היצרות דו צדדית חמורה, שלא מאפשרת לתינוק לנשום מאפו, מום שיועד לתיקון באמצעות ניתוח.

לדברי עו”ד יגור, להורים הוסבר כי מדובר בניתוח דחוף, ללא כל סיכון, ושבתוך יומיים הילד יהיה כבר בבית, כאשר בפועל, בטרם הניתוח לא הוכנו דמים, לא בוצעה סקירת דמים, וכשעתיים לאחר תחילת הניתוח, הבחינו הרופאים כי בנקז מחוץ לגופו של התינוק, התנקזו 150 סמ”ק דם – כלומר, מרבית דמו של התינוק המנוח.

במהלך הניתוח, כך נטען, סופקה לתינוק מנת דם נוספת, והמנתח הוחלף ממתמחה למנתח אחראי (בכיר). חרף כך, במקום להפסיק את הניתוח לאחר שהתגלה כי מרבית דמו של התינוק נוקזה מחוץ לגופו, הרופאים המשיכו לנתחו עוד כשלוש שעות.

על פי התביעה, לאחר הניתוח החל התינוק סובל מאי ספיקה רב מערכתית, מצבו הלך והידרדר, ובתוך שישה ימים מהניתוח הוא נפטר.

חוות דעתו של פרופסור זיו גיל, מומחה לאף אוזן גרון וגידולי ראש וצוואר, צורפה לתביעה. לאחר שבדק את נסיבות המקרה קבע פרופ’ גיל, כי מדובר במוות מיותר אשר נגרם כתוצאה מטיפול ניתוחי רשלני, וכי ניהול המקרה לווה במספר לא סביר של כשלים אשר גרמו למותו של התינוק.

לדבריו, הטיפול באטרזיה דו צדדית הוא אמנם ניתוחי, אולם העיתוי משתנה ממקרה למקרה, ולעיתים אף מומלץ להמתין מספר חודשים, עד לגדילה מספקת של התינוק וצמיחה נאותה של הפנים. לדבריו, לאור נתוני המנוח, ובייחוד לנוכח משקלו המועט, מדובר בניתוח מורכב ומסוכן.

פרופ’ גיל פירט בחוות דעתו את הקשיים השונים שבניתוח, התייחס לאובדן הדם וציין: “אם ניקח בחשבון כי כמות הדם בתינוק היא 8% ממשקלו, אזי ניתן לחשב בקלות כי כמות הדם של תינוק במשקל 2.1 ק”ג היא 170 סמ”ק, משמע שאין אפשרות לדימום כמו במבוגר, לכן המנתח חייב להקפיד לא לאפשר דימום ממושך”.

עוד הוסיף פרופ’ גיל בחוות דעתו: “כיוון שלא מדובר בניתוח מציל חיים, במצב בו יש אבדן דם גבוה, על המנתח לעצור מיד הדימום, והניתוח צריך להיות מופסק, וזאת על מנת לאפשר לצוות טיפול נמרץ פגים להתרכז בהצלת חייו של התינוק. כל דקה חשובה והמשך הניתוח מסכן באופן ישיר את חייו של התינוק”.

לדברי פרופ’ גיל, עצמות התינוקות בגיל זה רכות, לכן יש צורך בטכניקה עדינה מאוד לפתיחה של החסימה וזיהוי מדויק של בסיס הגולגולת. לדבריו, ניתוח כזה צריך להיות מבוצע על ידי רופא בכיר מנוסה, כיוון שהוא כרוך בסיכון גבוה לסיבוכים ולמוות. “המשך הניתוח במצב כזה הוא רשלנות שסיכנה את חייו של התינוק, שקרוב לוודאי הובילה למותו” קבע פרופ’ גיל.

לדברי עו”ד יגור, מאחר ואין מדובר בניתוח מציל חיים, והיו קיימות חלופות אחרות זמינות להזנתו של המנוח באותה העת, הרי שבגילו הצעיר ומשקלו היה ראוי להמתין עם הניתוח ולא לבצעו בשלב כה מוקדם.

בכתב התביעה, צוין עוד, כי הדו”ח אודות מהלך הניתוח נכתב בשתי גרסאות שונות, באחת צוין שארע אירוע חריג במהלך הניתוח, ובשנייה לא.

גם לנושא הדוחות השונים התייחס פרופ’ גיל בחוות דעתו: “אי אפשר שלא להתקומם אל נוכח הרשומות הרשלניות, אשר מהוות עיוות וסילוף של מהלך הניתוח. במהלך הניתוח התרחש סיבוך משמעותי מאוד, אשר הוביל לכך שהמנוח איבד 150 סמ”ק מדמו, כמות דם המהווה את מרבית הדם בכלל גופו!”.

לדברי עוה”ד יגור, המנוח לא זכה לטיפול סביר לפני, ובמהלך הניתוח, ובעקבות כך נגרם מותו. בתביעה היא מבקשת מבית המשפט לחייב את קופת חולים ‘כללית’, המפעילה בית החולים סורוקה בבאר שבע, לפצות את הורי התינוק המנוח בסכום המקסימלי שבסמכותו (עד 2.5 מיליון שקלים).

התביעה הוגשה בימים אלה לבית המשפט השלום בבאר שבע. טרם הוגש כתב הגנה.

עו”ד טל יגור https://www.yagurtal.com עוסקת במימוש זכויות מול משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי, בתביעות נזקי גוף כתוצאה מתאונות דרכים ועבודה, תביעות סיעוד, רשלנות רפואית, חבות וביטוח, ומייצגת מבוטחים מול חברות הביטוח השונות.

שתפו את הכתבה

תגובות

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

כתבות נוספות

במעמד הנהלת מחוז צפון בכללית, בניהולו של ד”ר מרדכי דיין, הוענקו פרסי הצטיינות למרפאות התיישבות אשר הובילו בשירות, בסיכום נתוני שנת 2023

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

בית הקונפדרציה מציג בשיתוף עם הספרייה הלאומית מופע מיוחד: יגל הרוש ואנסמבל שיר ידידות חוברים למוזיקאי אביב בכר ומגישים פרשנות חדשה לשירת הבקשות של יהודי מרוקו

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

ד”ר ראשד אבו סאלח, בן 42, נשוי +2, מתגורר במג’דל שמס, התמחה בכירורגיה כללית במרכז רפואי העמק, ובבית חולים רמב”ם סיים בהצטיינות התמחות בכירורגית כלי דם, מונה לאחרונה לנהל

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

“פיברומיאלגיה – אתגרים, התמודדות, טיפול וזכויות” בעריכת פרופ’ יהודה שינפלד, פרופ’ הווארד עמיטל, עו”ד אלי לוטן, שרון גור, בהוצאת ספרי ניב, הוא הספר הראשון שעוסק באופן מקיף

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

מחקר בינלאומי של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עמיתים מגרמניה, ארה”ב וקנדה, התעמק בפוטנציאל של הגדלת רמות חלבון (MIF) כגישה חדשה להתמודדות עם מחלת ניוון שרירים .(ALS)

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

“חופה שחורה בווינה” מאת זוהר דויטש בהוצאת ספרי ניב, הוא קובץ של עשרה סיפורים מקסימים ומרגשים שעוסקים בשיבה למפגשים האנושיים, לאהבות, לפרידות ולתהומות של ימים אחרים

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

מנהלת המחלקה פרופ’ אילנה דואק: “אנחנו נעניק למטופלים שלנו שירות בסביבה נעימה ומתקדמת יותר, עם יותר פרטיות ותנאי בדיקה וטיפול של 5 כוכבים”

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

סיימון שאמה (אנגליה, בשיחה עם נדב איל), ג׳ון אירווינג (ארה״ב, במפגש עם ארי פולמן), אן ברסט (צרפת), דלפין הרווילר (צרפת), ורוז’אן ווסגוניאן (רומניה), מירנה פונק (גרמניה), חריסטוס חומנידיס

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

המנצח (רועי אופנהיים) באמצעות התזמורת ובשילוב וידאו ארט יוצר עולמות מוזיקליים-ויזואליים מסעירים וסוחפים ללא מילים, בעוד שהמספר שבצד הבמה (עידו ברטל) המשמש כקול שבראשו

י״ג באייר ה׳תשפ״ד – 21/05/2024

סרטן השלפוחית הוא הסרטן התשיעי בשכיחותו בעולם והחמישי בישראל. אחד מכל 28 גברים ואחת מכל 89 נשים נמצאים בסיכון לחלות. עישון הוא גורם הסיכון העיקרי למחלה

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

“חצי מן העולם הבא שלי אני נותן לך”: סיון ואבישר הר־שפי – מפגש שני במסגרת הסדרה החדשה “על אהבה בסיפור החסידי”

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

השיטה פותחה במעבדתו של פרופ’ ברק רוטבלט באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומבוססת על עשור של מחקר. ממצאי המחקר התפרסמו בכתב העת nature communications

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

האמנית הרב תחומית יפה בן דיין, הפותחת בימים אלו תערוכת יחיד ראשונה שלה במרכז תל אביב, היא אישה שקורצה מחומרים של חמלה חום ונתינה וכמובן הערצת האסתטיקה והיופי הנשגב

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

בהשתתפות סמנכ”לית חטיבת בתי חולים בכללית ד”ר אורלי וינשטיין, מנהלות וצוות מכון הדימות, הנהלת ביה”ח כרמל, מנהלי מחלקות ומנהלי סיעוד, צוותים ואורחים רבים נחנך השבוע בשעה טובה

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

בבית הדיור המוגן היוקרתי “אוונגרד רזידנס” מקבוצת “מנו ספנות”, השוכן במרומי הכרמל בחיפה, מוצגת תערוכת צילומים מיוחדת, “מסע במעגל החיים” שיצרו דיירות ודיירי המקום, בתהליך קבוצתי

י״ב באייר ה׳תשפ״ד – 20/05/2024

בעקבות תביעה שהגיש העובד חזר בו המוסד לביטוח לאומי מהתנגדותו

ד׳ באייר ה׳תשפ״ד – 12/05/2024

בשנת ה-150 לאמן הבריחות היהודי הארי הודיני להקת בלט ירושלים בניהולה האומנותי של נדיה טיימופייבה

ד׳ באייר ה׳תשפ״ד – 12/05/2024

ברבע הגמר גבר יסעור על יריב טורקי אחר בתוצאה 5-30 ובחצי גמר גבר על יריב ספרדי בתוצאה 4-28

ד׳ באייר ה׳תשפ״ד – 12/05/2024

מוזיקה יהודית בהשפעות מקומיות ממקומות שונים ברחבי הגלובוס יוון, צפון אפריקה, אירופה וגם ארץ ישראל כולל ביצוע נדיר לרביעיית נבל מאת מרק לברי ופיוט מיוחד שנכתב לזכרו של גל אייזנקוט

ד׳ באייר ה׳תשפ״ד – 12/05/2024

לפני כשנה יזם והקים משרד הבריאות את הוועדה לטיפול במצוקת כוח האדם הרפואי במערכת הבריאות, על מנת לתת מענה לאתגרים עתידיים הן בשגרה והן בחירום. היום הגיש פרופ’ רוני גמזו

א׳ באייר ה׳תשפ״ד – 09/05/2024

הרשמו לאתר

שם פרטי*
שם משפחה*
אימייל*
טלפון
שם משתמש(באנגלית בלבד)*
סיסמא*
אימות סיסמא*
דילוג לתוכן